Adobe uvádí novou beta verzi programu Adobe Photoshop Lightroom 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Adobe uvádí novou beta verzi programu Adobe Photoshop Lightroom 3

Adobe Photoshop Lightroom 3

29. října 2009, 00.00 | Nová beta verze programu Lightroom přináší větší rychlost a vylepšené zpracování obrazu.

Použítí vlajek a hodnocení

Filtry Atributy na pruhu filtru v našem modulu Knihovna nám umožní vyhledávat a třídit snímky i podle dalších atributů – například vlajek a hodnocení. Pokud máme vybraná Klíčová slova nebo jinou záložku, přepneme na pruhu filtru na záložku Atributy. Pruh filtru bude po rozbalení obsahovat ovládací prvky pro třídění snímků podle vlajky, hodnocení, barevné visačky, stavu kopie, nebo případně libovolné kombinace výše uvedených atributů…

lightroom8-1f.jpg

Označení fotografií vlajkou

Roztřízení našich snímků pomocí vlajek na přijatelné a zamítnuté je dobrou úvodní metodou uspořádání snímků do skupiny. Je to první rychlé třídění, které používám jako počáteční „síto“ po nahrání snímků… Fotografii můžeme označit bílou vlajkou jako přijatelnou nebo černou vlajkou s křížkem jako zamítnutou. Na panelu nástrojů (T) pod oknem Knihovny jsou zmíněny dvě ikonky. Pokud nejsou, podíváme se vpravo, na pravý okraj panelu nástrojů, a klepneme na trojúhelníček, z nabízených položek zaškrtneme volbu Označení vlajkou. Na panelu se následně zobrazí uváděné dvě vlaječky: Označit vlajkou a Nastavit jako zamítnutý.

lightroom8-2f.jpg

lightroom8-3f.jpg

V Lightroomu můžeme snímky označit vlajkou mnoha způsoby: ten nejjednodušší spočívá ve výběru snímku a klepnutí na jednu z uváděných dvou vlaječek. Druhá varianta spočívá v cestě přes textové menu: Fotografie-Nastavit vlajku-Označený vlajkou/Zamítnutý. Můžeme použít i klávesové zkratky X nebo P, případně kontextové menu: pravé tlačítko přímo na vybrané fotografii.

lightroom8-4f.jpg

lightroom8-5f.jpg

Takto označené fotografie se nyní v levém horním rohu objeví s ikonou vlajky – bílé nebo černé.

Pokud nyní klepneme v pruhu filtru Atributy na tlačítko bílé vlajky, v zobrazení Miniatury budou nyní vidět jen snímky, které jsme označili bílou vlajkou. Pomocí vlaječek nebo jejich kombinací můžeme vytvářet libovolné kombinace. Navíc i zde funguje kontextové menu – pravé tlačítko…..

lightroom8-6f.jpg

Nastavení hodnocení

Další dobrou a užitečnou metodou, kterou můžeme posoudit a zhodnotit fotografie, je nastavit každé fotografii hodnocení na principu přidělování hvězdiček. Stupnice je od jedné do pěti. Na panelu pod miniaturami máme políčko s jednou až pěti hvězdičkami. Pokud nemáme, podíváme se opět na pravý kraj tohoto panelu a nastavíme si zobrazování tohoto prvku.

lightroom8-7f.jpg

lightroom8-8f.jpg

Klepnutím na některou z hvězdiček nastavíme aktivnímu obrázku v okně Miniatury příslušné hodnocení. Jde to i jednodušší metodou – na klávesnici stiskneme klávesu s číslovkou 1-5. Obrázek obdrží příslušné hodnocení. Stejnými dvěma způsoby bychom mohli rychle a jednoduše provést změnu hodnocení kdykoliv v průběhu… Klávesou 0 (nula) zrušíme hodnocení úplně – fotka má 0 hvězdiček.

Barevné visačky

Dalším nástrojem, a to poměrně flexibilním, jsou barevné visačky. Na rozdíl od předchozích prvků nemají pevně stanovený význam. Takže definování významu jednotlivýchh barev je na každém uživateli. Jestli půjde o téma, známku kvality nebo termín zpracování, je to na vás. Já si kupříkladu na červenou obarvuji to, co hoří… Bohužel je toho zpravidla většina, takže momentálně hledám jiný systém… :-)

Přiřazování barevných visaček.

Barevné visačky můžeme snímkům přiřadit pomocí barevných tlačítek na panelu nástrojů. Pokud tato tačítka nemáme zobrazena: už tušíte, ne? Ano, zase klepneme na pravý okraj a v nabídce zaškrtneme volbu Barevná visačka. Kromě klepnutí na barevnou visačku na panelu můžeme označit snímek také klepnutím na ikonu visačky přímo v buňce snímku.

lightroom8-9f.jpg

lightroom8-10f.jpg

Třetí možností je samozřejmě textové menu Fotografie-Nastavit barevnou visačku.

Tady můžeme také objevit příslušné klávesové zkratky – 6, 7, 8, 9. Pro poslední barvu není stanovená.

lightroom8-11f.jpg

Pokud chceme mít barevné visačky zobrazeny v zobrazení Miniatury a pokud je zde chceme nastavovat, zvolíme příkaz Zobrazení-Volby zobrazení. Otevře se dialog Volby zobrazení-Knihovna. Na záložce Zobrazení miniatur zaškrtneme Zobrazit volby miniatur. V sekci Kompaktní buňky-volby můžeme nastavit v nabídce Popis nad nebo Popis pod volby Visačka nebo Hodnocení a visačka. V sekci Rozšířené buňky-volby zaškrtneme políčko Zobrazit barevnou visačku.

lightroom8-12f.jpg

Úprava barevných visaček a použití sad

Barevné visačky můžeme přejmenovat tak, aby jejich název vyjadřoval funkci, ke které je chceme použít.

Pokud některé fotografii chceme přiřadit visačku, výchozí nabídkou jsou názvy barev. Pokud ovšem příkazem Metadata-Sada barevných visaček-Stav schválení nezměníme sadu barevných visaček. Potom nám zůstane „barva“ návěští, ale význam se změní. Textové stavy napsané v jednotlivých polích ovšem můžeme také změnit a zadat vlastní pojmy…

lightroom8-13f.jpg

Vyhledávání podle barevné visačky je poměrně jednoduchou záležitostí. Na pruhu filtrů máme zobrazená barevná tlačítka odpovídající jednotlivým visačkám. Nastavováním různých kombinací můžeme vyloučit nebo naopak zahrnout do zobrazení fotografie mající/nemající určité barevné visačky.

lightroom8-14f.jpg

Doplnění metadat

Metadata snímku, což jsou vlastně informace připojené k obrazovému souboru, můžeme také úspěšně využít při uspořádání a správě knihovny snímků. Většinu metadat (data pořízení snímku, expozice, ohniskové vzdálenosti atd.) generuje fotoaparát. Můžeme ale také ke snímkům doplnit vlastní metadata, která nám usnadní vyhledávání a pomohou roztřídit katalog. Panel Metadata na pravé straně slouží k prohlížení a úpravám metadat, která jsou připojena k jednotlivým snímkům.

lightroom8-15f.jpg

Na panelu Metadata můžeme k fotografii doplnit titul a popis, připojit údaje o fotografovi a místě pořízení, změnit hodnocení a doplnit různé další údaje. Vedle nadpisu Metadata můžeme na panelu filtrovat i zobrazení metadat, pokud se nám zdá seznam příliš nepřehledný – klepnutím na tlačítko můžeme zobrazit Výchozí, EXIF, IPTC, Všechna …

lightroom8-16f.jpg

V další části seriálu se začneme věnovat tomu, jak upravit kvalitu snímků, s kterými nejsme spokojeni. Podíváme se na zoubek modulu Vyvolávání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: