Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Download
GIFCruncher Desktop
26. dubna 1999, 00.00 | Optimalizace webovské grafiky je s tímto programem mnohem jednodušší než s komplexnějšími programy typu Ulead SmartSaver.
Optimalizace, přímo magické a leckdy silně nenáviděné slovo pro každého web designera. Čím menší je délka grafiky, tím rychleji se web načte - a že dá optimalizace grafiky většinou dost práce, to snad nemusím příliš zdůrazňovat.
Jedním z mnoha optimalizačních programů určených právě pro redukci grafiky při zachování rozumného poměru velikost/kvalita je GIFCruncher Desktop. Heslo It's About Time není v případě tohoto programu jen reklamním sloganem, GIFCruncher si jej zaslouží. Jak už z názvu vyplývá, má program pouze jediný účel - optimalizovat obrázky ve formátu GIF. Program vyžaduje Microsoft Virtual Machine for Java, pokud MSVM nemáte, lze jej stáhnout i zde.
Program je na shareware dost drahý, stoji plných 50$. Když ho poprvé spustíte, budete si myslet, že si z Vás autoři programu dělají vyloženě legraci. Jednoduché GUI, žádná vizuální konfigurace natož pak nějaký náhled zpracovávaného obrázku, prostě na první pohled vyloženě nezajímavý software. Ale jakmile ho zkusíte používat, nestačíte se divit, jak jednoduše se s ním pracuje.
V horní části GUI programu si vyberete obrázek a nastavíte počet barev a dithering. I když nelze vybrat typ rastrování, výsledky algoritmu jsou vynikající. Zvolit můžete i pozadí, opět však pouze primitivním postupem nastavení všech tří složek. V dolní části pak vyberete výstupní adresář a spustíte optimalizační proces. GIFCruncher umí i dávkové zpracování obrázků, postup je pak stejný, jen funguje na více obrázků současně.
Výsledek optimalizace se zobrazí v MS Internet Exploreru. U každého obrázku jsou uvedeny základní informace jako rozlišení, počet barev, hustota rastru, délka originálního obrázku, délka jeho optimalizované podoby a v procentech pak ušetřená velikost. Na obrázku je snad dobře vidět, kolik GIFCruncher dokáže ušetřit na jednom průměrném obrázku. Musel jsem ukázku sice zmenšit, ale i tak zkrátil program délku obrázku skoro o 70% při plně použitelné kvalitě.
Optimalizace s pomocí GIFCruncheru je velmi jednoduchá, cena programu je však dle mého názoru dost vysoká. Pokud se smíříte s neregistrovanou verzí (která funguje jenom omezený počet dnů), zkuste si GIFCruncher vyzkoušet, třeba se Vám bude jeho vyloženě dětsky snadné ovládání líbit víc než nesrovnatelně složitější optimalizační programy jako Ignite, WebGraphics Optimizer, Ulead SmartSaver a další.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024