CuteMap 1.0 & Live Image 1.27 /podruhé/ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

CuteMap 1.0 & Live Image 1.27 /podruhé/

5. srpna 1999, 00.00 | Tímto článkem bychom chtěli na čas uzavřít téma recenzí editorů klikacích map pro web. A na závěr pro vás máme to nejlepší!

     Tímto článkem bych chtěl na čas uzavřít téma recenzí editorů klikacích map pro web, připravil jsem totiž popis dvou zřejmě nejlepších programů v této kategorii. První z nich je novinka, CuteMap firmy GlobalScape, o kterém jsme již ve zkratce psali před několika dny. Pokud byste nenašli program na firemním webu, zkuste třeba oblíbené Tucows, kde se tento výjimečný image mapper vyskytuje také.



     A proč výjimečný? To zjistíte, hned jak CuteMap spustíte a vytvoříte první hotspot. Vysvětlím to samozřejmě blíže, ale nejprve k popisu programu samotného. Na velkém obrázku je vše dobře vidět. Po levé straně je místo pro zadávání URL, cílových rámců, JavaScript funkcí apod., hlavní plocha je rozdělena na dvě části - v horní je editovaný obrázek a ve spodní části pak vytvořený HTML kód obsahující klikací mapu. No a ta jedinečnost programu spočívá v přímé interakci obou hlavních částí, kdy cokoliv nakreslíte, okamžitě se projeví v HTML kódu a cokoliv přepíšete v HTML kódu ihned se změní v hotspotech v horní části s obrázkem.

     Vytvořené hotspoty jsou barevně odlišené od obrázku (barvu lze zvolit v preferencích - viz obrázek) a mohou být buď mřížkované nebo CuteMap zobrazí jen jejich obrysy. Editovací možnosti jsou plně na výši doby a po přepnutí na šipku lze velikost každého hotspotu libovolně upravit. Samozřejmostí je testování klikací mapy ve webovém browseru, použít lze defaultní browser nebo si můžete vybrat vlastní. Komfortní je zejména lupa, která nabízí zmenšení či zvětšení editovaného obrázku skokově v rozsahu 25% až 800% (viz ukázka menu lupy). Čím větší je zvětšení, tím ovšem pracuje CuteMap pomaleji a na tomto nedostatku by měli autoři programu ještě zapracovat. Ostatně je to teprve o první verze, takže vývoj tohoto vynikajícího image mapperu jistě ještě není u konce a navíc se jedná o FREEWARE!


     Pokud je CuteMap vynikající a komfortní pomůckou při tvorbě klikacích map, je potom Live Image perlou všemi image mappery a jednoznačně patří k naprosté špičce programů v této oblasti. Live Image můžete najít také zde nebo na Tucows.



     Hlavní editovací plocha je u Live Image rozdělena na dvě části. První částí jsou odkazy v jednotlivých hotspotech (viz ukázka menu na obrázku, kde je hotspotů už mnoho vytvořeno), v pravé části pak probíhá definování samotných částí klikací mapy a zadávání parametrů odkazů, cílových rámců, JavaScript funkcí atd. Po klasickém dvojkliku na URL vlevo se objeví okénko pro tzv. Area Settings, kde si můžete upravit odkazy a další jmenované věci kolem některých parametrů hotspotu (viz ukázka pod velkým obrázkem). Totéž lze pro celou klikací mapu provést v pravé části v sekci Settings (viz obrázek pod odstavcem), kde lze také vyměnit editovaný obrázek, specifikovat defaultní URL a také nechat si při uložení obrázek zkonvertovat.do formátu GIF, JPEG nebo PNG.



     Také Live Image samozřejmě nabízí zvětšení editovaného obrázku a to až v poměru 8:1, tedy shodně s CuteMap. Zajímavostí a velmi užitečnou funkcí je možnost nechat zmorfovat hotspot vždy na zbývající typy objektů, tedy pokud nakreslíte například hotspot jako kružnici, můžete jí poté bez problémů převést na plně editovatelný polygon a dále upravit. Při převedení na čtverec/obdélník samozřejmě přijdete o tvar kružnice, ale to je snad jasné.

     Také v Live Image si můžete zvolit barvu hotspotů, stejně jako automatické vyvolání "Area" requesteru při změně parametrů, zapnout lze mřížkování hotspotů a další funkce podobné jako u CuteMap. Navíc umí Live Image zaobrazit vodící mřížku (viz jeden z obrázků nahoře), podle které se kreslí zejména pravoúhlé hotspoty jak po másle. Dalším pomocníkem jsou Guides, což však u Live Image nejsou vodící linky, ale s jejich pomocí lze poměrně pohodlně vytvořit libovolný počet pravoúhlých hotspotů s libovolnou velikostí a rozestupy, což se hodí zejména v případě nejrůznějších menu s většinou stejnou velikostí (např. nápisů), nebo pro tvorbu klikací mapy aplikované na grafický výstup (samozřejmě v podobě obrázku) u nejrůznějších náhledových systémů - třeba pro zmenšeniny. Také v Live Image lze pomocí webového browseru hotovou mapu otestovat. Řada dalších zajímavých funkcí, stejně jako propracované myšoidní ovládání dělá z Live Image jakýsi rolls-royce mezi editory klikacích map a zatím jsem nenarazil na lepší program tohoto typu.

     CuteMap i LiveImage jsou bezesporu tím nejlepším, co lze mezi běžně dostupnými editory klikacích map sehnat. Oba programy vysoce převyšují image mappery integrované do nejrůznějších WYSIWYG i klasických HTML editorů a také komfort práce je nesrovnatelně vyšší než u naprosté většiny jejich kolegů. CuteMap vynikají zejména nulovou cenou, zato by potřeboval přidat na rychlosti při zvětšení editovaného obrázku. To LiveImage zvládá relativně bez problémů, program si však musíte po uplynutí zkušební doby zaregistrovat. Krátce a stručně na závěr - s oběma programy je radost pracovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: