Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Go verze
Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - II
Photoshop CS
6. listopadu 2003, 00.00 | V dalším pokračování našeho seriálu o novinkách v Adobe Photoshopu CS se podíváme na funkce, které uvítají především uživatelé pracující v programu s digitálními fotografiemi.
V dalším pokračování našeho seriálu o novinkách v Adobe Photoshopu CS se podíváme na funkce, které uvítají především uživatelé pracující v programu s digitálními fotografiemi.
Filtry
Diskuze minulého článku o novinkách v Adobe Photoshopu CS se opět týkala především destruktivních a nedestruktivních filtrů. V jedné odpovědi jsem slíbil, že se k tématu ještě vrátíme - zde je proto krátká rekapitulace:
Klasické filtry
Filtry, které známe z nižších verzí Adobe Photoshopu pracují v osmičce principielně úplně stejně - jen jsou jejich možnosti z části rozšířené. Jednak tím, že více filtrů lze aplikovat na 16bitový obraz (konkrétně většinu filtrů umístěných v menu ve skupinách Blur, Noise, Sharpen, Stylize a Other) a především je k dispozici nástroj nazvaný Filter Gallery. Tento nástroj se skládá ze tří oken - náhledu obrázku s aplikovaným filtrem, paletou filtrů včetně grafické ikony znázorňující funkci filtru a levé části okna umožňující jednotlivé filtry nastavovat a především kombinovat. Kombinování filtrů má podobný vzhled jako klasická paleta vrstev - filtr lze v koláži "vypnout" kliknutím na ikonu oka. Pomocí nástroje Filter Gallery je tak možné nakombinovat řadu různých filtrů s tím, že dokud se změny neaplikují na příslušný obrázek, tak lze veškeré kombinace a filtry měnit.
Fotografické filtry
Skutečně nedestruktivní v pravém slova smyslu jsou v novém Photoshopu tzv. Photo Filters - filtry simulující klasické fotografické filtry přidávané před objektiv fotoaparátu. Konkrétně jde o 18 předdefinovaných filtrů pracujících většinou s barevným nádechem fotografie (aplikovanou barvu lze však vybírat z klasické barevné palety Photoshopu, takže barevné variace jsou v podstatě neomezené). S jejich pomocí je možné nejen obrázek obarvit do určitého nádechu, ale u fotografie lze posunovat barevnou teplotu barev a podobně. Fotografické filtry lze aplikovat pomocí známých vrstev úprav na vybranou vrstvu a nastavení filtru kdykoliv změnit či filtr zcela zrušit.
Lens Blur
Hovoříme-li o novinkách v oblasti filtrů, tak nelze nezmínit nový rozostřovací filtr nazvaný Lens Blur. Již z názvu je patrné, že se filtr snaží - co nejvíce automaticky - pomoci uživateli upravovat hloubku ostrosti, což je častý problém snímků pořízených digitálním fotoaparátem. Situaci lze v programech typu Adobe Photoshop samozřejmě snadno řešit např. maskami a dílčím rozmazáním pozadí, nicméně Adobe se pokusilo nabídnout uživatelům nástroj, který se má o problematiku starat co nejvíce automaticky - podle nastavených parametrů vyhledá pixely, které jsou v "pozadí" (tj. mají menší ostrost) a aplikuje na ně některý ze zvolených způsobů rozmazaní. Aby obrázek vypadal co nejvěrněji, je přímo v prostředí tohoto filtru možné přidat do obrázku šum.
Myšlenka je to určitě zajímavá, nicméně z mého pohledu je tento nástroj možná až příliš "přešlechtěný" a osobně zůstanu raději u rozmazávaní pomocí masek a výběrů - to je cesta, která platí univerzálně na všechny typy scén, což u nástroje Lens Blur tak úplně neplatí (alespoň podle zběžného testování přibližně pěti fotografií).
Živý histogram
Perfektní novinkou osmé verze Photoshopu je paleta Histogram. Ta slouží pro řadu účelů (podrobný výklad viz náš článek věnovaný histogramu) a při nejrůznějších úpravách jde často o ten nejzásadnější ukazatel vypovídající o kvalitě obrazu. Nyní tak může být tento důležitý nástroj v příslušné paletě kdykoliv na očích (a není jej nutné vyvolávat z menu jako tomu bylo u Photoshopu do verze 7).
Významnou novinkou histogramu je také to, že při aplikaci různých úprav ukazuje stav před a po změně - jde jednoduše o živý graf, který neustále reflektuje stav zpracovávané předlohy.
Histogram může být zobrazován buď v kompaktní, nebo rozšířené podobě, případně i ve formátu, kdy jsou najednou zobrazeny grafy pro všechny barevné složky - i v tomto případě jsou všechny grafy aktualizovány "živě" a jedinečně tak referují o dopadu aplikovaných korekcí.
Úprava stínů a světel
Hovoříme-li o histogramu, nemůžeme nezmínit nový nástroj, umožňující skutečně detailní nastavování jasových složek obrazu. Nástroj se jmenuje Shadow/Highlight, pracuje pouze v RGB režimu a je určen především pro špatně exponované snímky s výrazným motivem, který je například díky světlému pozadí vyfotografován příliš tmavě. Typickým příkladem jsou "dovolenkové" snímky osob fotografovaných proti jasné obloze nebo slunci. Typ snímku jaký vidíte na obrázku (pochází z ukázkových souborů dodávaných s Photoshopem) zná myslím každý z nás. Určitá oprava klasickými nástroji jako jsou křivky samozřejmě možná je, nicméně dovolím si tvrdit, že není snadnou záležitostí ani pro středně pokročilého uživatele programu.
S funkcí Shadow/Highlight jde přitom vše až překvapivě snadno - v podstatě stačí posunout jezdcem označeným jako Shadows, a oprava je hotová - takový snímek může již např. obsluha digilabu s klidným svědomím pustit do výroby - oprava byla přitom záležitostí doslova několika vteřin.
Nástroj Shadow/Highlight lze opět zobrazit buď ve výrazně zjednodušené kompaktní formě, nebo s kompletní nabídkou všech možných nastavení umožňující nejen upravit jasovou složku v příslušných tónech, ale např. také nastavit změněné části obrazu vyšší barevnou sytost a donastavit kontrast.
Match Colors
Druhou novou funkcí pro korekci obrazu je nástroj pojmenovaný jako Match Colors - tedy "Srovnat barvy". Jak je patrné na screenshotu, nástroj umí nastavit barevnost jednoho obrázku podle jiného souboru (nástroj lze používat i mezi vrstvami jednoho souboru). S Match Colors si jistě vyhrají ti uživatelé programu, kteří příliš neholdují nástrojům typu křivky a mají rádi různá automatická udělátka. To Match Color bezesporu je - je to nástroj, se kterým je i poměrně dost zábavy - především když se použije na dva zcela různé obrázky. K tomu ale primárně nástroj samozřejmě určen není - jeho cílem je barevně sladit dva podobné záběry tak, aby bylo fotografie možné prezentovat "vedle sebe". Typicky jde například o záběry se špatně nastavenou barevnou teplotou. A samozřejmě jde o nástroj, který je ideální pro přípravu obrázků pro skládání panoramat.
Panorama
Dnešní výčet novinek byl hodně zaměřen na funkce určené především uživatelům pracující s fotografiemi. Nemůžeme tak nezmínit nástroj Photomerge určený pro automatické vytváření panoramat. Jde o nástroj umožňující automaticky otevřít zvolené obrázky (nebo všechny obrázky v daném adresáři) a poskládat je do jedné panoramatické fotografie. Nástroj neobsahuje žádné pokročilé korekce, které známe ze specializovaných programů, detekuje ale automaticky překrývající se části obrázků a poskládá automaticky snímky tak, aby na sebe navazovaly co nejlépe (uživatel může vše ovlivňovat posouváním obrázků myší). Photomerge je tedy především takový příjemný pomocník, který zautomatizuje otevření a poskládání připravených obrázků do panoramat - je-li nutné obrázky dále upravovat (např. sladit barevně), je nutné použít nástrojů jako je Match Colors (lze použít i zpětně po poskládání panoramatu, neboť jednotlivé fotografie jsou umístěny do samostatných vrstev).
A funkcí Photomerge dnešní povídaní uzavřeme. Opět připomínám, že ani tentokrát jsme se nedotkli všech funkcí nového Photoshopu - v popisu možností programu budeme pokračovat v příštím pokračování článku.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - I
- Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - II
- Adobe Photoshop CS a RAW
- Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI