Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
GIF-Master 1.0b
12. srpna 1999, 00.00 | Sledujete-li pravidelně server Tucows, určitě jste už také objevili zajímavý program na zpracování, optimalizaci a konvertování obrázků formátu GIF s názvem GIF-Master.
Sledujete-li pravidelně server BetaNews nebo Tucows, určitě jste už také objevili zajímavý program na zpracování, optimalizaci a konvertování obrázků formátu GIF s názvem GIF-Master. Program stojí 50$, což je na tak jednostranně zaměřený software docela dost. Zaregistrovat si můžete GIF-Master na adrese, kterou najdete v nápovědě (je totiž zcela šílená a nehodlám ji opisovat), trial verze funguje 15 dnů.
Samotný GIF-Master je vlastně pouze GUI (viz obrázek výše) pro několik dalších modulů, které jsou však stále v jednom a tomtéž exe souboru s miniaturní délkou kolem 400 KB. První částí na obrázku vpravo je GIF-Explorer. Slouží k prozkoumání, prohlížení a zpracování GIFů všech formátů, tedy GIF87 až GIF89a. Po otevření libovolného GIFu (GIF Explorer bohužel nefunguje jako Průzkumník ve Windows, ale nutno přímo zvolit Open) se v případě animovaného GIFu v levé části GIF-Exploreru objeví všechny snímky a informace o hlavičce a globální paletě.
Každý snímek má rovněž svoje submenu, kde ze kterého lze aktivovat informace o prodlevě za snímkem, průhlednosti a typu změny pozadí (samozřejmě pouze při animaci), rozměrech apod.. Preview je relativně malé a nelze ho bohužel nijak zvětšit. Editovat můžete v GIF-Exploreru barvovou paletu, komentář a mazat některé informační položky jako je právě komentář atp. Samozřejmostí je prohlížení animací, které lze navíc stejně jako klasické GIFy optimalizovat pomocí několika voleb z menu. K dispozici je pět typů optimalizace, od sloučení shodných snímků přes odstranění transparentních ploch ve snímku až po setřídění a automatickou úpravu palety barev. Šestou možností je pak vytvoření globální barvové palety, což může (ale pochopitelně také nemusí) obrázku či animaci prospět, proto je také tato volba v menu odlišena od ostatních. Po skončení všech úprav můžete obrázek či animaci uložit opět pouze ve formátu GIF.
GIF-Optimizer (viz obrázek výše) je druhou částí GIF-Masteru a používá se opět pro optimalizace, ale na rozdíl od první části GIF-Explorer ho lze použít i pro dávkové optimalizace. GIF-Optimizer nenabízí žádné detailní informace o jednotlivých souborech a jeho GUI připomíná klasický Průzkumník. V levé části je stromová struktura adresářů, dále pak hlavní okno s informacemi o probíhající optimalizaci a preview obrázku či animace. Optimalizovat můžete pouze celý adresář, ne jen jednotlivé soubory. Ovládání zastupují všeho všudy dvě hlavní tlačítka pro test a spuštění optimalizačního procesu. Test ukáže, o kolik lze GIF zkrátit, zobrazena je původní a výsledná velikost a počet ušetřených bytů v procentech. Jak je z obrázku vidět, ne vždy lze každý obrázek zkrátit. GIF-Optimizer bohužel nenabízí žádné volby k samotné optimalizaci, zřejmě tedy funguje stejně jako u GIF-Exploreru - všechny prvky optimalizace najednou. Při dvouprůchodové optimalizaci nejsou měněny obrázky, u nichž GIF-Optimizer zjistí, že je prostě optimalizovat nemůže. Pokud jste spokojeni, zvolíte Start a ostatní už provede program sám.
GIF-Comment se používá k přidávání komentářů k obrázkům, informace jsou samozřejmě uloženy v samotném GIFu. Jednoduché prostředí, náhled, který nelze zvětšit a primitivní textový editor, to je celá funkce GIF-Commentu.
Poslední částí GIF-Masteru je GIF-Convert. Jedná se o jednoduchý konvertor grafických formátů BMP, JPEG, ICO, EMF a WMF do GIFu. Po otevření obrázku máte na výběr mnoho druhů barvových palet (viz obrázek), dva druhy rastrování a LZW nebo RLE kompresi. Náhled opět nelze zvětšit, ale pouze roztáhnout do celého okénka, což však většinou způsobí jeho deformaci. GIF-Convert je značně primitivní konvertor a neumí ani dávkové konverze, což ho degraduje na sice použitelný, ale poněkud těžkopádný nástroj.
Nejsem si jistý, zda "laboratoř na GIFy" GIF-Master má mezi ostatními optimalizačními programy nějakou šanci. Pravdou je, že prostředí programu je až příliš primitivní, nabízené funkce včetně nemožnosti zvětšit obrázek a prohlédnout si výslednou podobu obrázku ještě před provedení optimalizace (u GIF-Optimizeru i GIF-Convertu) není příliš dobrá vizitka jinak zajímavě koncipovaného programu. Navíc cena 50$ je na nabízené možnosti opravdu dost vysoká.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024