Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
Mapedit 2.59
22. července 1999, 00.00 | Stále nevíte, čím vytvářet ideální klikací mapy pro web? Jak si stojí Mapedit?
V pořadí třetím recenzovaným editorem klikacích map (předcházející recenze viz Spinel WebMapper 1.2 a Splash! Image Mapper 1.0 )
je Mapedit firmy
Boutell.Com. Jedná se o shareware s poplatkem 25$, zkušební verzi lze používat bezplatně obvyklých 30 dní. Mapedit byl vyvíjen celých pět let, jestli však nabízí opravdu to, co má správný editor klikacích map umět, na to se samozřejmě podíváme blíž.
Na tentokrát nezmenšeném obrázku vidíte program jak ho programátoři navrhli. Po startu je nutné vybrat si HTML stránku přesněji řečeno soubor, do kterého se budou ukládat informace o klikací mapě a zvolit obrázek použití pro výrobu mapy. Jako obvykle je vhodné hned na začátku zadat defaultní URL, což je odkaz a použije se v případě kliknutí mimo vymezenou oblast klikací mapy. Značnou nevýhodou programu je nemilá skutečnost, že zobrazený obrázek bohužel nelze nijak zvětšit a tak při tvorbě malých klikacích map musíte namáhat své oči.
Ovládání Mapeditu je zcela v mezích obdobných programů, hotspoty respektive části klikací mapy lze vytvářet pomocí třech základních kreslících nástrojů. Horní řada ikon a tři menu představují celé GUI programu. Jednotlivé hotspoty můžete přesouvat po vybrání druhé ikonky vpravo od ikonky šipky (poněkud divné, já bych u šipky logicky předpokládal posun a práci s objekty), šipka samotná totiž slouží k testování klikací mapy. Po nakreslení nebo kliknutí na hotspot se objeví requester, do kterého vpisujete všechny potřebné údaje typu URL, alternativní popis linku, název případného cílového rámce a akce JavaScriptu při funkcích OnMouseOver a OnMouseOut. Ke každé položce je k dispozici nápověda v HTML formátu a spustí se tedy defaultní webový prohlížeč. Nápověda je vlastně manuál a najdete v něm vše potřebné k tomu, abyste se rychle naučili zacházet s programem.
Mapedit disponuje přehledným a jednoduchým ovládáním, za cenu 25$ však nenabízí nic převratného a opravdu kvalitním editorům klikacích map se nemůže rovnat už jen kvůli nemožnosti obrázek zvětšit. Relativně slušně je provedené kreslení polygonů, kdy lze bez větších problémů přidávat a ubírat části polygonu, přesuny a ikonka šipky použitá pro testování mi však nepřipadá příliš vhodná. Pro profesionální použití (s dostatečným komfortem ovládání i nabízených funkcí) není dle mého názoru program příliš vhodný, i když je pravda, že klikací mapu v něm lze vytvořit poměrně snadno. Pokud se zabýváte webdesignem a potřebujete občas vyrobit klikací mapu, můžete Mapedit použít. Pokud však potřebujete nutně funkce lupy, Undo apod., zkuste raději něco jiného nebo sledujte Grafiku on-line a přečtěte si recenzi na Live Image, která bude hotova doufám co nejdřív.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024