Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
Night Hawk 0.2.12
16. září 1999, 00.00 | Jak pracuje betaverze jednoho nového, prý revolučního prohlížeče obrázků?
Jedna z prvních betaverzí nového a prý revolučního prohlížeče obrázků Night Hawk od Vipercorp Productions se nedávno objevila na serveru BetaNews a my se teď podíváme programu na zoubek.
Night Hawk nemá žádné převratné GUI (přehledné však ano), ta zmiňovaná revolučnost spočívá v možnosti zobrazovat obrázky v okénku bez okrajů (viz ukázka), tedy přesněji řečeno s jedním okrajem, což má dle autorů programu být zřejmě jakási inteligentnější varianta fullscreen módu. Nic revolučního na tom nevidím, dokonce ani ten mírně exotický zobrazovací mód není zrovna moc užitečný.
Když už jsem u zobrazování, Night Hawk podporuje grafické formáty BMP, ICO, JPG, PCX, PNG, TIFF a WMF. Odchytil jsem také jednu velmi zajímavou chybovou hlášku (viz obrázek), jejíž smysl je jasný - Night Hawk neumí pracovat s komprimovanými TIFFy, neboť prostě nemá licenci na pakovací algoritmy.
Informace o obrázku jsou relativně podrobné, inteligentně je vyřešený i náhled, když už samotný Night Hawk neumí náhledy vůbec a obrázky k prohlédnutí je nutné vybírat pouze z klasického listingu. Naštěstí to zase až tak moc nevadí, protože thumbnail nebo zobrazení v reálné velikosti je vidět v levé či pravé části hlavního okna (záleží na nastavení) okamžitě po kliknutí na soubor. Night Hawk umí také grabnout obrazovku, zeptá se pouze na název a grabnutý screen sám uloží do aktuálního adresáře.
Práci s prohlížením obrázků mohou ulehčit záložky na oblíbené soubory, tzv Favorities. I když lze jednotlivé Favorities poměrně pohodlným způsobem organizovat - přesouvat, třídit, měnit jejich popis a mazat, zásadním nedostatkem je nemožnost přidat si mezi Favorities nejen soubory, ale i celé adresáře. Doufejme, že tento nedostatek autoři programu brzy odstraní, protože přidávat si odkazy pouze na soubory není příliš velké usnadnění práce.
Z menu můžete rychle zkonvertovat obrázek do formátů BMP, JPEG, PNG, PCX a TIFF, nebo ho převést do stupňů šedi, 16/256 barev či truecoloru. Obrázek lze rovněž umístit jako podklad plochy Windows, stejně jako to umí řada dalších prohlížecích programů.
Night Hawk je i v betaverzi dostatečně stabilní a lze ho tedy bez problémů používat. Nenašel jsem na programu nic extrémně zajímavého, grafický design je sice pěkný, prohlížecí funkce jsou však pouze průměrné, za nedostatek považuji i neschopnost programu generovat náhledy a také počet podporovaných grafických formátů není příliš vysoký. Jedná se však o rannou betaverzi a celkové hodnocení by nebylo vůči programu fér, takže si Night Hawk vyzkoušejte a uvidíte sami.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024