Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Serif MoviePlus 5.0, komfortní video editor pro domácí video
9. ledna 2007, 00.00 | I když by se mohl zdát opak, kvalitních programů pro zpracování domácího videa není nijak mnoho. Čas od času vám proto představujeme buď novou verzi známějších aplikací, nebo doposud méně známý program, který však také může odvést dobré služby. To je i případ univerzálního video editoru Serif MoviePlus, na jehož pátou verzi se nyní podíváme v bližším pohledu.
Společnost Serif má na trhu řadu zajímavých softwarových produktů pro zpracování grafiky, digitálních fotografií, desktop publishing a také videa. Již v roce 1990 byla uvedena první verze levného DTP balíku Serif Page Plus pro Windows 3.0 a v tradici cenově dostupných programů Serif pokračuje i nadále. Tématem tohoto článku je ovšem zcela jiná aplikace, kterou je Serif Movie Plus 5. Jedná se o univerzální video editor a efektový systém na zpracování videa, doplněného o zvuk a různé druhy klasických i speciálních efektů s následným exportem na disk či DVD médium. Cena MoviePlus 5 je 50 GBP, k dispozici je pouze verze pro Windows 2000/XP. Součástí páté verze balíku je i tzv. Resource CD s funkcemi pro DVD authoring, výukovými kurzy a různými grafickými a podobnými objekty.
MoviePlus 5 je klasický domácí video editor se všemi funkcemi pro nahrávání videa, jeho sestříhání, efektové úpravy a následný export v různých formátech. Program nabízí nejen zpracování videa, ale stejně jako třeba Pinnacle Studio či Ulead VideoStudio také funkce na tvorbu animovaných slideshow poskládaných ze statických fotografií.
Novinky MoviePlus 5.0
Pátá verze MoviePlus přináší do oblasti zpracování videa řadu novinek. Patří mezi ně výrazně vylepšená podpora titulků včetně animovaných titulků s různými vlastnostmi jako je například průhlednost, barevné přechody a speciální efekty aplikovatelné přímo na titulky. Titulky a video sekvence lze klíčovat pomocí integrovaného keyframe systému využívajícího systému obálek s přechodovými křivkami. Křivky definují míru průhlednosti objektu v čase, a jsou-li aplikovány na zvukovou stopu, fungují současně jako efektový systém pro fading apod. Hotových obálek najdete v programu slušné množství stejně jako samotných efektů a video filtrů. Další novinkou mezi efekty jsou 3D přechody pro různé efektové úpravy slideshow a při změnách jednotlivých videosekvencí. Pro slideshow u statických fotografií lze využít i ořezové obálky právě na tvorbu různých speciálních přechodových efektů.
Pro maskování objektů (opět v návaznosti na efekty) dále nabízí Serif MoviePlus 5 tzv. Quickshapes. Využít je můžete například při tvorbě masek pro pozadí (srdce, čtverec, bublina aj.) nebo pro úvodní či koncové titulky. Quickshapes neboli rychlé tvary jsou animované, takže se de facto současně používají i jako klasický efekt.
Zajímavou novinku přináší inovovaný náhledový systém, který umožňuje prohlížení videa na televizním přijímači (prostřednictvím DV kamkordéru připojeného k počítači a TV přijímači) bez nutnosti renderovat a zapisovat video na disk. Libovolnou část klipu si nyní můžete přehrát i pozpátku. Různá vylepšení se týkají i práce se zvukem, přičemž hlavní novinkou týkající se audia je vizuální zobrazení zvukové stopy přímo v časové ose s možností rychle a pohodlně zvuk zesílit či zeslabit.
Serif MoviePlus 5 - prostředí aplikace a rozvržení pracovních oken až příliš nápadně připomíná Sony Vegas, a to včetně zobrazení časových údajů, pozice náhledového systému a pracovních oken pro import multimediálních souborů
Serif MoviePlus 5 - kontextové ovládací menu programu
Serif MoviePlus 5 - nahrávání zvukových stop z Audio CD
Serif MoviePlus 5 - hlavní předvolby programu
Serif MoviePlus 5 - vlastnosti video projektu obsahují například rozlišení, samplovací frekvenci zvuku, poměr pixelů aj.
Prostředí programu a import videa
Prostředí páté verze programu až příliš nápadně připomíná Sony Vegas. Nevím sice, kdo se u koho inspiroval, každopádně rozvržení časové osy, indikátoru stopáže, oken s efekty, náhledovým systémem a multimediálním panelem pro vizuální výběr souborů je prakticky totožné s prostředím Sony Vegas. Efekty lze přesouvat do časové osy pomocí drag&drop, totéž platí o multimediálních souborech.
MoviePlus 5 podporuje všechny nejpoužívanější video formáty včetně WMV, ASF a QuickTime, který je součástí instalace programu. MoviePlus 5 samozřejmě podporuje mimo SD videa též HD video, které lze nejen exportovat, ale též nahrávat z HDV kompatibilního kamkordéru (Canon, Sharp, Sony, JVC aj.). Podporován je i formát STV (Serif Transparent Video) exportovaný ze Serif ImpactPlus, který slouží k tvorbě animovaných titulků se speciálními efekty (oheň, kouř, voda aj.). Zvuk můžete do audio stop vkládat ve formátech WMA, WAV a MP3.
Nahrávání videa a zvukových stop lze pochopitelně provést přímo z programu. Slouží k tomu příslušný grabovací modul, který umí nahrávat digitální i analogové video z různých zdrojů a extrahovat audio stopy z Audio CD. MoviePlus 5 má stejně jako Pinnacle Studio či Ulead VideoStudio integrovaný detektor scén, který umí nahrané video automaticky rozdělit podle jednotlivých scén s nastavitelnou přesností rozpoznávání přechodu scény.
Časová osa
Časová osa může obsahovat stopy pro video, audio, efekty a skupiny stop (pro větší přehlednost) pro tytéž účely. Počet jednotlivých video a audio stop dokumentace programu neudává, u čísla 500 mne jejich přidávání přestalo bavit. MoviePlus 5 je tak jedním z mála video editorů pro domácí použití, který nelimituje uživatele počtem video či audio stop, což se může hodit zejména u delších slideshow či kombinovaných video sekvencí s větším počtem efektů. Každá video stopa nativně podporuje průhlednost, a pokud do ní umístíte libovolný 32-bitový obrázek či fotografii s alfakanálem (například formáty PNG či TIFF), můžete využít průhlednost k efektům či ve slideshow.
Každá video stopa tak vlastně současně funguje i jako overlay stopa, stačí si ji jen vhodně pojmenovat. Výpočty efektů umístěných v časové stopě přitom probíhají v reálném čase (přesněji řečeno „téměř“ v reálném čase), a neustále tak máte k dispozici náhled výsledného videa.
Filtry a efekty
Přechodové efekty a video efekty má už delší dobu každý video editor a MoviePlus 5 není žádnou výjimkou. Vybírat můžete z několika set efektů včetně klíčování barev, kolorizace, ostření, úpravy barev a míchání videa. Přechodové efekty mají většinou stejně jako video filtry svá vlastní nastavení, která najdete v příslušné paletě Properties. Ke kladům programu můžeme přičíst i možnost výběru algoritmů pro přepočet rozlišení obrazu – například kromě běžného bilineárního a bikubického převzorkování je k dispozici též algoritmus Lanczos3. Klíčováním efektů přímo v časové ose můžete určit čas a pomocí obálky i průběh daného efektu, což opět najdeme zpravidla jen u profesionálních postprodukčních systémů. Pan&Zoom efekty jsou v MoviePlus 5 dostupné nejen pro statické obrázky a fotografie, ale také pro samotné video. Samozřejmostí je pak vícenásobný efekt obrazu v obraze a animované titulky vytvářené pomocí hotových předvoleb.
Serif MoviePlus 5 - tvorba obálek (přechodových křivek) pro speciální efekty s průhledností
Titulky
Titulky mohou být v MoviePlus 5 statické nebo animované, a to buď jednořádkové nebo víceřádkové s různým zarovnáním. Součástí editoru titulků je řada předvoleb s různými efekty v titulcích (přechody barev, průhlednost aj.), postrádat ale budete detailnost a komfort editorů titulků v Ulead VideoStudiu či Pinnacle Studiu. Titulky nemají žádnou vlastní stopu a umisťují se jako efekt přímo do video stopy, což při prakticky neomezeném počtu video stop nabízí solidní míru kreativity. Všechny titulky jsou zpětně editovatelné a můžete si uložit jejich předvolby včetně již napsaného textu. Vlastnosti animovaných titulků představuje především pozice titulků na obrazovce, směr jejich pohybu pak ovlivňuje klíčování titulků na scéně. Titulky mohou mít kromě základních vlastností (nastavují se v editoru titulků) také různé speciální efekty, které jsou však dostupné pouze z palety Properties a nikoliv přímo z okna editoru titulků. Jedná se například o efekty vnitřního či vnějšího záření, stínu a několik druhů reliéfových efektů včetně bump mappingu a využívání textur.
Export videa
Video můžete exportovat na CD či DVD médium včetně příslušných navigačních menu, editor menu a kapitol (značky pro jednotlivé kapitoly se definují přímo v časové ose), ale zdaleka to není tak propracované jako například u Ulead VideoStudia. Mimo formátů AVI a MPEG-1/MPEG-2 můžete video uložit i ve formátu WMV a QuickTime.
Závěr
Serif MoviePlus 5 je výkonný "domácí" video editor s prakticky neomezeným počtem video, audio, overlay a titulkovacích stop, díky kterým lze v programu zpracovat i časově náročnější a složitější video projekty. Střihové funkce programu jsou relativně obyčejné a žádný převratný komfort nečekejte, zato v oblasti efektů se můžete dokonale vyřádit. Editor titulků je také na první pohled obyčejný, pokud si ale pohrajete s nastavením doplňkových efektů pro titulky, můžete vytvořit animované titulky s originálním vzhledem. Importní i exportní funkce MoviePlus 5 jsou plně postačující pro běžnou práci, také spolehlivost aplikace lze označit jako dobrou.
K MoviePlus 5 lze za 30 GBP přikoupit datové DVD Director´s Collection s více než 1 000 zvukovými efekty, hudebními ukázkami a stopami, sadou padesáti masek pro speciální efekty, ukázkovými videoklipy (pro vlastní použití) a grafickými objekty na tvorbu titulků, různých ozdobných orámování a další účely.
Serif MoviePlus 5 - detailní nastavení jednotlivých efektových filtrů používané například pro titulky
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024