Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
PhotoPhilia 1.1
23. září 1999, 00.00 | PhotoPhilia určitě patří mezi ty nejlepší prohlížeče obrázků, jaké jsme kdy měli možnost vyzkoušet a důkladně otestovat.
Po recenzi na nepříliš vydařený Antares7 tady mám pro Vás něco mnohem kvalitnějšího, PhotoPhilia firmy Pholix Software. Program patří mezi shareware s cenou 40$, registraci můžete provést například zde.
PhotoPhilia je jednak prohlížeč obrázků s opravdu velkým rozsahem podporovaných grafických formátů (viz dále) s náhledovým systémem, integrovaným explorerem, možností vytvářet obrázková alba, zvětšit si libovolnou část obrazu - něco podobného jako je Lupa z Windows, třídícími a filtrovacími schopnostmi, samozřejmostí je konverze obrázků, úpravy barev, tiskové funkce, integrace do Shellu (kontextové menu) přes pravé tlačítko myši, podporou TWAIN zařízení a mnoha dalšími funkcemi zpříjemňujícími prohlížení a katalogizaci obrázků.
PhotoPhilia 1.1 podporuje následující grafické formáty:
JPEG File Interchange Format (JPG, JFF, JPE, JIF, JFI, JFIF, JPEG) Windows bitmap (BMP, DIB, RLE) CompuServe bitmap (GIF) ZSoft Paintbrush (PCX, DCX) Truevision TARGA (TGA, VDA, ICB, VST) Portable Network Graphics (PNG) TIFF format s JPEG kompresí (JTF, JTI, JTIF) Tagged Image File Format (TIF, TIFF, MPT, SEP, CPT) LEAD compression format (CMP) Adobe Photoshop 3.0 (PSD) Sun Raster (RAS) OS/2 bitmap (BMP, ICO, PTR) Macintosh Picture (PCT, PICT) WordPerfect Graphics (WPG) Kodak FlashPix (FPX) Kodak Photo CD (PCD) |
DICOM Format (DIC) Fuji Exif (JPG, TIF) Windows Metafile (WMF) Encapsulated PostScript (EPS, PS) Windows icon file (ICO) Windows cursor file (CUR) Computer Graphics Metafile (CGM) CALS Raster (CAL, CALS) IBM IOCA (ICA) Raw FAX (FAX) WinFax (FXS) Microsoft Fax (AWD, DCX) Microsoft Paint (MSP) MacPaint (MAC, PNTG) GEM Image (IMG, GEM) Minolta Digital Camera (MDC) Ecchi ECC/PNG (ECC) Video for Windows (AVI) |
Jak je vidět, rozsah grafických formátů je opravdu velký a PhotoPhilia je v tomto směru o něco lepší než ACDSee a bez problémů se vyrovná dalším špičkovým imagebrowserům. Na obrázku je nastavení filtru podle data, kdy budou zobrazeny pouze obrázky před/po nebo v rozmezí určitého dne.
Slušně provedené jsou i hledací funkce, které umí najít soubory podle masky nebo podle data a dalších specifikací. Hledání, Explorer (není to však Průzkumník z Windows, ale PhotoPhilia), lupa a Album manager se aktivují zvlášť z menu Run nebo v souvislosti s některými funkcemi zpracování obrázků a třeba Explorerů (tedy kopií PhotoPhilia) lze mít spuštěné libovolné množství. To samo o sobě není nic významného, významná je však skutečnost, že všechny tyto kopie mezi sebou mohou bez problémů spolupracovat a předávat si data. Tak nějak má vypadat správný multitaskingový program pro Windows
Jednoduchý efektový systém vyvolávaný z kontextového či klasického menu nebo přes ikonku umí pouze obrázek otočit v horizontálním nebo vertikálním směru a můžete v něm provádět korekce barev, stále je přitom k dispozici sice malý, ale dostačující náhled.
Album manager na velkém obrázku není myslím třeba nějak více představovat, jedná se o náhledový systém kombinovaný s prohlížením a archivací obrázků, k dispozici jsou opět hledací, třídící a tiskové funkce dostatečně propracované na to, aby se dal Album manager označit jako užitečný a přitom jednoduše ovladatelný katalogizační nástroj.
V preferencích programu na obrázku si můžete prohlédnout jednu z hlavních předností PhotoPhilia, slideshow zde nazývané prezentace a desítky přechodových efektů. U každého efektíku je vždy vidět jeho ukázka, takže nemusíte složitě zkoumat, o co se vlastně jedná. Navíc lze na pozadí přehrávat MIDI soubory, což může prezentaci určitě oživit.
Tiskové funkce jsou na dalším obrázku. Mimo obvyklých věcí jako nastavení okrajů se v preferencích tiskového modulu volí také způsob tisku - thumbnaily vedle sebe nebo tzv. datalist (thumbnaily pod sebou) - a tisk dalších potřebných informací, před tiskem lze pomocí preview zkontrolovat, zda tisk odpovídá Vašim představám. Že jde z programu také skenovat a importovat data z digitálních kamer či fotoaparátů přes rozhraní TWAIN, to už snad ani nemusím připomínat.
PhotoPhilia určitě patří mezi ty nejlepší prohlížeče obrázků, jaké jsem kdy měl možnost vyzkoušet a důkladně otestovat. Programů tohoto typu a přitom tak univerzálních není přitom nijak mnoho, namátkou uvedu třeba IrfanView, ACDSee, PhotoPhilia je jejich důstojným konkurentem a v některých ohledech (slideshow, Album manager) je s přehledem předčí. Cena programu je o něco vyšší než obvykle, ale za tu kvalitu určitě stojí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024