Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Download
CompuPic 4.50
25. června 1999, 00.00 | Nejrůznějších managerů, katalogizérů a prohlížečů
obrázků s možností tvorby náhledů existuje pro Windows bezpočet. CompuPic obstojí na jedničku s hvězdičkou.
Nejrůznějších managerů, katalogizérů a prohlížečů obrázků s možností tvorby náhledů existuje pro Windows bezpočet. Vybral jsem tedy jeden z těch zajímavějších,CompuPic firmy Photodex za 40$ je opravdovým managerem grafiky všech druhů a typů. Podporuje totiž téměř 50 grafických formátů, což zajišťuje bezproblémovou práci i s některými exotickými obrázkovými formáty. Protože se nejedná čistě o prohlížeč, nebudu zde tentokrát všechny formáty vymenovávat, snad postačí rozsah od písmenka A v abecedě až po Z...
Prostředí programu je víceméně standardní, nejsou zde řady rozličných a leckdy nicneříkajících ikon jako u mnoha obdobných katalogizérů/prohlížečů obrázků, v jednoduchosti je totiž síla. Horní řada ikon je v nádherném grafickém designu, s tím si autoři programu museli dát obrovskou práci. Stejně tak manuál provedený do sebemenších detailů je navíc v HTML podobě a graficky taktéž velmi zařilý. Dokumentace je vůbec u CompuPic poměrně rozsáhlá a obsahuje vše, co má kvalitní manuál mít. Ale zpátky k programu. Vytváření zmenšenin je velmi rychlé, ale to v dnešní době už musím považovat za nutnost, programy s mnoha funkcemi, ale nepříliš velkou rychlostí totiž už dávno nikoho nezajímají. Z obrázku je snad vše jasné, vzhled programu nelze nijak výrazně upravit či pozměnit, pouze měnit velikost jednotlivých oken.
Druhý obrázek vypovídá o možnostech dávkové konverze obrázků. Stačí si vybrat adresář, zvolit výstupní formát, případně počet barev a jde se na věc. Výstupní grafické formáty BMP, GIF, JPEG, PCX, PNG a Targa (TGA) nabízí poměrně širokou flexibilitu i pro případný přenos obrázků na jinou počítačovou platformu. Za příplatek je k dispozici rozšířená dávková konverze s možností oříznout obrázek, upravit jeho velikost, přidat okraje, text nebo upravovat barvy.
CompuPic není typickým katalogizérem a postrádá možnost uložení obrázků do editovatelné databáze, seznam náhledů si však samozřejmě ukládá. Jedná se pouze o manager obrázků, přesto však existuje jedna možnost, jak rychle vytvořit celkem přehlednou databázi obrázků. tato možnost se nazývá Picture Indexer a nedělá nic jiného, než že vytvoří katalog v podobě obrázku či obrázků. Vytvořený katalog lze později vytisknout, nebo si můžete už při jeho tvorbě zvolit možnost tisku.Na obrázku je ukázka jednoho takového jednoduchého obrázkového katalogu s nastaveným 1 obrázkem na řádek. Ovlivnit však můžete spoustu parametrů, a tak počet obrázků na stránku i její rozlišení (standardně 640x480 bodů) není nijak omezeno.
Preference pro vytváření obrázkového katalogu do souboru jsou na dalším obrázku. Výstupní grafické formáty mohou být BMP, PNG, GIF nebo JPEG, 8 či 24 bitů dle typu formátu, rozlišení prakticky libovolné. Dále lze vybrat pozadí, což může být i obrázek, zadat jméno vytvářeného katalogu a případně upravit světlost.
CompuPic umí samozřejmě prohlížet a pracovat nejen s obrázky, ale také s animacemi a zvuky v těch nejpoužívanějších formátech. Na obrázku jsou preference programu s části, kde se nastavují vlastnosti u multimédií při jednotlivých akcích.
Při prohlížení obrázků je k dispozici řada funkcí obvyklých u prohlížečů jako různé rotace a zrcadlení obrázků, možné změny velikosti, oříznutí, konverze do jiného počtu barev či stupňů šedi, zoomovací funkce apod. Úpravy barev jsou provedeny téměř k hranici dokonalosti, na obrázku je vidět přehledný requester s náhledem obrázku a všemi potřebnými regulátory jednotlivých parametrů. Z dalších zajímavých věcí mohu uvést přidávání textu či oblíbených "bublin" s textem do obrázku, jedním kliknutím myši lze aktuální obrázek umístit jako pozadí plochy Windows nebo ho naopak opět zrušit.
Na posledním obrázku je opět poněkud neobvyklá ukázka jedné z neobvyklých vlastností programu. Každý obrázek lze totiž opatřit textem a poslal mailem (nemusí to být nutně po internetu, s vhodným software to funguje to i v lokální síti - vše kolem internetu a mailu se nastavuje v preferencích) kolegovi, známému nebo třeba oblíbené sekretářce. Vím že grafy na ukázce by ji zřejmě příliš nenadchli, ale co takhle připojit komentář, že se jedná o grafické znázornění její budoucí výše platu?
CompuPic 4.50 je propracovaný manager obrázků s mnoha vymoženostmi, o kterých se ostatním programům může jenom zdát. Funguje spolehlivě na jakémkoliv lokálním disku i síti (ověřeno), spolehlivost programu je také velmi vysoká a během několikatýdenního používání mi ani jednou nespadl. Přímo z programu lze skenovat, posílat obrázky mailem, samozřejmostí je možná ochrana heslem a řada dalších utilit integrovaných do programu zpříjemňuje práci. Nenašel jsem nic podstatného, co bych programu mohl vytknout a tak mu mohu udělit jedničku s hvězičkou.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024