Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
Morpheus 1.0
3. července 2000, 00.00 | Výčet freewarových morfovacích programů rozhodně není příliš široký, daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Přírůstkem do freewarové "morfovací" rodinky je Morpheus, inspirovaný filmem Matrix.
Jakou souvislost má Matrix a Morpheus? Inu, skoro žádnou, jenom úvodní logo programu jako by z oka vypadlo jednoho z hlavních hrdinů a již samotný název programu Morpheus evokuje morfovací program. Morpheus je freeware, nestojí tedy nic, tomu samozřejmě odpovídají i jeho možnosti. Pokud byste program nenašli na jeho domovské adrese, zkuste ještě NONAGS.
Morpheus používá jednu z nejstarších technologií morfingu - pomocí polygonů reprezentovaných jednotlivými body (dots) si vytvoříte relativně přesný obrys zdrojového a cílového objektu včetně klíčových bodů, "kolem" kterých se bude morfing provádět. Vstupem jsou vždy bitmapové obrázky (může být klidně i jeden, pak budete vytvářet tzv. warping), výstupem pak opět sekvence obrázků, nebo animace formátu AVI. Jednotlivé klíčové body - dots - přitom fungují jako referenční souřadnice, podle kterých je morfing prováděn. Čím víc nadefinujete referenčních bodů (ale zase to nějak moc nepřehánějte), tím bude morfing plynulejší a podle přesnosti klíčových bodů též efektivnější.
Každý snímek si můžete nechat spočítat zvlášť v náhledovém okénku, které se objeví ihned po aktivace Preview. V náhledu pak vidíte vytvořenou polygonovou síť a protože při "tahání" jednotlivých bodů ve zdrojovém obrázku vidíte zároveň pohyb bodu v cílovém obrázku (a naopak), máte tak celkem slušný přehled o tom, kam se vlastně bod pohybuje. V preferencích najdete nastavení počtu snímků/s pro animaci, můžete si zde nastavit pozadí pro morfing včetně průhlednosti (velmi užitečné!), vyhlazení jednotlivých pixelů, délku morfingu/animace, směr morfingu a další věci. Zajímavá je i možnost ovlivnit rychlost pohybu jednotlivých referenčních bodů, čímž lze poměrně účinně určit rychlost morfingu ve vybraných částech obrázku.
Morpheus není nijak složitý program, jeho používání je velmi jednoduché, také rychlost výpočtů se pohybuje na snesitelné úrovni. Morpheus určitě není tak komfortní jako například WinMorph nebo komerční morfovací/warpovací balíky typu Elastic Reality, KaiSuperGoo apod., ale je zdarma a při troše trpělivosti s nastavení referenčních bodů nabízí použitelné výsledky za nulovou cenu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024