Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
FontLister 3.4.9
12. listopadu 1999, 00.00 | Management fontů, to je v případě velkého množství nainstalovaných písem slušná alchymie. Zajímavé a levné řešení představuje FontLister.
Management fontů, to je v případě velkého množství nainstalovaných písem slušná alchymie. Který font nechat, který smazat, vše při neustálém prohlížení každého fontu zvlášť (neboť jinak to Windows neumějí), to vyžaduje značnou dávku trpělivosti nebo vytištěný vzorník písem a dobrou orientaci v jejich názvech. Všem těmhle problémům můžete ale snadno předejít například s FontListerem. Není to sice freeware, ale jeho cena je opravdu nízká, pouhých 5$, program si můžete zaregistrovat zde.
FontLister podporuje bitmapové fonty i vektorové ve formátech TrueType a AdobeType1. TrueType fonty můžete i mazat nebo nainstalovat nové, všechny fonty pak lze vytisknout ve formě přehledného listingu s ukázkami. Ke každému fontu si můžete vyvolat informace o jeho struktuře (viz obrázek vpravo), nebo nechat zobrazit ANSI tabulku s libovolnou velikostí náhledu jednotlivých liter (viz další obrázek). Každou z liter lze dále exportovat ve WMF nebo EMF formátu, opět s nastavitelnou velikostí písmenka.
Z každého fontu si můžete vytvořit též bitmapovou ukázku - při exportu si pouze zvolíte textový řetězec, velikost písma, barvu pozadí i barvu samotného fontu a má-li v ukázce být i název fontu.
Tiskové možnosti FontListeru jsou vynikající a umožňují vytvořit detailní katalog všech fontů ve třech variantách. První z nich je tisk každého fontu na jeden řádek plus popisky jako je název fontu, číslo stránky apod. Druhou možností je tisk na více řádek, podle rozsahu textu v ukázce, kterou lze samozřejmě libovolně měnit. Poslední variantou je každý font na jednu stránku ve formě ASCII tabulky se všemi znaky v 8bitovém kódování. Češtinu u bitmapových fontů tiskne program špatně (testováno se standardními bitmapovými fonty ve Windows), všude jinde je ale čeština vytištěna správně.
Z dalších, už jen kosmetických úprav před tiskem lze nastavit orámování/oddělení fontů v řádce, písmo kterým bude uveden název samotného fontu, v hlavičce a patičce pak zbývající informace typu datum, číslo stránky apod. Jednotlivé stránky si ještě před tiskem můžete prohlédnout na komfortním preview s vestavěnou lupou v rozsahu 10-500%, což bude jistě každému stačit.
FontLister je za 5$ určitě hodnotný software, který sice nemůže v případě AT1 fontů nahradit Adobe Type Manager, vzorníky fontů však tiskne perfektní a také jako prohlížeč fontů je mnohem komfortnější než ATM, natož pak standardní prohlížecí možnosti pro bitmapové i TrueType fonty ve Windows.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024