Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
Videokamery Ikegami nepotřebují kazety
15. června 2001, 00.00 | Digitální videokamery Ikegami, se kterými jsme se mohli seznámit na akci Avid Media Tour 2001, skutečně nepotřebují kazetu s páskem - používají pevné disky a tak výrazně zkracují čas potřebný pro zpracování příspěvků.
Jak jsme se již zmiňovali v reportáži z prezentace Avid Media Tour 2001, která se konala ve Vídni, jedním z předváděných produktů byla kamera od společnosti Ikegami. Tato společnost vyrábí poměrně široké spektrum studiové videotechniky a také například digitální kamery pracující ve formátu DVCPRO či DVCAM.Představená kamera Editcam2, resp. dva konkrétní modely DNS-21W a DNS-201W, se oproti běžným analogovým nebo digitálním kamerám odlišují jednou „drobností" – záznamovým médiem není pásek, ale pevný disk, vkládaný v podobě cartridge FieldPak do kamery. Jedná se již o druhou generaci kamer Editcam, výrobce uvádí zmenšení kamery a především cartridgí v řádu desítek procent, a také zlepšení doby provozu na baterie.
Obě dvě kamery se od sebe liší použitým snímacím čipem – v obou jsou použité CCD snímače o úhlopříčce 2/3" a rozlišení 600 000 bodů, v modelu 21W je použitý vysoce kvalitní FIT čip, v modelu 201W je cenově výhodný IT čip. Obě kamery jsou schopné přepínat mezi snímáním v poměru 4:3 a 16:9. Kamery jsou schopné ukládat v několika používaných formátech s použitím různých kompresí – M-JPEG, DV a MPEG. V závislosti na použité kompresi a vzorkování obrazu se pochopitelně pohybuje kvalita a také náročnost záznamu na místo na harddisku – například při použití formátu DV50 se na 1 GB vejde 2:15 minuty, při použití formátu AVR70BH, používající pro kompresi M-JPEG, to je v průměru 7 minut na GB. Kamery zaznamenávají 1 videostopu a až 4 audiostopy v digitální kvalitě. O rychlé zpracování obrazu při ukládání i přehrávání a vysokou kvalitu obrazu se starají speciální zákaznické obvody. Tělo kamery bez objektivu váží 4,8 kg.
Cartridge FieldPack se dodávají v kapacitách od 4 GB do 16 GB, což při maximální kapacitě a kvalitě záznamu odpovídá 36 minutám. Vhledem k tomu, že se jedná o pevné disky ve formátu 2,5", měla by se nabídka kapacit dále rozšiřovat. Rozměry jen lehce přesahují rozměry vlastního disku, váha jedné „kazety" je 200g a při provozu by měla přežít pád z výšky 1 m – nižší odolnost může být největší nevýhodou oproti běžným páskovým záznamům. Na druhou stranu se snižuje riziko poškození kamery, neboť neobsahuje (kromě objektivu) žádné pohyblivé citlivé části. Každopádně vysoká rychlost zpracování záznamu, okamžitý přístup k jednotlivým záběrům a především pokročilé funkce kamery tuto technologii předurčují pro nasazení ve zpravodajství, kde často jde opravdu o minuty, a kde i sestříhání nahrubo při jízdě autem může výrazně ušetřit čas pro finální zpracování ve studiu.
Použití média s přímým přístupem znamená oproti klasickým páskovým záznamům mnoho výhod – základní je možnost okamžitého střihu, stačí cartridge připojit do stolního adaptéru a je možné ihned pomocí některého editačního programu AVID pro nelineární střih (například Xpress, NewsCutter, MediaComposer) provést příslušné úpravy – bez jakéhokoliv přetahování dat na lokální disk či dlouhého převádění obrazových dat z pásku. Druhou variantu představuje připojení notebooku přímo ke kameře a pomocí programu pro vzdálené ovládání provádět střihy, mazání záznamů a další.
Jednou ze zajímavých funkcí, kterou disponuje kamera, je takzvaný RetroLoop – v principu jde o to, že si můžete nastavit určitý časový interval, který kamera neustále nahrává – od 5 vteřin do 7 minut. V praxi to znamená, že kameraman má kameru na rameni, ovšem nenahrává – až v okamžiku, kdy se něco zajímavého stane (padne gól, zajímavé prohlášení, prostě libovolná nepředvídatelná událost), začne nahrávat a ví, že všechno co se odehrálo v například předchozích 60 vteřinách bude k tomuto záběru naprosto hladce připojeno. Právě díky použití technologie pevného disku kamera může neustále nahrávat obraz a opětovně ho mazat, a případně ho v pravý čas použít.
Možnost střihu přímo v kameře prostřednictvím připojeného počítače jsme již zmiňovali, zaběry lze takto třídit do dvou skupin – aktivní a „v koši". V případě potřeby lze záběry z „koše" opětovně vytáhnout, nebo je snadno smazat a uvolněný prostor na disku opět použití.
Kamera dovoluje přehrávat nasnímané záběry buď prostřednictvím hledáčku, nebo pomocí kompozitního či RGB výstupu. Kamera dokonce dovoluje zároveň na jednom výstupu přehrávat záběry z harddisku a na druhém zobrazovat obraz právě snímaný kamerou. Opět, díky použité záznamové technologii lze ihned přejít z přehrávání do snímání, bez nutnosti hledání konce záznamu a bez rizika přemazání stávajících záběrů.
Další možnosti kamery umožňují například samostatný záznam jen zvuku nebo jen obrazu – významná úspora diskové kapacity. Kamera také umožňuje snímat po jednotlivých „políčkách" - ideální pro nahrávání animací. Dále je možné nahrávat z externího obrazového zdroje.
Kamera disponuje několika funkcemi pro korekce obrazu, nastavení uzávěrky a barev. Pro uložení nastavení kamera používá výměnné karty SmartMedia, známé z digitálních fotoaparátů, což umožňuje snadné vyvolání nastavení, nebo přenesení nastavení do jiné Ikegami kamery.
Více technických informací naleznete na www.ikegami.com.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024