Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Download
PicturePrep 2.0
18. srpna 2000, 00.00 | PicturePrep je sice klasický image procesingový program, avšak primárně určený pro grabování a okamžitou úpravu obrázků stažených z internetu či importovaných přes rozhraní TWAIN.
PicturePrep je dílem firmy NUWAVE a jeho cena činí 30$. Jak už bylo řečeno v úvodu, program je určen ke grabování, rychlé úpravě a uložení obrázků stahovaných z internetu, získávaných přes rozhraní TWAIN, samozřejmostí je však i podpora obrázků z lokálních či síťových disků. Obrázky z webového prohlížeče si můžete uložit jednak klasickým způsobem přes pravé tlačítko nebo využijete kopírování přes schránku s následným vložením opět klasickou cestou do PicturePrep.
Program má celkem slušně provedené GUI s možností rychlého přístupu k základním prvkům jako jsou barvové korekce, lupa nebo automatické korekce obrazu, o kterých bude řeč dále. Mezi zmíněné základní funkce patří všechny obvyklé možnosti image procesingu jako je úprava barvových složek, změna jasu/kontrastu, přidání stínu ve smyslu zvýraznění tmavších ploch či opak této funkce - zvýraznění světlejších ploch. Z obrázkových formátů jsou podporovány BMP, JPEG, PICT, PNG, PSD, TARGA a TIFF, ukládat můžete ve stejných formátech.
PicturePrep nabízí i zase ne tak často vídanou funkci automatické korekce obrazu (z těch známějších programů je nabízí např. Extensis Intellihance), kdy jsou pomocí histogramu vypočítány barvové parametry a následně jsou vypočítány optimální hodnoty jednotlivých RGB složek, kontrastu a jasu, navíc se program snaží odstranit zrnitost a vyhladit čtverečkování u JPEG obrázků. Na ukázce je sice vše víc než skvělé, ale samozřejmě platí že zdaleka ne u všech obrázků je automatická korekce vhodná. Naštěstí je k dispozici funkce undo, takže se nevhodné úpravy obrázku zbavíte jedním kliknutím myší.
Mimo to je možné s obrázkem dále pracovat - mezi funkcemi image procesingu najdete obvyklé funkce otáčení, rotace, oříznutí velikosti, spoustu filtrů, redukci červených očí hodící se zejména u fotografií z dig. fotoaparátů a kamer (pokud ji nemají vestavěnou nebo ji při focení zrovna zapomenete aktivovat), při tisku si můžete nastavit počet obrázků na stránce i jejich zarovnávání. Poslední věcí jsou hromadné (dávkové) úpravy obrázků, zde však nemáte moc na výběr, co vlastně s grafikou chcete provést. Můžete totiž pouze upravit velikost obrázku, případně použít automatické barvové korekce, použití filtrů tedy není možné.
Použití programu je jednoduché, nabídka funkcí je na dnešní dobu bohužel dost průměrná. Podobné nebo zcela shodné funkce nabízí již prakticky každý grafický nebo image procesingový software, a to jak v oblasti komerčních aplikací, tak i v oblasti public domain programů. Takže finální verdikt je jednoznačný - průměr za průměrnou cenu, ale není toho průměru až moc?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024