Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Download
Proof-it-online: výměna náhledů prostřednictvím Internetu
technologie proof natisk
28. května 2003, 00.00 | Jaké možnosti a výhody přináší internetová služba pro výměnu náhledů Proof-it-online? A
může ji vůbec provozovat český uživatel?
Výměna náhledů prostřednictvím Internetu se v poslední době stává oblíbenou metodou, používanou v pre-pressu i publikačním průmyslu obecně. Není divu, neboť komunikace uvedeným způsobem je velmi rychlá a lze ji v reálném čase provozovat na prakticky neomezenou vzdálenost v rámci libovolně velkého týmu. Fakt, že se jedná o komunikaci elektronickou, pak přináší další výhody, spočívající například v možnostech elektronicky prováděných korektur a připomínek, autorizovaného přístupu či přesného monitorování všech akcí, prováděných s daným podkladem. Hlavní nevýhodou uvedených systémů pak bývá, zvláště v případě specializovaných řešení, vysoká pořizovací i provozní investice a technologická náročnost.
Nástroje, použité k uvedenému typu výměny, mohou být skutečně různorodé. Nejjednodušším prostředkem jsou e-mail a FTP - tyto služby dnes může provozovat bez nutnosti dodatkových investic každý uživatel, jehož operační systém disponuje možností připojení k Internetu. Nízké náklady jsou ovšem vykoupeny nepřílišnou flexibilitou uvedených služeb, pokrývající pouze skutečně základní požadavky. Podstatně výhodnější se tedy jeví využití odpovídajících specializovaných funkcí pre-pressových aplikací: na mysli zde máme například podporu technologie WebDAV v aplikacích společnosti Adobe (o té jsme podrobněji psali na Grafice v několika článcích - viz. zejména zde.). Konečně pak jsou k dispozici specializovaná řešení, která se snaží co možná nejkomplexněji řešit otázky, spojené nejen s přenosem, ale též dalším zpracováním podkladu v rámci týmu. Zajímavou, a běžnému uživateli dostupnou ukázkou uvedeného typu řešení, je služba Proof-it-online, kterou jsme se rozhodli blíže představit v této recenzi.
Základní popis služby
Proof-it-online je typickým představitelem služby, ovládané prostřednictvím internetového prohlížeče. Základním úkon, potřebný ke zprovoznění služby, spočívá v tom, že si uživatel (obvykle poskytovatel publikačních služeb - tiskárna, studio), zřídí na serveru Proof-it-online účet. Ten mu umožňuje na server nahrávat soubory v různých formátech (PDF, PostScript, EPS, JPEG, TIFF aj.). K nahraným souborům pak přistupují účastníci schvalovacího a korekturního řízení (zákazníci, editoři, redaktoři atp.), kteří mohou podklady nejen prohlížet, ale rovněž komentovat s použitím různých nástrojů. K vyrozumívání jednotlivých účastníků korekturního procesu je použito e-mailu. Tolik tedy k obecnému principu fungování služby, nyní se podívejme na jeho konkrétní realizaci.
Prostředí Workspace.
Upload a správa podkladů
Po přihlášení se vlastník účtu dostane do tzv. workspace. Jedná se o jednoduchou formu pracovní plochy, zobrazující aktuálně nahrané náhledy, spolu s informacemi, týkajícími se zejména jejich statusu v rámci schvalovacího řízení. Do workspace (resp. na server služby) lze uploadovat podkladový soubor z daného lokálního počítače pomocí odpovídajícího tlačítka. Jinou možnost představuje extenze pro QuarkXPress, umožňující nahrávat podklady z prostředí tohoto sázecího programu, a dále nástroj DRAG'nPROOF, s jehož pomocí se náhled ve formátu JPEG vytváří sejmutím určené částky obrazovky. (Oba tyto nástroje si lze zdarma stáhnout ze serveru Proof-it-online.) Pro nahraný soubor se pomocí formuláře určí mimo jiné přístupové heslo, seznam účastníku korekturního procesu (kontaktní údaje lze vytvářet a spravovat s pomocí tzv. adresáře) a (v případě PDF podkladů) i nástroj, kterým se provádí korektury. Takto připravený soubor lze poté bezprostředně nebo kdykoli později nabídnout účastníkům ke shlédnutí: příslušná funkce rozešle na zadané adresy odpovídající e-mail (jeho obsah je plně v rukách tvůrce podkladu), ve kterém je uvedena WWW-adresa a přístupové heslo, umožňující daný podklad prohlížet a komentovat.
Schvalovací proces
Účastník, který obdržel výše zmíněný mail, nyní může otevřít nabídnutý odkaz a zobrazit si k prohlížení a připomínkám jeden nebo více podkladů. V závislosti na typu podkladu jsou k dispozici buďto prostředí Flash Mark (pro všechny typy podkladů) nebo PDF Select (pouze pro PDF). Flash Mark nabízí anotační aparát, umožňující využít například nalepovacích lístečků, zvýrazňovače či nejrůznějších kreslicích nástrojů. Uživatel přitom může shlédnout i anotace předchozích recenzentů, kteří s daným podkladem pracovali, anotovaný podklad vytisknout apod. Nástroj PDF Select pak umožňuje obdobně zpracovat obsah PDF dokumentů pomocí Acrobat Readeru nebo Acrobatu (záleží, co je v daném počítači instalováno), přičemž ke každé stránce lze připojit textový komentář (případně je také možno využít poznámkového aparátu Acrobatu, ale Proof-it-online podle všeho tuto variantu nijak zvlášť nezohledňuje). Po prohlédnutí a okomentování podkladu k němu uživatel připojí závěrečnou poznámku a určí jeho status (schváleno beze změn/se změnami atd.). Podklad se poté s připojenými komentáři vrací zpět do workspace, uživatel přitom může určit, zda má být předán dalším účastníkům (zvolení předchozí korektoři nebo noví účastníci) nebo již přímo tvůrci (vlastníkovi workspace) - příslušné vyrozumění se opět rozesílá e-mailem. Odpovídající funkce workspace pak umožňují přesné trasování průběhu všech korektur, což může sloužit k posouzení odpovědnosti, rychlosti provedení korektur atd.
Prostředí Flash Mark.
Závěrem
Proof-it-online na nás zapůsobila velmi dobrým dojmem. I když její schopnosti nejsou možná tak fascinující, jako je tomu v případě služeb typu RealTimeProof (zejména co se týče práce s detaily a také správy barev), pro mnoho běžných publikačních úloh určitě postačí. Nejvíce se nám na ni líbily nízké nároky, které klade na své uživatele: zadavatel podkladů si může účet zřídit během krátké chvilky, po klientech služby (účastnících schvalovacího řízení) se pak nevyžaduje ani registrace, ani žádné doplňkové vybavení (pomineme-li browser a případně i freewarový Reader). Dobrým dojmem pak působí i cenové podmínky: službu lze využívat při základní ceně 44,95 USD měsíčně - za tento poplatek je možných 25 schvalovacích sezení při maximálně 250 zpracovaných stránkách. Při vyšších objemech sice celková cena narůstá, ale zároveň se i snižuje poplatek za jednotlivá sezení. (Blíže viz zde.)
Je tedy otázkou, zda se za těchto cenových podmínek Prof-it-online vyplatí českému uživateli. Hodně zde asi bude záležet na povaze zakázek - pro komplexnější projekty se služba nejeví jako právě ideální. V prostředí Flash Mark nás navíc trochu trápila čeština, uvedený problém není ale vzhledem k určení služby až tak významný. Finální rozhodnutí každopádně jistě usnadní patnáctidenní zkušební provoz, který si lze zdarma vyzkoušet po vyplnění tohoto registračního formuláře.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024