Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Download
Skripty pro sázecí aplikace na Internetu
Adobe InDesign sazba
3. listopadu 2003, 00.00 | Postrádáte ve svém sázecím programu nějakou funkci nebo byste zde rádi automatizovali
určité úkony? Zkuste nahlédnout do některého z internetových úložišť skriptů, určených
pro uvedený typ aplikací.
K důležitým schopnostem dnešních pre-pressových aplikací patří podpora automatizace pomocí skriptů. I kratší skript totiž dokáže ušetřit mnoho času a práce v případě, že je mu přenechán často prováděný (a obvykle nepříliš kreativní) úkon. Pomocí komplexnějších skriptů pak lze v dané aplikaci realizovat dokonce funkci, jež je jinak jen nesnadno dostupná či dokonce vůbec není k dispozici.
Výhodnost nasazení skriptů je ovšem značně zastřená skutečností, že se jedná o prostředky, k jejichž tvorbě je zapotřebí dovedností, patřící spíše do říše programování, než kreativního designu. Mnoho uživatelů tedy zůstává raději u využití názornějších automatizačních nástrojů, jako jsou například akce pre-pressových aplikací Adobe, nebo se bohužel automatizaci zcela vyhýbá.
Jednou z možností, jak překonat počáteční problémy s využitím skriptování, je nasazení a případné úpravy skriptů již existujících. V samotných dodávkách příslušných aplikací lze obvykle najít jen několik základních ukázek, podstatně více se nicméně nachází na Internetu. Vyhledání odpovídajících úložišť je ovšem poněkud časově náročné a tak jsme se jej rozhodli našim čtenářům usnadnit. Postupně bychom takto rádi představili zdroje skriptů pro nejrůznější typy publikačních aplikací. Náš první přehled uvedeného typu, zaměřený na hlavní dnešní aplikace pro počítačovou sazbu, tedy Adobe InDesign a QuarkPress, přinášíme v tomto článku. Zařadili jsme do něj přitom nejen odkazy na samotné skripty, ale rovněž informační zdroje, zabývající se uvedeným typem skriptování.
InDesign
Základním úložištěm skriptů pro InDesign je odpovídající sekce serveru Adobe Studio Exchange. V té se ke dnešnímu dni nachází přes 60 skriptů různorodého zaměření a pochopitelně i různé kvality, určených pro Macintosh (AppleScript) či Windows (VisualBasic). K nejčastěji stahovaným zde patří Super Shrinker ("zatočení" zvoleného textu), AlignToPage (flexibilní zarovnání objektů na stránce), PDF multipage import (import více stránek z PDF dokumentu současně), TwoUp (vyřazování jednoduchých bookletů) či TextCounter (počítání znaků a slov), jinak lze najít i další pomůcky pro usnadnění designu (Random Fill, SortParagraphs), návrh kalendářů (Supr Calendr, Calendar Script) či práci s tiskovými značkami a vodítky (CropMarks). Adobe pak nabízí i stránku, věnovanou skriptování v InDesignu jako takovém a stránku, obsahujících několik ukázkových skriptů v podobách pro Maca i Windows. Jednoznačně nejcennějším zdrojem informací i skriptů, provozovaným pod hlavičkou Adobe, je ale odpovídající diskuzní fórum.
Výpis diskusního fóra o skriptování v InDesignu.
Z nezávislých zdrojů, věnovaných skriptování InDesignu prostřednictvím AppleScriptu, lze vyzdvihnout zejména často aktualizovanou stránku AppleScript InDesign. Ta obsahuje ke dnešnímu dni celkem 67 skriptů, rozčleněných do 8 kategorií (dokument, stránka, text, obrázky, search&replace aj.) Další AppleScripty pro InDesign pak lze najít zde či zde. Zajímavé informace, týkající se zejména skriptování ve Windows (odkaz na zdarma dostupný Visual Basicu), přináší tato stránka společnosti Worsley Press, několik skriptů pro Windows lze najít zde a především zde. Zajímavá ukázka využití skriptování v InDesignu k sazbě z databází je uveřejněna zde.
QuarkXPress
Jako nejobsažnější zdroj informací, spojených se skriptováním QuarkXPressu (podporováno je pouze na platformě Macintosh, a to s pomocí AppleScriptu), se na první pohled tváří odpovídající sekce serveru Quark. Většina zde uvedených odkazů na informační zdroje je nicméně neplatných a podle všeho všechny z nabízených 33 skriptů (bez jakýchkoli popisů) jsou určeny pro XPress 3.3, a tudíž vyžadují odpovídající úpravy pro vyšší verze uvedeného programu.
Za centrální úložiště skriptů XPressu lze tedy spíše považovat server MacScripter. Pokud na něm ke dnešnímu dni zadáme k vyhledání v sekci ScriptBuilder řetězec "QuarkXPress", získáme seznam takřka sedmdesáti různých skriptů. Tamtéž lze najít přehled odpovídajících dictionaries pro QuarkXPress 4.11 a 6.0.
Nejvíce skriptů pro XPress nabízí MacScripter.
Podle všeho již delší čas neupdatované, ale přesto zajímavé, jsou stránky Sala Soghoiana. Mimo skriptů pro XPress, umožňujících například práci s tagovaným textem, linkování dokumentů XPressu nebo různé využití stylů, lze na nich najít rovněž skripty pro další extenze (BeyondPress, Tableworks) či aplikace (CopyDesk), spojené s XPressem. Ještě zajímavější pak jsou různé výukové materiály, spojené se skriptováním v XPressu, umístěné na uvítací stránce autora.
Poměrně zajímavým úložištěm jsou stránky E. Misiuka, obsahující v příslušné sekci například skripty pro práci se styly, shromáždění dokumentu a jeho částí (písma, obrázky) k přenosu či výpis seznamu písem dokumentu. Autor přitom slibuje pomoc těm, kdo by se skripty nepodařilo zprovoznit. Zajímavou kolekci třiceti AppleScriptů pro XPress, obsahující mimo jiné nástroj pro opatření obrázků popiskami či vytvoření matice obrazových nebo textových rámečků, lze nalézt na serveru Kanzu. (Za editovatelnou podobu je třeba autorovi zaplatit 10 USD.) Několik skriptů lze nalézt rovněž zde.
Závěrem
Víc než kdy jindy přivítáme, pokud se naši čtenáři podělí o své zkušenosti s využíváním skriptů, stažených z uvedených i jiných serverů. Někdy příště bychom se pak rádi věnovali obdobným automatizačním prostředkům dalších pre-pressových aplikací.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024