Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Download
ASCII Pic 1.0
15. října 1999, 00.00 | Stýská se vám po starých časech, kdy veškerá grafika byla na některých počítačích tvořena ASCII znaky? S programem ASCII Pic 1.0 si můžete nejen zavzpomínat...
Možná si někteří z Vás občas zavzpomínají na dobu, kdy se za počítači jezdilo na exkurze (to víte, byla to vzácnost...) a poněkud paradoxně se výpočetní technikou vybavovala zejména bohatší JZD. V těch dobách "operátorů" a minipočítačů byla počítačová grafika ještě v plenkách a opravdové grafické displeje či grafické karty tak jak je známe dnes ještě neexistovaly. Místo nich tu byla tiskárna, děrné štítky, v lepším případě později pak alfanumerické zobrazovače (monitory zobrazující pouze písmena a čísla). O bodové respektive bitmapové grafice se u nás tehdy mohlo programátorům a operátorům (uživatelé ještě neexistovali, neboť prostě neměli CO užívat) jen zdát. I když se tedy grafika tehdy skládala pouze ze znaků - písmenek, číslic, různých smajlíků apod., přesto vznikaly mnohé grafické kreace, jejichž vizuální podobu zprostředkovaly především jehličkové tiskárny s výstupem na klasický perforovaný papír.Ty doby jsou už naštěstí dávno pryč, snadno se k nim však můžete vrátit třeba s pomocí prográmku ASCII Pic. Jedná se o velmi jednoduchý nástroj na převod bitmapové grafiky do ASCII podoby, jehož ovládání je natolik snadné, že ho okamžitě pochopí každý.
Jak převod bitmapy do ASCII funguje? Každá barva představuje jedno písmenko, ze kterých se poté složí celý původní vzor dle bitmapové struktury obrázku. Písmenek v ASCII normě není samozřejmě tolik jako barev (max. 255, podle toho, jak který konvertor funguje a co umí), takže je nejprve obrázek převeden do odpovídajícího počtu barev (aproximace) - typicky 127 - a písmenka jsou poskládána do řádek.
ASCII Pic se neinstaluje, je to jeden 160KB exe soubor a celé jeho GUI si můžete prohlédnout na obrázcích. V sekci "Files" si vyberete obrázek formátu BMP (s jiným grafickým formátem program pracovat neumí) a také textový soubor, který bude vytvořen při konverzi. Druhá sekce "Process" slouží k zahájení převodu, což je záležitost okamžiku až několika vteřin, podle velikosti obrázku, k dispozici je i náhled originálu. ASCII Pic bohužel neumí obrázek zmenšit na nastavený počet písmen na řádek a každému pixelu odpovídá po konverzi jedno písmenko - obrázek o rozměrech 320x200 bodů bude převeden do 200 řádkového textu s 320 písmeny na řádek. Výsledná kreace bude tedy akceptovatelná převážně u malých obrázků, o tisk či prohlížení se poté postará libovolný ASCII či grafický textový editor - nezapomeňte nastavit neproporcionální písmo.
Ukázka v podobě mého oblíbeného testovacího žabáka je radikálně zmenšená, takže ty mrňavé bodíky jsou jednotlivá písmenka, přesto je však dobře vidět, že struktura zůstala plně zachována a "kvalita" je také vynikající. ASCII Pic rozhodně není jediný program, který umí převádět obrázky do ASCII podoby, určitě existují i lépe konfigurovatelné programy nebo plug-iny, které něco takového umí, ASCII Pic je však natolik jednoduchý (a freeware) na ovládání, že ho může v případě potřeby používat skutečně každý.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024