TVTool 6.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

TVTool 6.0

10. května 2002, 00.00 | Často sledujete filmy či video na TV přijímači připojeném na výstup z grafické karty? Pak určitě oceníte jednu velmi užitečnou utilitku pro detailní nastavení parametrů videovýstupu.

Sledovat video či DVD filmy na počítačovém monitoru nemusí být vždy zrovna nejpohodlnější, ne každý z nás totiž má na monitor s velkou obrazovkou, nehledě k celkovému pohodlí při sledování TV obrazovky třeba z gauče či křesla. Připojit TV přijímač na výstup z grafické karty (samozřejmě pokud daná grafická karta má příslušný TV výstup či máte k dispozici vhodný videokonvertor/tuner) je dnes už zcela běžná záležitost, ne zcela běžnou záležitostí je ale kvalitní podpora overscanu, což je jednoduše řečeno komplexní využití zobrazované plochy až za hranici viditelného obrazu logicky spojené s odstraněním černých okrajů obrazu. Zdaleka ne všechny ovladače ke grafickým a TV kartám totiž overscan podporují a pokud ano, obvykle není možné jeho parametry zcela přesně nastavit podle aktuálních potřeb. Tyto problémy řeší několik doplňkových prográmků a jedním z nich je TVTool oficiálně určený pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, celkem spolehlivě funguje i pod Windows XP.

Jedná se o velmi kvalitní nástroj pro komplexní nastavení snad všech myslitelných parametrů pro TV výstup včetně podpory duálního zobrazení a jeho cena je 10 EUR. S TVTool jste se ostatně mohli setkat už dost dávno ve formě jeho předchůdce TVCC 2000 určeného pro grafické karty s čipy nVidia a TV out čipem Chrontel. Nová0 verze TVTool 6.0 je opět určena pro většinu grafických karet s čipy společnosti nVidia (od TNT1 až po GeForce 3, grafické karty s jinými čipy jako například S3 nebo ATI nejsou podporovány), ale podporuje mnohem širší paletu TV out čipů z produkce BrookTree, Conexant, Chrontel a Philips, konkrétně se jedná o čipy BT868, BT869, CX25870, CX25871, CH7003-7008, SAA7102 a SAA7108. Novinkou u šesté verze programu je také podpora "plného PALu" (768x576 bodů) u čipů Chrontel včetně TV výstupu v normě NTSC (vyžaduje upravené Detonátory) u všech verzí Windows včetně Windows 2000/XP, s programem lze díky podpoře WSS nastavit TV výstup i pro TV přijímače s širokoúhlou obrazovkou. Modifikaci Detonátorů pro rozlišení 768x576 bodů můžete provést i ručně, návod najdete na webové stránce TVTool v sekci FAQ.

Dostupná rozlišení "ovládaná" přes TVTool závisí jednak na ovladačích ke grafické kartě a jednak pochopitelně na TV out čipu - například čipy BrookTree respektive VGA-TV konvertory jako BT869 apod. umožňují pouze několik základních rozlišení, čipy Chrontel a Conexant jsou na tom o něco lépe. Overscan u novějších TV přijímačů by neměl přesáhnout cca 10 % celkové plochy obrazu (přesněji řečeno jeho okrajů), což ale samozřejmě při sledování videa či TV programů nevadí a naopak se můžete s klidným srdcem rozloučit s nežádoucími černými okraji. Naprosto ideální rozlišení pro reprodukci obrazu v normě PAL je samozřejmě rozlišení 768x576 bodů, u kterého můžete klidně nějaký ten pixel u krajů obrazu (na běžném TV přijímači stejně reálně nikdy celý obraz neuvidíte) a u kterého nedochází k přepočtům (subsampling) obrazových bodů produkovaných grafickou kartou a následně zpracovávaných TV out čipem. Nemáte-li TV out čip schopný pracovat v tomto rozlišení, nemusíte si dělat těžkou hlavu, všechny čipy totiž podporují rozlišení 800x600 bodů, což je pro overscan také akceptovatelné řešení a popravdě řečeno na kvalitě obrazu to u mnoha grafických karet vybavených TV výstupem stejně nepoznáte.






TVTool umí obsloužit jak kompozitní, tak i Y/C výstup (cinch / SVIDEO) výstup a nabízí řadu běžných i méně běžných preferencí pro úpravu výsledného obrazu. Mimo výše zmíněné detailní kontroly nad velikostí a typem overscanu můžete přímo v programu korigovat jas a kontrast obrazu, aplikovat antiflicker filtr (proti blikání obrazu, hodí se zejména při přehrávání DVD), korigovat zobrazování textových informací, k dispozici máte i nástroje na nezbytné korekce pozice obrazu, hlasitosti na výstupu u TV módu i zobrazení na monitoru (při duálním zobrazování VELMI užitečná funkce). Komfort ovládání prošel během vývoje programu řadou úprav a odvážím se tvrdit, že ve verzi TVTool 6.0 je už takřka dokonalý. Základní funkce tak můžete ovládat přes hotkeys a snad se ani nemusím zmiňovat o možnosti spustit TVTool při startu Windows. Pokud máte grafickou kartu s TV out čipem CX25870, CX25871, SAA 7102 nebo SAA 7108 (u čipů Philips, lze použít pouze WSS pro normu PAL, u čipů Conexant i WSS pro normu NTSC), můžete navíc s pomocí TVTool přímo ovládat i widescreen (16:9) obraz respektive jeho velikost včetně a přizpůsobit si tak výstupní obraz včetně jeho overscanu na TV přijímači s širokoúhlou obrazovkou.


TVTool zatím nepodporuje TwinView dostupný u řady grafických karet, nabízí ale duální zobrazování na monitoru a TV přijímači přes stejnojmennou funkci DualView. K jejímu využití je zapotřebí monitor schopný zobrazit "dublovanou" PAL či NTSC frekvenci, tj. 31 KHz s refreshem 50 Hz a 60 Hz (což zvládá poměrně dost počítačových monitorů). Díky novému TV čipu integrovanému v GeForce 4-MX zatím TVTool nepodporuje grafické karty s čipem GeForce 4-MX, na potřebných úpravách ale autor programu už pracuje, takže brzy by měla být k dispozici i verze s plnou podporou TV out čipu v GeForce 4-MX. TVTool nelze použít s grafickými kartami ATI a kartami výrobců nepoužívajících čipy od nVidie, pokud tedy máte takovou kartu obsahující TV out čip, budete se muset spolehnout pouze na dodávané ovladače nebo doplňkové utilitky. TVTool také nelze považovat za žádného "zachránce" karet s mizerným TV výstupem (a je jich docela dost), to jste si ale mohli přečíst výše, jeho možnosti ale zdaleka nekončí u pouhého přepnutí do TV out módu a nastavení overscanu. Cena programu je vzhledem k současnému kursu EUR přijatelná, takže používáte-li často TV výstup na grafické kartě (vybavené jedním z podporovaných TV out čipů a grafickým procesorem od nVidie) a nejste spokojeni s možnostmi nastavení overscanu u Detonátorů, klidně si TVTool vyzkoušejte, třeba se Vám budou jeho funkce líbit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: