Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Apple zdvojnásobil diskové kapacity Time Capsule
31. července 2009, 00.00 | Ve čtvrtek Apple v tichosti uvedl inovované modely bezdrátové základnové stanice Time Capsule s integrovaným pevným diskem, které zvětšily kapacitu disku na dvojnásobek při zachování původní ceny.
Stává se vám, že pro svůj publikační či designérský projekt potřebujete font, jehož vzorek je vám k dispozici pouze v tištěné podobě či na bitmapovém obrázku? Nebo byste rádi použili vám zatím neznámé písmo, u kterého máte konkrétní představu o některých jeho parametrech? V těchto i dalších případech vám budou významně nápomocny online služby, které blíže představujeme v tomto článku.
WhatTheFont
Služba WhatTheFont jednoho z největších světových distributorů fontů, společnosti MyFonts (divize společnosti Bitstream), si zcela jistě zaslouží být v našem přehledu uvedena jako první a nejdůležitější. K vyhledávání fontů disponuje patentovanou technologií, umožňující font identifikovat na základě bitmapového obrázku, resp. digitální fotografie (při pořízení snímku je vhodné se řídit následujícími doporučeními, objem souboru snímku může být maximálně 2 MB, doporučeným formátem je TIFF v odstínech šedi a s rozlišením 300 dpi). Obrázek se buďto uploaduje na server služby nebo se takto službě předá jeho odkaz (možné je odzkoušení služby na několika ukázkových obrázcích).
WhatTheFont pak provede analýzu snímku, po které uživatel verifikuje rozpoznání znaků. Následně se obvykle zobrazí vícero výsledků. V případě, že rozpoznání neskončilo úspěchem, nebo si uživatel s rozpoznanými výsledky neví rady, je možno přejít do WhatTheFont Fora, kde lze o pomoc požádat experty přes písmo – i do fóra je takto možno nahrát příslušný snímek fontu. Je-li naopak rozpoznání fontu úspěšné, má uživatel možnost se s nalezenými fonty blíže seznámit prostřednictvím profilů na MyFonts.com, případně pak lze požadovaný font rovnou zakoupit.
Alternativní, a dlužno říci, že značně užitečnou cestu rozpoznání, nabízí klientská aplikace dané služby pro Apple iPhone. Uživatel takto může přímo v terénu (jednání s klientem, zajímavá tiskovina, billboard aj.) pořídit snímek textu s fontem zabudovaným fotoaparátem iPhonu (nebo lze použít snímek nalezený na webu či doručený e-mailem) a poté předat (po případném oříznutí oblasti s písmem) tuto fotografii službě. Následně se provede verifikace jednotlivých znaků a výsledkem je seznam fontů splňujících rozpoznané parametry, možný je pak přechod na webové stránky písem či zaslání odkazu e-mailem.
Identifont
Tato služba vyžaduje při identifikaci fontu aktivnější spolupráci ze strany uživatele, neboť font hledá na základě série otázek větvených formou průvodce do několika následných stránek. Dotazuje se takto například na text obsažený v logu či znaku, tvar písmene Q či znaku dolaru, umístění písmene J na účaří, umístění centrálního vertexu u písmene M atp. V každém kroku přitom zobrazí počet fontů ze své databáze (tisíce fontů), na které je aktuálně zúžen výběr a pravděpodobný počet kroků chybějících do nalezení písma. Výsledkem hledání je seznam fontů splňujících daná kritéria s možností náhledu jejich bližších informací a odkazy na online shopy pro zakoupení.
Vhodná bude daná služba ve chvíli, kdy uživatel nemá k dispozici vhodný obrázek fontu nebo také hledá pro svůj projekt font splňující určitá typografická kritéria – coby komplement svých služeb ji takto ostatně doporučuje i WhatTheFont. Možné je pak zde i vyhledávání podle názvů a podobnosti fontů
TypeNavigator
Služba TypeNavigator poskytuje oproti Identifont podstatně méně komplexní, ale na druhou stranu přehlednější a rychlejší cestu, jak nalézt fonty na základě jejich vizuálních charakteristik. Proces vyhledávání probíhá ve dvou krocích, výsledkem je seznam fontů poskytující odpovídající náhledy, možnost nalezení obdobných písem a také přímý nákup na stránkách provozovatele služby, serveru FontShop.
Bowfin Printworks
Tato (v poslední době dle všeho neupdatovaná) služba nabízí hlavní stránku se sérií otázek, kritérií a ukázek, pomáhajících identifikovat font. Provázána je pak s dalšími stránkami, obsahujícími obdobně průvodce pro konkrétní typy fontů (Script, Bauhaus, Sans-Serif, Serif, Lined aj.). Možné je rovněž zaslání dotazu ohledně fontu provozovateli serveru.
FontGear FontGenius
Zajímavou, leč komerční aplikací pro offline i online dohledávání fontů na platformě Mac OS X je nedávno uvedený FontGenius společnosti FontGear. Za ne úplně zanedbatelných 40 USD získá uživatel aplikaci, která analyzuje snímek s ukázkou písma a na základě této analýzy zobrazí fonty odpovídající daným parametrům. Do seznamu jsou přitom zahrnuty jak fonty z daného počítače, tak i fonty dostupné prostřednictvím internetu. Přímo z aplikace je případně možný nákup fontu.
Flickr
Oblíbená služba pro sdílení fotografií Flickr zahrnuje i skupiny spojené s písmy. Diskusní fórum Typeface Identification pomáhá všem, kdo chtějí identifikovat fonty na základě fotografií. Zobrazení fontů ve fotografiích poskytuje služba Fonts in Use.
Typophile
Server Typophile sdružuje komunitu odborníků zaměřených na písma. Pro identifikaci fontu nahraje uživatel obrázek s fontem a příslušný dotaz do odpovídající sekce fóra serveru.
Seznamy fontů
Font či font jemu podobný lze identifikovat i procházením různých zdrojů písem. Přehled by zde samozřejmě vydal na samostatný článek, na tomto místě se spokojme s odkazy na zahraniční servery Dafont, FontPark.net, FontFace, PCFonts, Bluevertigo.com.ar, Just Creative Design, Smashing Magazine či Urban Fonts.
Odpovídající galerie lze pak najít i na českém internetu, konkrétně především na stránkách prodejců fontů a písmolijen (Písmolijna, Stormtype, Suitcase Type Foundry, Dtpobchod, Fontexplorer, Amos Software). Podrobněji o nich referujeme v tomto článku. Dále je možno navštívit i server Ceskefonty.cz s nabídkou českých písem zdarma.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024