Sony DCR-IP220K - když se zkříží digitální fotoaparát s videokamerou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Sony DCR-IP220K - když se zkříží digitální fotoaparát s videokamerou

Sony IP220

6. srpna 2002, 00.00 | Plnohodnotné spojení funkce digitální videokamery a digitálního fotoaparátu je považováno za technicky nemožné s ohledem na různorodost obou zařízení. Přesto Sony představilo hybrid, který by podle parametrů mohl znamenat průlom!

Většina digitálních fotoaparátů nabízí video režim a skoro všechny digitální videokamery nabízejí možnost "fotografování". Výsledek je ale v obou případech tristní. Digitální fotoaparáty zvládají zaznamenat pouze krátké videosekvence a plynulost záznamu často není tak dobrá jako u videokamer. Videokamerám pro změnu chybí rozlišení, přesná expozice a ostrost pro dobré digitální fotografie. Proto se obecně tvrdí, a i Grafika se k tomuto názoru přiklání, že plnohodnotná kombinace obou funkcí v jednom zařízení je zatím spíš z oblasti sci-fi. Tak tomu bylo alespoň do konce minulého týdne, kdy Sony uvolnilo technickou specifikaci zařízení označeného jako "Network Handycam DCR-IP220K".

Konstrukce
IP220 již svou konstrukcí naznačuje snoubení technologií jak z digitálního fotoaparátu, tak z videokamery. Těžko říct, z kterého zařízení konstruktéři vyšli, ale ve výsledku vznikl zvláštní unikát. Pravá polovina obsahující MikroMV kazetu je typicky kamerové konstrukce a vzhledu. Levá část s objektivem a hledáčkem pro změnu tíhne spíš ke světu digitální fotografie a jako perlička pak působí LCD displej umístěný na zadní stěně a propojující oba světy.
Zařízení má díky použití MikroMV kazet velmi sympatické rozměry 98 x 76 x 136 mm při trošku vyšší hmotnosti 630 g. Jde tedy o jakousi obdobu amatérských digitálních zrcadlovek, což koneckonců potvrzuje i použití mikro LCD v hledáčku.

Technické parametry
Základem zařízení je CCD snímač s rozlišením 2 milióny bodů, což pro video představuje dosud nepředstavitelný luxus a pro digitální fotografii rozumné amatérské řešení. Video je zaznamenáváno s rozlišením 1 mil. bodů, fotografie se pořizují v plném rozlišení 1600 x 1200 bodů. Sony zvolilo poměrně velmi malý snímač s úhlopříčkou pouhých 1/3.6" a bohužel neuvádí jeho citlivost, ani další parametry. O elektronice se dále ví, že kromě klasického DV záznamu nabídne i alternativní MPEG režim s rozlišením 352 x 240 bodů na MemoryStick karty. Na ty také putují všechny fotografie v JPEGu či GIFu s tím, že zařízení bude podporovat i formát PNG, ale zřejmě jen pro prohlížení.
Velice zajímavý je objektiv pyšnící se značkou Carl Zeiss a nabízející 10x zoom při vynikající světelnosti F1.8-2.1. Pro fotografie nabízí v přepočtu rozsah ohnisek 39 - 390 mm pro video 52 - 520 mm. Samozřejmostí je jak automatické, tak i manuální ostření.
Dále se o zařízení ví, že nabídne 4 režimy balance bílé barvy, rychlou elektronickou závěrku s časy až do 1/4000 s, a síťové funkce. Prostřednictvím Bluetooth rozhraní bude zařízení podporovat poštovní protokoly, HTML a Javu. O napájení se bude stamozřejmě starat Info-Lion článek Stamina.

Hodnocení
Informací o novém Network Handycamu je opravdu poskromnu, ale vzbudily obrovský zájem. Pro některé uživatele by spojení digitálního fotoaparátu s přijatelnou kvalitou fotografií a špičkovým videem znamenalo úsporu několika desítek tisíc korun. Bohužel již samotná specifikace naznačuje slabá místa řešení. Zcela chybí informace o způsobu měření expozice, o cloně či nastavení citlivosti. Navíc z důvodu použití snímače s vysokým rozlišením zařízení ve video režimu postrádá širokoúhlý záběr a ani prostřednictvím 37 mm předsádek tento handicap nepůjde výrazně změnit bez úbytku kvality.

Největší otázkou zůstává, kdy a za jaké peníze se toto zařízení dostane k uživatelům. Pokud by to bylo brzy a za rozumný peníz, tak by mohlo jít o opravdu průlomové řešení ukazující zcela nový směr!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: