Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
quick3D 2.0
16. července 1999, 00.00 | quick3D 2.0 je dalším recenzovaným sharewarovým prohlížečem 3D objektů. Je lepší než 3D Exploration?
Druhým recenzovaným prohlížečem 3D objektů, jehož nová verze 2.0 se objevila například na známém situ 3D Files zabývajícím se výhradně 3D grafikou a hrami je quick3D. Samozřejmě jsem byl velmi zvědav, zda je quick 3D lepší než 3D Exploration a jestli ano, tak v čem. Quick3D stojí 25$, je tedy nepatrně levnější než 3D Exploration, neregistrovanou verzi můžete používat 30 dnů. Zaregistrovat si můžete program zde.
Na obrázku nahoře je hlavní okno programu, k němuž nezbytně patří ještě filebrowser po pravé straně a spodní okénko s parametry scény či informacemi o objektu. Ovládání je podobné jako u 3D Exploration, v hlavním okně lze tedy s objektem/scénou pohybovat v prostoru, zvětšovat či zmenšovat celou scénu nebo zapnout mód automatické rotace, která po zvolení respektive naznačení pohybu scény dále sama celou scénou pohybuje/rotuje v udaném směru. Rychlou změnu měřítka můžete provést zadáním faktoru zvětšení/zmenšení do requesteru na obrázku, mnoho dalších voleb pro zobrazení je k dispozici z horní řady ikon a z menu.
quick3D podporuje následují grafické formáty
Truespace Object (.cob) Truespace Scene (.scn) GeomView (.off) 3D Studio (.3ds) Stereo CAD-3D (.3d2) AutoCAD (.dxf) Quake 1 (.mdl) Quake 2 (.md2) |
Power Render Pro (.pro) Visualization Toolkit (.vtk) Lightwave (.lwo) Wavefront (.obj) WorldToolKit (.nff) DirectX (.x) quick3D Object (.q3o) quick3D Scene (.q3s) |
Jak je vidět, nabídka 3D formátů je pouze průměrná, ale pro běžné použití určitě postačí. Pokud však potřebujete prohlížet například objekty z raytracingového programu Imagine, stále populárnějšího Cinema4D nebo AutoCAD, máte smůlu a budete muset použít jiným program. Také pro konverzi se quick3D nehodí, neboť ukládat lze pouze ve vlastním formátu quick3D Scene, quick3D Object a GeomView, bitmapovou grafiku (samozřejmě proběhne konverze z 3D formátu na jeho aktuální 2D podobu) můžete uložit ve formátu BMP. Jako poslední možnost nabízí quick3D export ve formátu HTML, což se však týká pouze informací o scéně/objektu v přehledné tabulce, žádnou ukázku objektu převedená na 2D podobu (třeba tak jak je právě vidět v prohlížeči) ve vytvořené tabulce nenajdete.
Zobrazení je možné zvolit obvyklé Wireframe v obou podobách (normální i klasické se skrytím všeho co není z nastaveného úhlu pohledu vidět) nebo Solid. Na obrázcích je snad dobře vidět, jak kvalitní je zobrazení typu Solid, mohu říci že kvalita plně postačuje. Rychlost zobrazování je dle autora programu urychlována pomocí OpenGL, ale nepodařilo se mi zjistit, jak se vlatně tato volba aktivuje - je možné, že je automatická, avšak může být také k dispozici v registrované verzi - každopádně v manuálu není o OpenGL ani zmínka, pouze v úvodních informacích o programu. Když už jsem u manuálu, je k dispozici jen on-line, tedy na internetu v HTML podobě, ale můžete si ho velmi jednoduše stáhnout, obrázků tam moc není. Z dalších možností ovlivňujících zobrazení je zajímavá volba pozadí (i jako bitmapový obrázek), popředí (povrchy objektů) nebo třeba aplikace "očního" filtru, kde si vyberete barvu a celá scéna se může ztrácet třeba v homogenní mlze nebo vodě.
Autoři quick3D budou muset ještě zapracovat na spolehlivosti programu (zkuste třeba naimportovat pozadí jako obrázek formátu GIF a nestačíte se divit), který se zvláště u složitějších objektů rád hroutí, ale i některé primitivní scény mu dělají potíže. Pokud bych měl hodnotit rychlost zobrazování (s výhradou k využití OpenGL - viz předchozí odstavec), je velmi slušná, u složitějších scén pochopitelně velmi záleží na rychlosti procesoru. Ve srovnání s 3D Exploration působí quick3D místy jako chudý příbuzný, ale svou hlavní funkci - prohlížení 3D scén a objektů - zvládá velmi dobře. Pro vážné použití programu bude zřejmě nutné zařadit vyšší počet podporovaných grafických formátů s možností konverze, ale i tak je quick3D opravdu slušný prohlížeč za slušnou cenu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024