Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální video
Vstupy u digitálních kamer
28. června 1999, 00.00 | Patříte-li mezi nové majitele některé z digitálních kamer (DV/DVCAM, Digital8) tak jste již asi zjistili, že kamera bohužel není vybavena vstupy. Jak tedy nahrát obraz zpracovaný např. na PC zpět na pásku? Naštěstí existuje velmi zajímavé řešení.
Jestliže patříte mezi nové majitele některé z digitálních kamer (DV/DVCAM, Digital8) tak jste již asi zjistili, že kamera bohužel není vybavena vstupy. Přidali jste se tedy mezi šťastné a zároveň poněkud rozladěné majitele digitálních videokamer. Také vám vadí, že většina prodávaných kamkordérů má pouze výstup? Dnes již existují řešení.
Obchodní politika mnohých nadnárodních koncernů je občas podivná. Firmy jako SONY, Panasonic, Canon, JVC a další nám to jasně předvedli na digitálních kamerách. Již několik let se do Evropy oficiálně dováží digitální videokamery (DV, DVCAM, Digital8), které nejsou vybaveny vstupy (digitálními ani analogovými). Vyjímku tvoří pouze nejdražší modely. Takže běžný zákazník si pořídí drahou a kvalitní kameru, potom počítač jakožto nativní řešení pro zpracování digitálního videa, po rozhraní FireWire přenese video a zpracuje jej (provede efekty, střih, titulky), ale co dál? Svůj výtvor na pásku již nedostane (kamera totiž nemá vstup). Karty s rozhraním FireWire obvykle nejsou vybaveny analogovými vstupy a výstupy (kompozitní, S-Video), to již uvažujete v nouzi nejvyšší, že byste případně nahrály svůj kvalitně sesbíraný a zpracovaný materiál na podstatně méně kvalitní médium. Samozřejmě můžete do počítače koupit kartu typu Canopus DVRex či Fast Dvmaster, ale to již jste na devadesátitisících. Samozřejmě můžete zainvestovat další tisíce a koupil si ještě nějaký videorekordér (tzv. DV deck). K přístrojům formátu DV firma SONY jeden rekordér nabízí, ale k řadě Digital8, která se stala rychle velmi populární, se nic podobného nenabízí. Kdo ví, třeba výrobce něco chystá, ale v tuto chvíli na trhu stále není stolní rekordér pracující s formátem Digital8. Tedy jednoznačně potřebujte zase vstupy na kameře.
Ve skutečnosti je zakopaný pes někde jinde. V Evropě platí na digitální videokamery a rekordéry se vstupy podstatně vyšší dovozní přirážka než bez těchto vstupů. Z toho vyplývá, že je pro výrobce výhodnější dovážet na toto území pouze přístroje, které mají zablokované vstupy a nabízet je za relativně rozumnější cenu. Ve světě je situace trošičku odlišná. Například v Thajsku stojí digitální kamera PAL se vstupy méně, než v ČR tentýž model bez vstupů. Ale lítejte ji třeba reklamovat (levná letenka stojí přes 20.000 Kč).
Všechny digitální kamery jsou ve skutečnosti vybaveny příslušnými vstupy (kamery formátu Digital8 dokonce i analogovými), ale ty jsou jednoduše softwarově zablokovány. Na druhou stranu, výrobci takto dávají prostor nejrůznějším "bastlířům", kteří vyrábí taková "udělátka" pro povolení vstupů. V případě kamer SONY (u kamer Panasonic je proces obdobný) se jedná o kabel, který na jedná straně připojíte k LANC konektoru a na druhé do počítače (tam kam se připojuje tiskárna), z diskety spustíte příslušný program, kliknete na tlačítko "Odblokovat vstupy" (upraví firmware kamery), vyčkáte 1 až 3 minuty a celá procedura je u konce. Kameru pak již jen stačí jen na chvíli vypnout a po zapnutí budou vstupy fungovat. Proces je technicky čistý a návratný, tedy při dalším spuštění programu můžete vstupy zase zablokovat. Celá tato hračka stojí necelé čtyři tisíce Kč, ale je určena pouze pro jeden přístroj. Tedy pokud jste v jedné kameře vstupy odblokovali, v další je tímto produktem již neodblokujete (dokud je u té první zase nazablokujete). Na podobném principu fungují i další "udělátka", která mají tu výhodu, že nepotřebují počítač. Jedná se o kabel do LANC konektoru kamery, ale na jeho konci je krabička s tlačítkem. Odblokování i zablokování vstupů je stejně jednoduché, zle provést u všech kamer (SONY, Panasonic, Canon), ale oproti počítačové verzi je tato krabička podstatně dražší (okolo 8.000 Kč).
SONY/Panasonic DVin dodává na českém trhu firma SYNTEX Praha. V nejbližších týdnech bude k dispozici i verze pro kamery Canon.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024