Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Download
Pixel32 v0.99 beta
11. října 1999, 00.00 | Máte starší počítač a přesto potřebujete grafický program typu Adobe Photoshop? Pixel32 vypadá velmi slibně.
Secundum Artem a jejich Pixel32, tak to je na dlouho. Pavel Kanzelsberger alias Dr.Destiny a Lukáš Pokorný (poměr kódu není znám) spáchali totiž něco, co rozhodně stojí za podrobnější popis. Představte si následující situaci - máte už starší počítač, na kterém moderní a po výkonu nenasytné aplikace nechodí zrovna dvakrát nejlépe, ale přesto chcete provozovat nějaký kreslící program na výši doby, odpovídající alespoň částečně nárokům kladeným na současné grafické programy. Ano, Pixel32 je odpověď.
Bitmapový kreslící program pro Windows 95/98, DOS (ano, čtete správně, i pro DOS) a Linux (zatím ještě není k dispozici ani jako demo, které je plánované na konec prosince 1999) z produkce Secundum Artem chodí skoro na všem, co lze nazvat počítačem. Stačí tedy klidně i 386-ka s gr. kartou 512KB a VESA 1.2, 8MB RAM, MS-DOS v6.0 nebo 486 či pomalejší Pentium s Windows 95/98 a DirectX 3+. Nutná je pochopitelně myš, bez ní nelze s žádným grafickým programem rozumně pracovat. Zvláště konfigurace pro DOS je sympatická, protože je však program 32bitový, nelze ho provozovat na 286kách. Registrační poplatek činí 25$ za DOS i Windows verzi do vydání první oficiální verze 1.0 (termín se blíží, tak si pospěšte...), poté by měl Pixel32 stát 50$ ve verzi DOS a 60$ verze pro Windows.
Prostředí programu je hezoučké, tak nějak si představuji dobře zvládnuté GUI, které sice částečně imituje GUI Windows, ale ve své podstatě s ním nemá mnoho společného. Pixel32 existuje ve slovenské a anglické jazykové mutaci, jak je to s nápovědou ale nevím, neboť ta je (dle mého názoru poněkud nelogicky) dostupná pouze registrovaným uživatelům. Dalším omezením neregistrované verze je nefukčnost nástroje Text (viz requester na obrázku), nemůžete ani své výtvory ukládat, a to ani v době běžící 30denní demoverze. Proč tak velké restrikce, na to se musíte zeptat u autorů sami.
Program jako by z oka vypadl Adobe Photoshopu (což je dobře), bohužel klávesové zkratky jsou ve většině případů odlišné (což je už horší). Každého bude určitě zajímat podpora vrstev, Undo, kreslící nástroje, práce s výběrem, animacemi a spousta dalších věcí potřebných k pohodlné práci. Pixel32 má většinu věcí, které by správný a konkurenceschopný kreslící program měl mít.
V preferencích Pixelu32 si můžete nastavit nejen rozlišení (testována verze pro Windows) a dithering, ale také počet kroků zpět (max. 32), cesty k souborům, nastavit jeden ze tří typů GUI (jiná tlačítka a barvy) a spoustu dalších věcí.
Lupa je k dispozici nejen v programu samotném, ale v případě potřeby také jako nezávislé okénko. Nevím sice, k čemu je to dobré, protože v okénku lupy bohužel nelze kreslit, každopádně není problém okénko zmenšit nebo vypnout úplně.
Paletky pro výběr barev, nastavení barvového přechodu i další selektivní paletka pro určení pozadí jsou opět navržené velmi přehledně a snadno se s nimi pracuje. Bohužel jsem narazil na jeden nepříjemný problém s indexovými barvami - okénko (viz obrázek vpravo) nejde zvětšit a tak je nutné scrollovat barvy pomocí miniaturního slideru, což dost zdržuje a moc by pomohlo udělat jednoduše okénko buď větší dle potřeby (preference) nebo s možností zvětšení.
Slušné jsou možnosti při definování vlastních štětců, opět je vše přehledné a z obrázku jasné na první pohled. Paletka vrstev i možnost změny velikosti jak celého obrazu tak samotné vrstvy či výběru jsou na dalších dvou obrázcích, k dispozici je i kvalitní bilineární filtrování, jehož výsledky jsou přibližně srovnatelné s obdobným kvalitním vyhlazováním v Photoshopu. Na vrstvy můžete aplikovat masky, libovolně je přesouvat, pracovat lze i s jednotlivými barvovými kanály stejně jako v mnoha kreslících programech. Ohledně vrstev mám jednu připomínku - chovají se sice navenek stejně jako vrstvy v Adobe Photoshopu, ale PSD formát je importován (nahrán) pouze jako jedna vrstva (testován formát Photoshopu 5.x). Jaká škoda, že Pixel32 neumí vrstvy z tohoto formátu importovat alespoň částečně, program by tak kolem vrstev rázem dostal úplně nové možnosti. Pokud to umí registrovaná verze, tak je to jen a jen dobře ale v chudé dokumentaci dodávané k demoverzi není o této možnosti ani zmínka, takže nepředpokládám, že by něco takového Pixel32 uměl.
Tiskové funkce jsou použitelné jen pokud máte jednu z podporovaných tiskáren - seznam je však dostatečně rozsáhlý a ve výčtu je většina nejpoužívanějších typů laserových, inkoustových i dalších tiskáren, takže i tiskové možnosti lze označit jako vyhovující.
Na co jsem zapoměl? Je toho ještě spousta, ale na všechny detaily není už místo. Začátečníkům bude při zkoumání demoverze dost chybět manuál, naštěstí je jak už jsem uvedl Pixel32 k dispozici v angličtině a slovenštině a naprostou většinu jeho funkcí lze za chvilku pochopit i metodou pokus-omyl. Celkovým rozsahem možností bych především DOSovou verzi Pixel32 zařadil na špičku kreslících programů tohoto typu. Verze pro Windows to bude mít ohledně popularity a využití mnohem těžší, neboť pro Windows už existuje řada velmi kvalitních shareware či dokonce freeware kreslících programů, namátkou jen ty nejznámější - PaintShop Pro, Photoline, Ulead PhotoDeluxe a další. Takže někdy příště DOSvidanija!
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024