Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Download
Bright 1.04
8. března 2000, 00.00 | Co nabízí nový freeware kreslící program určený pro začátečníky i pokročilejší v oboru bitmapové webové animace, pro kreslení a drobné retuše, případně aplikace několika klasických efektů?
Od BnDsoftu pochází nový kreslící a retušovací program s jenoduchým názvem Bright. V současné době je k dispozici betaverze, některé funkce jako například tisk ještě nejsou v programu implementovány. Bright je dle strohých informací shareware, cenu plné verze Vám však sdělit nemohu, neboť ani na webu BnDsoftu o ní není žádná zmínka, takže zatím je Bright patrně "free" shareware. Bright je grafický program se vším všudy, tedy vlastně až na podporu vrstev. Tento nedostatek ho řadí mezi programy určené spíše začátečníkům nebo těm, kteří nemají čas učit se zacházet s profi grafickým nástrojem a stačí jim níže popsané funkce.
Celkem příjemnému ovládání programu je přizpůsobeno celé GUI, zvláště za toolbox s ikonkami kreslících nástrojů by se nemuseli stydět ani u MetaCreations. Bright umí zacházet s alfa kanálem a maskovat pomocí něj části obrazu, kreslících funkcí máte na výběr víc než dost - pero, tužku, pastelku, sprej, brush a water brush, uhel a další, také brushů je k dispozici víc než dost. Nedostatek s chybějícími vrstvami se snaží program alespoň částečně nahradit s pomocí tzv. multi-frame techniky, kdy jsou jednotlivé snímky umístěny v jakési jednoduché animaci, importovat můžete tedy i formáty GIF89a.
Bright umí načíst obrázky pouze ve třech standardních formátech - BMP, JPEG a GIF (včetně už zmíněného animovaného GIF89a), čtvrtým je pak vlastní BI - Bright Image. Na obrázku je toolbox s paletou a kreslícími nástroji, vpravo pak okénko pro volbu velikosti kreslící plochy, nápadně připomínající stejnou funkci v Photoshopu. Obrázek či snímky v animaci lze libovolně zvětšovat/zmenšovat, Bright umí i kvalitnější resampling s vyhlazením.
Obrázky můžete otevřít v normálním filerequesteru Windows nebo použít nijak přehnaně komfortní, ale svým účelům plně vyhovující náhledový systém s thumbnaily. Paletu barev lze editovat v RGB, HSV a CMYK módu, v případě 8bitových obrázků můžete pochopitelně pracovat i s indexovou barvou. Celé GUI programu v tomto směru i při kreslení a výběru kreslících nástrojů dost připomíná některé známější komerční kreslící programy, něco je prakticky shodné jako v Photoshopu (klávesové zkratky ale ne), něco zase podobné PaintShopu, jako celek ale vše působí docela přijatelným a nenásilným dojmem a i začátečník se bude v Brightu rychle orientovat.
Mezi hlavní funkce programu patří úprava barev a mimo kreslení také několik speciálních (a dost okoukaných) efektů. Při hrátkách s barvami můžete použít jak tradiční úpravu jasu a kontrastu nebo jednotlivých barev v RGB módu, tak i vyzkoušet Color Graph editor s několika typy křivek pro barvové korekce. Mezi "speciální" efekty patří Emboss neboli reliéf, vržení stínu na výběr či celý obraz, Border a Multiple Cropping.
Zatímco z hlediska graficky dobře provedených efektů reliéf, stín a tvorbu okrajů z nabízených GIF obrázků (jsou součástí programu) nepotřebuje další komentář, o Multiple Cropping si povíme něco bližšího. Používáte-li optimalizační programy typu Ulead Smart Saver nebo Image Ready a v nich pak funkci slicer, už víte, k čemu vícenásobné oříznutí v Brightu slouží. Multiple Cropping ale zde nesouvisí s webem, nýbrž s animacemi, protože ze všech rozřezaných pravoúhlých částí obrázku vznikne animace. Nevím sice, jak užitečná a hlavně využitelná je taková funkce, ale každopádně je to něco, co se v této podobě nevidí příliš často.
S animacemi přímo souvisí také okénko Frame Property, ve kterém nastavujete offset pro snímek, rozlišení v DPI, prodlevu po snímku, popis a vybíráte barvu pozadí, případně volíte průhlednost. Je však trochu zvláštní, že ačkoliv můžete pořadí snímků libovolně měnit, přidávat nové a mazat staré, přehrát celou animaci už přímo v programu není možné (betaverze).
Bright je určitě lepší než MS Paint/Paintbrush a hodí se pro jednoduché retuše i kreslení. Vhodný je i pro úpravu animací určených převážně pro web, tedy ve formátu GIF89a, protože můžete pro každý snímek využít prakticky všechny kreslící i doplňkové funce programu. Zkušený grafik jistě nad programem ohrne nos, ale ne všichni uživatelé potřebují (a mají na to) hned Photoshop a proto je také celkové zhodnocení kvalit a možností Brightu (s poněkud drzou podmínkou zachování nulové ceny...) pozitivní.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024