XingMPEG Encoder 2.20 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

XingMPEG Encoder 2.20

19. května 1999, 00.00 | Vlastní filmy ve formátu MPEG? Dnešní řešení je sice softwarové, ale na rychlém počítači dokáže divy a může být vhodnou náhradou drahých hardwarových MPEG enkodérů.

     Multimédia, grafika a animace neodmyslitelně patří k dnešní počítačové době. A právě o multimédiích přesněji řečeno filmu bude řeč v tomto článku. Máte-li jen trochu rychlejší počítač, což jsou ale všechny současné domácí počítací mašinky včetně těch určených třeba i dětem na hraní a v nich grafickou kartu na úrovni doby (a rozhodně to nemusí být zrovna RivaTNT2 nebo Voodoo3), můžete si z počítače udělat takové malé domácí digitální kino. Filmů na CD v češtině mnoho není, ale přesto se prodávají, na jejich přehrátí stačí i prastará single speed či double speed CD-ROM mechanika. Krátké nebo při dostatečné trpělivosti i delší reklamní šoty či záběry z domácího video si však můžete vytvořit a na CDčko vypálit i sami!

     Firma Xing Technology se zabývá vývojem programů pro tvorbu animací a filmů už delší dobu. Jeden z jejích produktů, XingMPEG Encoder slouží právě pro tvorbu multimediálních animací. Vím že to je široký pojem a rozhodně se nejedná o žádnou střižnu nebo obdobný videoeditační software, XingMPEG encoder je jednoduchý program s ještě jednodušším použitím, který umí vytvářet MPEG animace. MPEG formát se používá jak u VideoCD (koncovek DAT se nelekejte, neboť je to pořád MPEG), tak u nás zatím nepříliš rozšířeného formátu DVD (to už je ale MPEG 2). XingMPEG Encoder umí vyrobit MPEG animace či film - jak se komu líbí - v MPEG 1 formátu včetně zvuku, na kvalitu MPEG 2 filmů si budete muset ještě počkat do jiné verze programu a také na mnohem výkonější hardware.

     XingMPEG Encoder dokáže vytvářet animace z několika grafických formátů uložených ve formě jednotlivých snímků, dále umí překódovat AVI a QuickTime (MOV a QT) animace, stejně jako znovu překódovat libovolný MPEG stream. Základní nastavení programu jsou velmi jednoduchá, na obrázku vidíte celé preference. Časový průběh je možné nechat zobrazit ve snímcích nebo přímo časových jednotkách, v preview je dále možné povolit zobrazení snímků při enkódování. Na dalším obrázku pak vidíte tvorbu profilů pro jednotlivé streamy. Všechny důležité a používané formáty v různých rozlišeních už dostanete společně s programem a tak prakticky nemusíte vytvářet žádné vlastní. Pokud chcete, po kliknutí na profil lze nastavit spoustu parametrů pro enkódování jako je kvalita, délka bloku, bitový tok, kvalita audio streamu, rozlišení apod. K výrobě správně fungujícícho nového "exotického" profilu budete potřebovat určité znalosti formátu MPEG i celé technologie kódování, jak však znovu opakuji, všechny nejpoužívanější a důležité formáty jsou už v programu obsaženy.



     XingMPEG Encoder vytváří MPEG animace v tzv. Job procesu, což není nic jiného, než MPEG profil s nastavenými cestami, kde má program hledat obrázky, zvuk či animace k překódování. V závislosti na zvoleném profilu si můžete vybrat jako zdroj jednotlivé obrázky ve formátech BMP, TGA, TIFF, JPEG, PSD, PCT a PCD nebo video ve formátu AVI, QuickTime či MPEG. Zvukový stream pro animaci můžete importovat ve formátech WAV, nebo opět přebrat zvuk z už hotové animace ve formátech AVI, QuickTime či MPEG. Jak je z obrázku vidět, můžete vytvořit i pouze Video nebo Audio stopu, pro kombinaci obojího slouží první volba System. Výstupní soubor v odpovídajícím formátu si program už nastaví sám, zadat můžete samozřejmě cestu na disk, kam se bude vytvářená animace či zvuk ukládat.



     Na dalším obrázku už vidíte program při práci. Nechal jsem jej překódovat QuickTime reklamní trailer z nového sílu StarWars Phantom Menace, který je při přehrávání v QuickTime MoviePlayeru poměrně náročný na hardware a ve fullscreenu a obrazu roztaženém do celé šířky monitoru (1280x1024) se občas trhá i na PII/450MHz. Po překódování do MPEG formátu ho přehraji klasickým MediaPlayerem ve fullscreenu bez jediného trhnutí při srovnatelné kvalitě zobrazení.



     Postup při tvorbě filmů je jednoduchý, pouze XingMPEG Encoder Vám však stačit nebude. Pokud vlastníte jakoukoliv digitalizační kartu, klidně i grafickou kartu s TV vstupem (např. ASUS), máte polovinu starostí za sebou. Dalším problémem je u dlouhých animací přesná synchronizace zvuku s obrazem, samozřejmě zde platí, že každá desetina vteřiny je důležitá! Nepočítejte s tím, že z jednotlivých obrázků vytvoříte film včetně zvuku, tento postup většinou vyžaduje následné úpravy ve stříhacím programu. Pro kratší několikaminutové animace si vyhraďte v případě jednotlivých obrázků několik desítek minut enkódování, na rychlém stroji s PII či PIII bude proces samozřejmě úměrně rychlejší. Překódovat celé AVI či QuickTime sekvence do MPEG formátu a vytvořit tak VideoCD je také možné, ale v tomto případě budete pořebovat několik týdnů procesorového času na hodně rychlém počítači, ale výsledek stojí za to.

     XingMPEG Encoder není zrovna levný, stoji plných 249$, neboť firma Xing si je plně vědoma lukrativního a nenasyceného trhu právě v oblasti programů na tvorbu MPEG filmů a animací a vůbec programů nějak souvisejících s videem. Enkodér je sice pouze softwarový, ale na rychlém počítači dokáže divy a může být vhodnou náhradou drahých hardwarových MPEG enkodérů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: