Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
ConceptDraw 1.2
20. dubna 2000, 00.00 | Kvalitní prezentační a kreslící program, který zkratkou svého názvu CDraw nápadně připomíná CorelDraw, je primárně určen pro tvorbu strukturovaných diagramů, jednoduchých plánků místností, strojírenské výkresy apod.
ConceptDraw firmy Computer Systems Odessa je rozsáhlý kreslící a flow-chart systém mnoha vymoženostmi moderních balíků pro kreslení organizačních a elektronických schémat, časových plánů, nejrůznějších diagramů, schémat či vektorových nákresů a tomu také odpovídá cena programu 125$.
Prostředí programu (viz dva velké obrázky) není nijak extrémně přívětivé a žádné do detailů propracované ovládání nehledejte. V některých případech je však místy až spartánské ovládání výhodou a to je právě případ ConceptDrawu. Všechno, co je zapotřebí k rychlému přístupu k jednotlivým kreslícím funkcím či prvkům, najdete ve dvou řadách ikon nebo v menu a po chvíli zjistíte, že i když nevypadá program nijak zvlášť zajímavě, rychlost práce při kreslení a úpravě objektů je vynikající.
Jak už jste pochopili, ConceptDraw je čistě objektové kreslítko, které se ovládá velmi podobně jako například CorelDraw či Adobe Illustrator. K dispozici je rozsáhlá sada knihoven, které jsou přesně řečeno základními stavebními prvky a pomocí kterých sestavujete a tvoříte části kresby. Autoři programu uvádí dostupnost 67 knihoven (leden 2000 - nyní už jich pravděpodobně bude o něco víc) s několika tisíci vektorových objektů ze všech oborů jako jsou již zmíněné diagramy, elektrotechnická schémata, prvky používané na technických výkresech apod.
Jak je vidět z dalších dvou obrázků, můžete v programu pracovat s vrstvami, libovolně si je pojmenovat, měnit jejich pořadí a dle potřeby je zamykat. Každému objektu lze přiřadit hyperlink, tedy webové URL, správnou funkčnost si pak můžete ihned vyzkoušet ve webovém browseru.
Čáry, křivky, práce s objekty a výběrem, to vše patří mezi tzv. Behaviours, neboli vlastnosti chování programu při daných akcích. Behaviours nejsou nijak rozsáhlé, podobné preference ale najdete u mnoha dalších funkcí programu, takže vždy víte, co k čemu vlastně patří a nemusíte se probírat složitými a nepřehlednými nastavovacími prvky jako je tomu u CorelDrawu (zvlášť šílený případ...). Potřebujete-li zamknout velikost objektu, směr čáry (oba konce) či 3D objektu, žádný problém, stačí si vše nastavit v okénku Protection (viz obrázek nahoře), dalším možností je pak zamknout celou vrstvu.
Mezi základní vlastnosti každého objektového kreslítka patří samozřejmě volba barvy, pozadí, popředí scény či objektu, stínování či vyplnění objektu vzrorem. Na hlavní ploše nemusí být zobrazeny všechny nástrojové paletky nebo knihovny s objekty, dle potřeby je můžete vypnout/zapnout v ooénu View Sections. Mimo klasického zobrazení kresby jak jí znáte z mnoha kreslících programů si můžete zapnout také tzv. Table, což není nic jiného než parametrické zobrazení všech použitých obejktů v dokumentu. Mezi objekty lze totiž definovat interakce (indikace boolean stavy TRUE, FALSE) apod. takže například pohnete-li jedním objektem směrem k duhému, může se tento "cílový" objekt různě deformovat apod. Nečekejte však žádné simulace nebo něco takového, na nic tak složitého zatím není ConceptDraw zařízen.
Spousta dalších kreslících nástrojů či jejich preferencí určitě budete znát z mnoha vektorových kreslících programů, podrobný popis tedy není třeba - na ukázce je definování barvy, stylu, velikosti a typu zakončení čar, dobře provedeny jsou také Snap & Glue funkce umožňující například automatické napojování objektů.
Totéž co u obrázků výše platí i pro poslední ukázku - vlastnosti vodící mřížky a práce s textem. U textu se nemusíte obávat nějakých omezení, fungují jak české TrueType, tak i AT1 fonty a u textu lze použít i jednoduché formátování a nastavit si vlastnosti celého textového bloku.
ConceptDraw už svým rozsahem cca 30 MB není žádný chudinka a musím podotknout, že těch 30 MB rozhodně nejsou jen "zbytečná" data. Práce s programem je i po krátkém zkoumání natolik pochopitelná (většinu práce odjezdí chudinka myš...), že nemusíte dlouze bádat v manuálu, co která funkce znamená. ConceptDraw mohu směle doporučit k vyzkoušení, je to důstojný zástupce programů této kategorie a společně zejména se SmarDrawem a dalšími obdobnými programy určitě najde i ConceptDraw své příznivce.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024