Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
PolyView 3.3
9. srpna 1999, 00.00 | PolyView je jakýmsi chameleonem, který se snaží v sobě integrovat spoustu užitečných věcí a funkcí. Umí prohlížet spoustu grafických formátů, katalogizovat, tisknout, aj. Jistě stojí za vyzkoušení.
PolyView americké firmy Polybytes patří mezi prohlížeče a konvertory obrázků s možnostmi image processingu, to je však jen stručný výčet možností tohoto programu. Jedná se o shareware s cenou 25$ a za svoje peníze dostanete v nové verzi 3.3 (testovaná šestá beta) ještě možnost vytvářet a přehrávat v programu animované GIFy, přebírat data z digitálních fotoaparátů a kamer, skenovat přes rozhraní TWAIN, fullscreen zobrazení a slideshow, několik filtrů a efektů pro image processing, práci pomocí drag&drop a zajímavé tiskové možnosti.
Na první pohled vypadá PolyView úplně obyčejně. Veškeré ovládání probíhá z jednoho kontextového menu dostupného přes pravé tlačítko myši a přes řadu ikon v horní části GUI programu. Ikonky představují většinu obvyklých funkcí používaných pro barvové úpravy obrázků (většinou jsou v páru, jedna ovládá přidávání hodnoty, druhá zas ubírá) a tak zde najdete jas, kontrast, saturaci, přidávání červené a zelené barvové složky (proč tu není modrá však jaksi nechápu), ikonky pro rotaci obrázku a také dvě šipky pro nahrátí předchozího nebo následujícího obrázku v adresáři. Z kontextového menu (viz obrázek vpravo) lze stejně jako z klasických menu aplikovat na obrázek různé filtry a efekty. PolyView nabízí celkem 8 filtrů pro zaostření či jiný způsob zvýraznění hran a 3 známé speciální efekty - dva typy reliéfu a neon - tedy ve srovnání s programy specializovanými na image processing bohužel nic moc a nevidím důvod, proč vlastně byly tyto funkce do programu zařazeny.
PolyView podporuje následující grafické formáty
Adobe Photoshop (PSD) Apple PICT Bitmap (BMP) Commodore-Amiga IFF Computer-aided Acquisition and Logistics Support (CALS) DCX Encapsulated PostScript (EPS) FAX GEM IMG Graphics Interchange Format (GIF) Halo CUT Joint Photographics Experts Group (JPEG) Kodak Digital Camera (KDC) LaserData LaserView MacPaint (MAC) Microsoft Paint (MSP) Photo-CD |
Pixmap (XPM) Portable Bitmap Portable Greymap Portable Pixelmap Portable Network Graphics (PNG) Seattle FilmWorks SFW Sony PMP Sun Raster Tagged Interchange File Format (TIFF) Truevision TARGA Windows Icon Windows Metafile WinFax WordPerfect Metafile (WPG) X Bitmap X Windows Dump ZSoft PCX |
Výrobu animovaných GIFů respektive jejich skládání z jednotlivých snímků má na starosti PolyView samotný, ovlivnit lze přitom všechny obvyklé parametry jako prodlevu mezi snímky, typ barvové palety, umístění snímků, počet opakování apod. Při sestavování animace bohužel není k dispozici žádný náhled, což činí tuto funkci přinejmenším problematickou a bez vizuální kontroly bych se zcela určitě v PolyViewu žádnou animaci poskládat neodvážil.
Další poněkud skrytou funkcí je konvertor obrázků. Na ukázkovém obrázku vidíte jeho GUI a jak můžete poznat, umí samozřejmě též konvertovat libovolný počet souborů najednou. Výstupními formáty může být v závislosti na bitové hloubce konvertovaného obrázku valná většina podporovaných grafických formátů, konverzní možnosti jsou tedy víc než dobré. PolyView umí také jednoduché slideshow a má vestavěný thumbnail explorer, tedy obdobu Průzkumníka, ale pro vytváření náhledů obrázků. Práce s náhledy je opět velmi jednoduchá, zařazena byla však možnost uložit soubory náhledů do databáze (zde nazývané Alba) a kdykoli je zpětně nahrát.
Preference programu jsou ukázkou toho, jak by zadávání nejrůznějších nastavovacích parametrů pro jednotlivé funkce vypadat nemělo. Vše je nakupené do jednoho okna se spoustou sekcí, v nichž se snadno ztratíte. Nemohu však upřít autorům programu snahu o detaily, v Properties si tak můžete nastavit do detailů opravdu vše, co vůbec s programem nějak souvisí.
Zajímavé jsou zato tiskové funkce. K dispozici je šikovné preview až dvou stran současně a v tiskových "kompozicích" ovládaných Print Composerem (ukázka viz výše) lze nastavit také tisk více obrázků na jeden tiskový arch.
PolyView je jakýmsi chameleonem, který se snaží v sobě integrovat spoustu užitečných věcí a funkcí, ne vždy se mu to však daří a mnohé z funkcí by potřebovaly ještě doladit. Přesto se však jedná o relativně levný program se zajímavými možnostmi, který podporuje hodně grafických formátů, umí mezi nimi konvertovat, slušně tiskne, katalogizuje obrázky a tak bych mohl pokračovat. Plná verze 3.3 bude zřejmě obsahovat ještě další drobná vylepšení a odstraněné chyby, takže ji doporučuji alespoň k vyzkoušení, možná Vám PolyView padne do oka.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024