Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
Ulead DVD Workshop 2, DVD za pár minut
24. června 2004, 00.00 | Sestavení a tvorba DVD kompilací nepatří mezi nijak složité úkoly, podmínkou je ovšem patřičně specializovaný software. O Ulead DVD Workshopu lze v krátkosti říci jen jediné - je to vynikající autorizační nástroj s jednoduchým a přehledným ovládáním.
{Základní informace}
Už první verze Ulead DVD Workshopu pro Windows zajistila společnosti Ulead Systems nezanedbatelný zájem uživatelů, kteří vyžadovali snadno ovladatelný a co nejvíce automatizovaný software na výrobu DVD kompilací. Druhá verze DVD Workshopu v této tradici úspěšně pokračuje a přidává řadu užitečných funkcí pro sestavování různých variant DVD, SVCD či VideoCD kompilací. Ulead DVD Workshop 2 se v elektronické verzi v USA prodává za 495 USD (v Evropě plus ještě naší nesmyslně vysokou DPH). Upgrade z verze 1.x stojí 249 USD a v obou případech platí, že zatímco první verze DVD Workshopu fungovali s určitými omezeními i pod Windows 98/ME, DVD Workshop 2 je už určen výhradně pro Windows 2000/XP .
Ulead DVD Workshop se vydává cestou přehledného grafického rozhraní s velkými ovládacími ikonkami či symboly. Majitelům Ulead VideoStudia s dalších "video" produktů od Uleadu bude DVD Workshop připadat trochu povědomý. Některé prvky programu jako například sekce pro video capturing jsou totiž velmi podobné právě stejnojmenné sekci ve VideoStudiu a slouží ke stejným účelům. Možnost zachytávání videa je ovšem v DVD Workshopu 2 jen doplňkovou funkcí a možnosti programu v oblasti video capturingu zdaleka nejsou na tak vysoké úrovni jako u VideoStudia či jiných specializovaných softwarových video grabberů.
Funkce pro video capturing podporují grabování jak digitálního, tak i analogového videa přes různé USB, FireWire či PCI adaptéry nebo přes grafické karty s videovstupem. Samozřejmostí je přímé ukládání MPEG videa, novinkou DVD Workshopu 2.0 je pak možnost grabování videa ve formátu WMV a rovněž podpora MicroMV. Vícesegmentový capturing (u filesystému FAT32 řeší limit 4 GB na soubor) je opět samozřejmostí.
Podporované formáty souborů:
Import Video: MPEG-1, MPEG-2, MICROMV, WMV, AVI, QuickTime Image: BMP, GIF, JPG, JP2, JPC, PNG, TGA, TIF, UFO, PSD Audio: MPEG audio (MPA), WAV, MP3, Dolby Digital AC-3, WMA Text: TXT |
Export Disc: DVD-5, DVD-9, miniDVD, VCD and SVCD Audio: LPCM audio, MPEG audio, Dolby Digital AC-3 Tape: DLT (Digital Linear Tape) Text: TXT |
Další možnosti importu jsou už vcelku běžné. DVD Workshop 2 umí video načítat jak ze souborů, tak i přímo z DVD média (tj. z VOB souborů). Po importu můžete video sestříhat či trimovat, další editační funkce nabízí například rozdělování a spojování DV a MPEG segmentů. Jednotlivé kapitoly lze vytvářet manuálně nebo automaticky z DV videa podle jeho časování nebo obsahu, maximální počet kapitol/videoklipů je stejný jako u verze 1.2, tj. max. 99 kapitol. Aktuální obsah obrazu (videosnímek) lze ukládat jako samostatný obrázek a použít pro dodatečné obrazové efekty či slideshow.
Ulead DVD Workshop 2 - ve vlastnostech samotného projektu si toho příliš mnoho nastavit nemůžete
Ulead DVD Workshop 2 - naopak zobrazení videa si můžete přizpůsobit docela dobře
Ulead DVD Workshop 2 - souhrnné informace o jednom z importovaným videoklipů
Ulead DVD Workshop 2 - systém knihoven objektů a nejrůznějších grafických předloh si opět můžete přizpůsobit dle svých potřeb
Ulead DVD Workshop 2 - v preferencích programu najdeme jak nastavení počtu kroků zpět, tak i různé další vlastnosti pro image capturing, fading audia, pozadí pro menu apod. |
Ulead DVD Workshop 2 - výběr videoprofilu pro encoding
Ulead DVD Workshop 2 - základní volby pro importované video a audio soubory |
Zásadní novinkou v DVD Workshopu 2 je podpora širokoúhlých formátů 16:9, přepínání mezi poměrem stran řídí jedna z ikonek vedle náhledového systému. Jakékoliv manuální nastavení příslušných videoprofilů bohužel chybí a vše pracuje "automaticky" s poměrem stran 4:3 nebo 16:9 (další případné specifikace se jednoduše nerozlišují). Ve formátu 16:9 nyní automaticky pracují i titulky, které lze v tomto širokoúhlém formátu rovněž přímo editovat. Import filmů s rychlostí 24 snímků/s už funguje správně a tuto rychlost umí DVD Workshop 2 zachovat.
Ulead DVD Workshop 2 má rozšířené možnosti tvorby obrázkových prezentací alias slideshow. Nově tedy můžete ovlivnit jak prodlevu mezi jednotlivými obrázky/fotografiemi, tak i jejich rotaci, přechodový efekt (v nabídce je něco kolem stovky přechodových efektů) a přizpůsobit audio stopu na pozadí daného efektu. Současně lze v DVD atp. projektu pracovat maximálně s 8 audio stopami a 32 stopami pro titulky (počet samotných titulků samozřejmě není omezen), čímž se současně dostáváme ke zcela novým schopnostem programu. Při titulkování si totiž už konečně můžete načíst textové titulky z disku a upravit jejich časování. Ulead DVD Workshop bohužel nepodporuje žádný "oficiálně" používaný formát titulků a časování titulků v běžných formátech SUB či SRT je tak načítáno jako obyčejný text. Program navíc umí importovat titulky i z metadat jako jsou například různé časové údaje v DV videu nebo EXIF informace u JPEG fotografií. Všechny importované titulky si můžete v DVD Workshopu 2 upravit a nastavit parametry jejich zobrazování. S titulky souvisí také nastavení jazyka, které se pak ukládá do generovaných VOB souborů. Audiostopu můžete nově importovat z cédéčka a upravit například fading a hlasitost.
[-more-]{Navigační menu, export a závěr}
Tvorbě navigačních menu s přehledem kapitol je v Ulead DVD Workshopu 2 věnována zvláštní pozornost. V reálném náhledovém systému si můžete vše nejen prohlédnout, ale samozřejmě též upravit a stále tak máte k dispozici finální výsledek. Ke všem činnostem při tvorbě menu máte pochopitelně k dispozici řadu grafických předloh statických či animovaných pozadí menu, tlačítek apod. Menu lze nově zacyklit v daném místě a využít tak výhod animovaných pozadí v jednotlivých menu. U cyklických akcí je navíc možné nastavit akci pro začátek a konec daného cyklu (nemusíte ho totiž opakovat donekonečna), což dále navyšuje možnosti navigačních menu. Hodně zajímavá je také podpora vícevrstvých PSD a UFO souborů a libovolných masek, stejně jako možnost naklápění tlačítek či tvorba "neviditelných" tlačítek.
Ulead DVD Workshop 2 - WYSIWYG editor navigační menu, napravo přehled jednotlivých kapitol v aktuálním projektu
Ulead DVD Workshop 2 - některé z komplexních předloh navigačních menu
Ulead DVD Workshop 2 - rozsáhlé možnosti nastavení tvaru a vlastností tlačítek patří mezi hlavní přednosti programu |
Enkodér u DVD Workshopu 2 byl částečně přepracován a podporuje nyní technologii Hyper-Threading implementovanou do nových verzí procesorů Intel Pentium 4. Nárůst výkonu při encodingu videa bohužel nemohu posoudit, program jsem testoval na sestavě s procesorem AMD. V závislosti na zvoleném či nadefinovaném videoprofilu použije MPEG enkodér buď konstantní nebo variabilní datový tok, ovlivnit lze samozřejmě i některé další důležité parametry výsledného videa. Ulead DVD Workshop 2 neumí stejně jako jeho kolega enkódovat audio ve formátu Dolby Digital 5.1 (AC-3), umí ho jen importovat/dekódovat a převést na dvoukanálový formát Dolby Digital 2.0 (AC-3). Z původního vícekanálového zvuku může DVD Workshop spočítat "prostorový" Surround efekt, pravé Dolby Digital 5.1 ale tato funkce pochopitelně v žádném případě nemůže nahradit.
Výstupem může být DVD, miniDVD, SVCD nebo VCD kompilace, všechny potřebné videoprofily jsou součástí programu. DVD Workshop 2 samozřejmě umí zapisovat nejen na disk, ale také na DVD atp. médium, podporovány jsou prakticky všechny standardní typy médií včetně dvouvrstvých DVD-9 médií (vypalovačky budou k dispozici už koncem roku). Novinkou je i integrovaná ochrana data pomocí CSS kódování, podporován je i systém Macrovision. Video lze zapisovat i na DLT systémy, čehož lze využít například pro zálohování projektů.
Ulead DVD Workshop 2 je výborný autorizační nástroj s perfektně vymyšleným grafickým ovládáním, které je snadno pochopitelné a které většinou pracuje ve WYSIWYG módu. Svou cenou patří program mezi poloprofesionální produkty na výrobu DVD/SVCD/VideoCD kompilací a mnoho manuálních nastavení tedy od něj nečekejte. Jako nástroj na zpětný převod DivX/XviD/MPEG-4 videa (což je však z hlediska kvality převáděného videa většinou dost nesmyslná činnost) se DVD Workshop 2 příliš nehodí, i když je pravda, že v některých specifických situacích může být užitečný i v této oblasti. Klasické DVD včetně navigačního menu, přehledu kapitol apod. lze v Ulead DVD Workshopu 2 vyrobit velmi rychle a navíc s nadprůměrným komfortem obsluhy. Profesionální DVD s Dolby Digital 5.1 či dokonce s DTS zvukem s programem nevyrobíte, nic takového programy této cenové kategorie neumí. Je sice možné, že bude někdy později (byť zřejmě za tučnou úplatu) pro DVD Workshop k dispozici nějaký vhodný plug-in rozšiřující možnosti encodingu zvukových formátů, moc bych s tím ale raději nepočítal.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024