Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
iBrowse 1.04
14. července 1999, 00.00 | Když se řekne iBrowse, všichni uživatelé počítače Amiga ví o čem je řeč. Stejný název však neznamená stejný program. Na PC představuje tento prolížeč obrázků jednoznačně špatnou investici.
Když se řekne iBrowse, všichni uživatelé počítače Amiga ví o čem je řeč. Stejný název však neznamená stejný program a tak iBrowse pro PC a Windows 95/98/NT není webový prohlížeč, ale zbrusu nový prohlížeč obrázků.
Prostředí programu připomíná hybrid Windows, Průzkumníka a několika ikon evidetně vypůjčených z BeOS. Průzkumník je nedílnou součástí iBrowse a většinu věcí, co umí průzkumník umí tedy i iBrowse včetně kopírování a přesouvání souborů. Program je rychlý a to je dobře. Vytváření náhledů k obrázkům probíhá opravdu bleskurychle, volit je možné z několika typů zobrazení souborů. Slušné jsou také možnosti třídění, u všech typů zobrazení si můžete vybrat mezi vzestupným či sestupným (což však dnes už není nic výjimečného, tyto funkce má každý souborový manager).
iBrowse pracuje ve čtyřech
základních módech. Prvním z nich je mód Albums, ve kterém si můžete vytvořit libovolné množství skupin obrázků tříděných pouze podle Vašeho výběru (nutno provést ručně) a vlastně si tak spáchat jakékoliv domácí "album" fotografií, tak jak to iBrowse nabízí. Obrázky se do alb přesouvají poněkud atypickým a dle mého názoru příliš složitým způsobem přes funkci Copy a následným vložením do některého alba. Jednoduché přetažení obrázku do alba nefunguje, neboť program žádné drag&drop nepodporuje.
Druhý mód Shows dokonce nefunguje vůbec, informační okénko (viz obrázek) pouze suše sdělí, že slideshows budou fungovat až v některé z příštích verzí programu. Další dva módy Browse a Favorities zastupují průzkumníka a "oblíbené" obrázky.
Po kliknutí pravým tlačítkem na obrázek vyvoláte ovládací menu, ze kterého lze provádět prakticky všechny základní operace s obrázky. Jak je z ukázkového obrázku vidět, jednotlivé obrázky lze kopírovat (ke kopírování mám stejné ), přesouvat i mazat, přidávat do slideshow (což nefunguje), měnit typ náhledů (ikonky, thumbnaily, seznam atd.), třídit obrázky nebo jako hlavní funkci vybrat zobrazení ve fullscreen režimu. Fullscreen mód se zapne i když 2x kliknete na obrázek, poté se v pravém dolním rohu objeví několik ovládacích tlačítek pro pohyb mezi obrázky (další, předchozí), vyvolání preferencí a ukončení fullscreen režimu (lze provést i pomocí ESC).
Informace o obrázku (volba Properties) jsou bohužel dost skoupé a mimo rozlišení a délky se v nich nic podstatného nedozvíte. Stejně nedokonalá je i nápověda respektive manuál k programu, v jehož nadpisu se skví název ImageExplorer, což je však úplně jiný program a pokud z něj iBrowse pochází, mohli si autoři programu po sobě nápovědu aspoň přečíst.
Preference programu jsou také velmi jednoduché, přesto však nabízí prakticky všechny nezbytné věci jako zoomování obrázků při zobrazení, zapínání/vypínání jednotlivých částí iBrowse (browse a album), v části Advanced si vybíráte cestu kam si bude program ukládat náhledy (vytvoří si sám cache na disku), alba a celé slideshow. Rozsahem podporovaných grafických formátů tentokrát nemohu sloužit, v manuálu jejich výčet uveden není a tak se alespoň podařilo zjistit, že iBrowse NEUMÍ pracovat s obrázky formátu PNG, GIF, TIFF, Targa, PCX, Raw, IFF, EPS, z testovaných dokázal zobrazit pouze JPEG, BMP a ICO, což je na prohlížeč obrázků opravdu směšně málo.
iBrowse není ničím výjimečný. Prohlížecí funkce jsou zpracovány průměrně, neustále otravující registrační requester a chybějící avizované funkce dokážou uživateli řádně ztrpčit život. Upřímně řečeno, příliš nechápu smysl shareware, které nelze rozumně používat a vyzkoušet ani s velkou dávkou trpělivosti. Program sice nepadá, ale některé funkce se chovají značně podivně a také překreslování obrazovky není v něktrých případech korektní. Autoři iBrowse požadují za registraci 20$ s tím, že v příštích verzích programu bude implementována podpora formátu GIF a také animačních formátů AVI a MPEG, funkční slideshow i tisk. Závěrem tedy už jen krátce. Pokud chcete vyhodit několik set korun za zatím mizerně fungující program s minimem podporovaných grafických formátů, který si navíc v neregistrované verzi nemůžete ani pořádně vyzkoušet, máte možnost.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024