Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Samsung NX300 v testu
25. května 2013, 08.44 | NX300 zaujme novým 20Mpx obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C, výklopným dotykovým OLED displejem, rychlým autofokusem Hybrid AF, závěrkou s rychlostí až 1/6000 s, funkcí souvislého snímání rychlostí 8,6 obr./s a samozřejmě také Wi-Fi jednotkou. Zvažujete-li nákup systémového kompaktu s výměnnými objektivy, podívejte se na recenzi po provedeném testu.
Na téma Samsung NX300 jsme vám předložili už několik článků. První představení z ledna letošního roku obsahuje všechny základní technické a některé další údaje, ale chcete-li, otevřete si tento článek o jeho představení v pražském Tančícím domě v době uvedení do prodeje na našem trhu, který obsahuje i odkazy na některé další články.
Pro test jsem měl k dispozici luxusní hnědé provedení, zdůrazňující lehce retrospektivně stylizovaný design.
Dnes se zaměříme hlavně na kvalitu obrazu a vybrané tvůrčí možnosti, detaily a postřehy. To vše může dobře posloužit při zvažování nákupu nového systémového kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy. Co se týče bezdrátového Wi-Fi připojení, je zřejmé, že usnadňuje a urychluje přenos fotografií a videoklipů, které lze obratem sdílet na sociálních sítích, odeslat e-mailem nebo do cloudového úložiště. Pomocí Wi-Fi také lze fotoaparát ovládat z tabletu, který Samsung opět poskytuje v cenově výhodné sadě, stejně jako u modelu NX1000.
Chcete-li podrobnější informace o funkcích využívajících Wi-Fi komunikaci, využijte odkaz na test a recenzi NX1000, který jsem testoval i s tabletem, NX300 nikoli. Je na místě dodat, že NX300 disponuje technologií NFC – Near Field Communication a pokud uživatel stojí o záznam zeměpisných údajů o místě pořízení do exif metadat snímků, může využít buďto bezdrátově připojený tablet nebo chytrý mobilní telefon, anebo volitelný externí modul GPS WGS84.
Pro test NX300 jsem měl k dispozici pouze standardní setový zoom Samsung 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function, neměl jsem ani tablet a dokonce ani externí miniblesk SEF8A, přičemž fotoaparát jako takový elektronickým bleskem vybaven není. To je přirozeně fakt, který je vhodné zvážit. Standardní prodejní kit výše zmíněný miniblesk obsahuje, nicméně chceme-li nebo potřebujeme-li jej použít, nemůžeme aktivní sáňky využít pro externí hledáček (případně jiné externí příslušenství). A obdobně jako v případě NX1000, také k NX300 je přibalen "tablet za korunu" – chcete-li, můžete si otevřít komerční nabídku Samsung v novém okně. Na místě je dodat, že prodejní balení obsahuje také programy Adobe Photoshop Lightroom, Adobe Reader a iLauncher.
Pravda, mnoha uživatelům zrovna přípojný hledáček neschází. Používají při snímání velký výklopný displej naprosto přirozeně a faktem je, že dotykový AMOLED typu C s úhlopříčkou 3,31 palce (asi 8,4 cm) a rozlišením 768 kpx (WVGA/800 × 400 px) a koncepce ovládání přístroje vhodně zvyšují pružnost, pohotovost – intuitivnost. Displej poskytuje přibližně 100% zorné pole a mimo jiné zobrazuje také čtyři typy pomocných mřížek (3 × 3, 2 × 2, kříž a diagonály), histogram, ikony zapnuto/vypnuto a měřítko vzdálenosti.
Vyklápění displeje má omezenou volnost pohybu: nelze ho vyklopit o 180 úhlových stupňů pro usnadnění snímání autoportrétu a dvoj- i trojportrétu kamarádek a kamarádů, což je v současné době velmi oblíbené zábavné snímání hlavně u mladých lidí, kteří následně snímky a klipy nahrávají na své webové prezentace. Nesporný přínos je pro snímání „ze žabí perspektivy“ nebo detailů blízko u země a také z nadhledu s fotoaparátem v natažených rukou, ale s plnou kontrolou kompozice.
Dotykové ovládání lze kombinovat nebo nahradit tradičními ovládacími prvky, rozšířenými o důmyslný, snadno použitelný a dnes lze říci i osvědčený systém iFunction s aktivačním tlačítkem nejen na ovladači přístroje, ale také na objektivech. Výsledkem je opravdu pružně použitelné hybridní uživatelské rozhraní a příjemný, jednoduchý způsob ovládání přístroje, což uživatelé bezpochyby ocení.
Samsung NX300 v testu
Jen velice stručně si připomeňme, že fotoaparát využívá obrazový snímač CMOS formátu APS-C (23,5 × 15,7 mm) s rozlišením 20 milionů efektivních pixelů, který proti prachu chrání systém čištění pomocí ultrazvukových vibrací, a elektronický obvod je vybaven obrazovým procesorem DRIMe IV, u něhož se Samsung zaměřil na zlepšení operační rychlosti i kvality zpracování obrazových dat, zejména lepší reprodukce barev a snížení šumu, a podporuje také nahrávání 2D a 3D Full HD videa v kombinaci s 45mm 2D/3D objektivem.
Videorežim nemá svou pozici na otočném voliči režimů, ale vyhrazené typické tlačítko pro zahájení a ukončení snímání je obdobně jako u NX1000 umístěno v horní části zadní stěny, je drobné a „zapuštěné“ do tvarované opěrné plochy pro palec tak, aby je fakticky nebylo možno stisknout omylem, nechtěně.
Kompaktní výměnné objektivy se k fotoaparátu upevňují přípojným systémem s bajonetem Samsung NX. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm platí koeficient 1,5×.
Uživatel může s výhodou využít důmyslný a příjemně použitelný systém i-Function, který usnadňuje kontrolu nastavení fotoaparátu v kombinaci s objektivem i úpravu obrazu a který nabízí také funkce jako digitální inteligentní zoom (i-Zoom 1,2×/1,4×/1,7×/2×) a i-Depth, tedy snadné nastavení hloubky ostrosti. Nechybí ani funkce snižující projevy distorze obrazu.
Velkou publicitu si vysloužil nový systém automatického zaostřování Hybrid AF, kombinující rychlé ostření metodou fázové detekce pomocí 105bodového systému a přesné automatické ostření pomocí 247bodové detekce kontrastu. Zájem o něj je oprávněný a také během testování osvědčil své kvality. Přirozeně, nelze vyžadovat zázraky a je třeba používat vhodná nastavení a funkce či programy pro tu kterou situaci. AF systém disponuje všemi standardními režimy a funkcemi včetně bodového ostření s možností výběru libovolného bodu, výběr 35 AF bodů pro záběry zblízka, detekce až deseti tváří v záběru a také dotykového zaostření a následné expozice.
Fotoaparát je vybaven pomocným osvětlením autofokusu – zeleně svítící LEDkou, která slouží také k indikaci aktivované samospoušti. Její zpoždění můžeme nastavit pomocí časovače v rozsahu od 2 do 30 s v krocích po 1 s.
Zaostřovat lze i ručně, otočným prstencem na objektivu s elektronickým přenosem. Ostření je jemné, dobře vyladěné a samozřejmostí je zvětšení vybraného detailu pro přesné zaostření, a to 5× a 8×.
Exponometrický systém používá blokové 221segmentové TTL měření s výběrem ze tří režimů, vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Funkce kompenzace expozice má rozsah ±3 EV, funkce autobracketing nabízí funkce automatických řad snímků – stupňování automatické expozice, vyvážení bílé a „průvodce snímky“ (3 volitelné režimy, tedy například retro, chladný a klidný, anebo třeba klasický atp. atd.).
Samsung NX300 můžeme používat ke snadnému, pohodlnému fotografování nebo natáčení videoklipů, a to buď s využitím plně automatického inteligentního režimu Smart Auto 2.0, anebo režimu s prioritou objektivu, tedy s využitím důmyslné a jednoduše použitelné i-Function. V režimu priority objektivu po stisku tlačítka i-Fn na objektivu lze ovlivnit hloubku ostrosti (i-Depth), po dalším stisku je k dispozici funkce i-Zoom s tím, že zvětšení 1,2×, 1,4×, 1,7× a 2× je dostupné otočným kolečkem. K dispozici je také sada „chytrých scénických programů“ s nabídkou krásná/nejlepší tvář, krajina, makro, znehybnění akce, bohaté odstíny, panoráma, vodopád, silueta, západ slunce, ohňostroj, světelná stopa, kreativní záběr, ale při použití 3D objektivu lze pořizovat i snímky s prostorovým efektem.
Fotoaparát disponuje také pružným automatickým programem, má programy s prioritou clonového čísla nebo času expozice (1/6000–30 s + B až 4 min.) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Horním kolečkem lze nastavovat čas expozice i clonová čísla, jen je třeba stisknout tlačítko se zdvojenou funkčností, což indikují i piktogramy: primární funkcí je kompenzace expozice (tradiční čtvereček s plus/minus) a v režimu "M" clonová čísla (piktogramem je irisová clona). Souvislé snímání může mít u snímků v plném rozlišení rychlost až 8,6 obr./s, a to i při ukládání nekomprimovaných souborů RAW, k dispozici je také vysokorychlostní souvislé snímání při sníženém rozlišení.
Široké panoramatické obrázky je možno pořizovat velice snadno. Stačí vybrat směr pohybu a poté plynulým, souvislým pohybem záběr pořídit. K prohlížení stačí jeden dotyk na displej v místě „šipky“ a přístroj panoramatický záběr „přehraje“.
Využít můžeme také sadu „obrazových stylů“ pod položkou „průvodce snímky“. Obsahuje volby vypnuto, standardní, živý, portrét, krajina, les, retro, chladný, klidný, klasický a tři pozice pro vlastní nastavení. U každé položky je možná další individuální úprava základních parametrů snímku, barevného tónu, sytosti barev, kontrastu a ostrosti.
Další hravě-tvůrčí možnosti skýtají „chytré filtry“, respektive „inteligentní“, které lze uplatnit při snímání, anebo během jednoduché editace již pořízených snímků, což mnozí uživatelé preferují. Na výběr jsou tyto filtry: vinětace, miniatura, barevná tužka, vodové barvy, lavírovaná kresba, olejová skica, inkoustová skica, akrylová malba, negativ a 4× selektivní barva. Výběrová barva umožňuje zachovat ve snímku pouze jednu vybranou barvu, ostatní tóny jsou převedeny do šedé škály. Vybrat lze modrou, červenou, žlutou nebo zelenou barvu.
Při editaci snímků ve fotoaparátu můžeme uplatnit inteligentní filtry (i na videoklipy), korigovat lze červené oči a protisvětlo, upravovat jas a kontrast, retušovat tváře, měnit velikost a otáčet snímky. Při editaci videa je možno provádět střih a uložit fotografii z videozáznamu.
Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně lze použít rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI 1.4a, progresívní bezdrátové připojení umožňuje integrovaná Wi-Fi jednotka IEEE 802.11b/g/n s podporou dvou kanálů.
Jako zdroj energie slouží nabíjecí 7,6V lithium-iontová dobíjecí baterie BP-1130 s kapacitou 1130 mAh, což představuje energii 8,58 Wh. Je-li plně nabita, umožňuje pořídit cca 320 snímků. Dokoupit je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě. Pořízené snímky a videosekvence je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, případně také na mikroSD/SDHC při použití adaptéru, jak je vidět i na připojené ilustraci.
Uživatelský test – výběr ze zkušebních snímků
Celková obrazová kvalita je výborná. Šikmé struktury mají oproti svislým a vodorovným jen mírně zvýšené třepení, které ovlivňuje ostrost jen minimálně. Hrany také nemají přehnaně zvýšený kontrast pro dosažení lepšího vizuálního dojmu při posuzování ostrosti a prokreslení detailů obrazu. Nutno podotknout, že firmware těla přístroje byl verze 1.00 a objektivu 01.01. Ohnisková vzdálenost 33 mm (ekvivalent 35mm formátu: 50 mm), čas expozice 1,3 s, clona 8 a citlivost 125 ISO.
Snímek z reálného prostředí pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,4 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/20 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 35 mm (po přepočtu na 35mm formát 53 mm).
Ekvivalent citlivosti ISO umožňuje nastavit hodnoty 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12 800 a 25 600 a samozřejmě také další v krocích po 1/3 EV. Necháváte-li výběr hodnoty citlivosti na automatickém systému přístroje, máte možnost výběru horní hranice automatické citlivosti s maximem ISO 1600. Doporučuji využít, pokud to je jen trochu možné. Digitální obrazový šum je do citlivosti 1600 ISO nízký, systém fotoaparátu udrží na dobré úrovni nejen jeho míru, ale i přirozený charakter, zvláště účinně eliminuje šum barevný. Ještě do hodnoty 3200 ISO je míra šumu poměrně nízká, následně se už s vyšší citlivostí zvyšuje výrazněji a u nejvyšších hodnot citlivosti je velmi výrazný a omezující. A pozor: nastavení hodnot citlivosti není "cyklické", jako u ostatních sad funkcí, po dosažení nejvyšší hodnoty je tedy jen cesta zpět, postupným snižováním hodnoty, nelze přejít na automatiku či nejnižší hodnotu. Pravděpodobně výrobce usoudil, že nejvyšší hodnoty budou používány skutečně pouze zcela výjimečně, spíše lze předpokládat "pohyb" v oblasti ISO 160 až 800.
Šum na snímku z reálného prostředí při dvou různých citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,4 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/20 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 45 mm (ekv. 35mm formátu 69 mm).
Uživatel má možnost do určité míry ovlivnit proces snížení šumu. Při expozici časem 1/4 s a delším má v menu položku „dlouhodobá redukce šumu“ s volbou zapnuto/vypnuto a při použití vysoké hodnoty citlivosti položku lehce nesmyslně označenou „vysoká redukce šumu ISO“. Ta má čtyři volby, u nichž byl v případě testovaného přístroje použit otrocký překlad: vypnuto, hlasitě (tedy „ve smyslu“ vysoké míry snížení šumu;-), normálně a potichu (správně: nízká míra redukce šumu). Předpokládám, že v produkčních kusech určených na prodej už proběhla korektura a vše bylo uvedeno do korektního stavu. Co je podstatné: na rozdíl od modelů z nižší řady, které nabízejí i u této funkce pouze volbu zapnuto/vypnuto, NX300 nabízí širší výběr možností. Jak systém pracuje? K posouzení poslouží tři ukázky z testu:
Nejprve výřez základní testovací tabulky. Citlivost byla 25 600 ISO, clona 8, čas 1/160 s a ohnisko 27/41 mm. Proužek nahoře – funkce vypnuta, směrem dolů pak nízká, normální a vysoká míra redukce šumu.
Ukázka z reálného prostředí pro lepší posouzení, jak je ovlivněno podání různých jemných detailů obrazu a zda a jak se projeví barevný posun. Citlivost byla 25 600 ISO, clona 8, čas 1/320 s a ohnisko 45/69 mm. A opět jsem proužky od shora srovnal v pořadí: funkce vypnuta a pak nízká, normální a vysoká míra snížení projevů šumu.
Třetí ukázka: drobný barevný objekt před hřbety knih různých barev a struktur – výřez. Veškeré údaje jsou jinak stejné jako u předchozí ukázky, tedy citlivost opět 25 600 ISO, clona 8, čas 1/320 s a ohnisko 45/69 mm, jen s tím rozdílem, že řazení dílčích výřezů je zleva v pořadí: funkce vypnuta a pak nízká, normální a vysoká redukce šumu.
Celková tonální reprodukce je poměrně kvalitní, zejména při snímání v exteriéru a za dobrých světelných podmínek. Ve výchozím nastavení vyvážil plně automatický režim žluté žárovkové světlo přesněji než režim Žárovka. Přesnost vyvážení bílé barvy je výborná, barevné podání je téměř neutrální.
Pro vyvážení bílé barvy je možno použít kromě režimu plně automatického a vyváženého na žluté žárovkové světlo také režimy pro denní světlo, zataženo, zářivkové světlo (W, D, N) a světlo blesku. Pro všechny režimy včetně automatiky lze navíc použít funkci „mikropřizpůsobení“ pro jemné doladění podání s grafickým zobrazením barevného čtverce a s rozsahem vždy sedmi kroků na osách žluté – modré – zelené – purpurové. Nechybí ani možnost ručního vyvážení, stupňování vyvážení bílé WB bracketing a přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K.
Ukázky změn obrazu při použití některých „obrazových stylů“ v sadě tzv. průvodce snímky včetně HDR a negativního zobrazení. Ohnisko bylo 45 mm (ekv. 69 mm), čas expozice 0,4 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO.
Funkce výběrových barev, zde konkrétně žluté a modré, ze setu inteligentních digitálních hravě-tvůrčích filtrů. Ohnisko 45 mm (ekv. 69 mm), čas 0,5 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
Převod barevných tónů do šedé škály včetně naznačení možností pro různé úpravy a zvýraznění. Ohnisko 45 mm (ekv. 69 mm), čas 0,4 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
Tvůrčí digiefekty v plenéru. Ohnisko 24 mm (ekv. 36 mm), čas 1/320 s, clona 11 a citlivost 800 ISO.
Tvůrčí efekty, konkrétně plakát a negativ, aplikované na květy azalek. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/500 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.
Jablko – detailní záběr zblízka. Zaostřil jsem ručně na "bubáka", uschlý zbytek květu na spodu jablka. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/80 s, clona 5,6 a citlivost 250 ISO.
Květ I. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/80 s, clona 5,6 a citlivost 320 ISO.
Květ II. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/100 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO.
Vodopád. Nahoře použit speciální program Vodopád, který nastavil clonové číslo 16, čas expozice 3 s a citlivost 100 ISO, Bez stativu, pevné opěrky, postavení fotoaparátu napevnou podložku apod. fakticky nelze použít. Uprostřed clona 11, čas 1/40 s a citlivost 400 ISO. Tyto parametry už umožňují snímat i z ruky, zejména pokud máme objektiv s efektivně fungujícím systémem optické stabilizace obrazu, případně přístroj vhodně opřeme apod. Efekt rozostření padající vody se ovšem ztrácí. Dole clona 4, čas 1/1000 s a citlivost 800 ISO. Pohyb vody je zcela "zmrazen". Ohnisková vzdálenost byla vždy základní, tedy 18 mm (ekv. 27 mm).
Krajinný detail I. Clonové číslo bylo 11, citlivost 400 ISO, ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm). Vlevo čas expozice 1/125 s, vpravo 1/80 s.
Krajinný detail II. Clonové číslo bylo 11, citlivost 400 ISO, ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm). Vlevo čas expozice 1/250 s, vpravo 1/200 s.
Průhonický zámek. Zvětšený dynamický rozsah a HDR zobrazení I. Vlevo: ohnisková vzdálenost 27 mm (ekv. 41 mm), čas expozice 1/250 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Vpravo: ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas expozice 1/160 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
Průhonický zámek. Zvětšený dynamický rozsah a HDR zobrazení II. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/200 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
Panorama I. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/1600 s, clona 4,0 a citlivost 320 ISO.
Panorama II. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/2000 s, clona 5,0 a citlivost 320 ISO.
Městská krajina I. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/320 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO.
Městská krajina II. Ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/250 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
Městská krajina III s úpravami včetně digitálního filtru. Ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/200 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
Městská krajina IV. Vlevo: ohnisko 42 mm (ekv. 64 mm), čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 320 ISO. Uprostřed: ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Vpravo: ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/320 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO.
Noc I. Ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/5 s, clona 3,5 a citlivost 3200 ISO.
Noc II. Ohnisková vzdálenost 55 mm (ekv. 84 mm), čas 30 s, clona 11 a citlivost 160 ISO.
Noc III, několik hodnot citlivosti. Clonové číslo 22 a ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm) byly shodné pro všech sedm snímků. Citlivost 400 ISO – čas expozice 30 s, 1000 ISO – čas také 30 s, 3200 ISO – čas 8 s, 6400 ISO – čas expozice 5 s, 12 800 ISO – čas 2,5 s, 20 000 ISO – čas 1,3 s a 25 600 ISO – čas také 1,3 s.
Děti na šlapacím kolotoči. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/1000 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.
Dítě na skluzavce. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/1250 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.
Grotta I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/30 s, clona 10 a citlivost 320 ISO.
Grotta II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/20 s, clona 10 a citlivost 320 ISO.
Grotta III. Ohnisko 25 mm (ekv. 38 mm), čas 1/80 s, clona 4,0 a citlivost 200 ISO.
Grotta IV. Ohnisko 25 mm (ekv. 38 mm), čas 1/100 s, clona 4,0 a citlivost 200 ISO.
Grotta V. Ohnisko 25 mm (ekv. 38 mm), čas 1/100 s, clona 4,0 a citlivost 200 ISO.
Vlak I. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/320 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.
Vlak II. Ohnisko 45 mm (ekv. 69 mm), čas 1/320 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.
Vlak III. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/320 s, clona 13 a citlivost 400 ISO.
Vlak IV. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/320 s, clona 13 a citlivost 400 ISO.
Vlak V. Ohnisko 55 mm (ekv. 84 mm), čas 1/320 s, clona 10 a citlivost 400 ISO.
Stručné zhodnocení
Samsung NX300 je výkonnější a lépe vybavený režimy, programy a funkcemi než model NX1000, jehož recenzi připravenou na základě testu jsme uveřejnili v samotném závěru roku 2012. „Třístovka“ je foto-videopřístroj s výměnnými objektivy stejně kompaktní, snadno přenosný, ale disponuje systémy, díky kterým je rychlejší, výkonnější a flexibilnější. Poskytuje vyšší provozní rychlosti a uživatel má k dispozici více možností nastavení, tudíž větší pružnost při ovládání a používání – tvorbě nebo při zachycení rychlých dějů. Základem je procesor DriM IV, který se podílí nejen na kvalitě obrazu, ale i na operačních rychlostech včetně souvislého snímání á 8,6 obr./s.
Hlavním rozdílem, který je zřejmý na první pohled, je samozřejmě dotykový displej typu AMOLED na výklopném panelu oproti pevně uloženému LCD, který není dotykový. Dále je to samozřejmě rozdílný systém automatického zaostřování. V případě NX300 nový, vysoce výkonný a rychlý Hybrid AF kombinuje rychlé ostření metodou fázové detekce pomocí 105bodového systému a přesné automatické ostření pomocí 247bodové detekce kontrastu. NX1000 má 15bodový autofokus pracující metodou detekce kontrastu. Srovnání může pokračovat až po „drobné nuance“ typu rozsah nastavitelných hodnot citlivosti ISO (12 800 vs. 25 600) či funkce redukce šumu při použití vysokých hodnot citlivosti (pouze vypnuto/zapnuto vs. vypnuto + 3 různé volby).
Provedený uživatelský test absolvoval přístroj se ctí. Celková reprodukční charakteristika odpovídá standardu v kategorii, do které NX300 patří s tím, že je srovnatelná s kvalitními zobrazovacími systémy, které využívají obrazový snímač formátu APS-C. Kvalita obrazu je dobře optimalizovaná, snímky mají přirozené barevné podání a docílit je možno také vhodně vyvážené expozice, přičemž si uživatel může pomoci i funkcemi pro úpravu dynamického rozsahu.
Ale také NX300 umožňuje snadno a pohodlně fotografovat a pořizovat videoklipy s využitím funkcí, které zjednodušují jeho použití, tedy hlavně Smart Auto 2.0 a i-Function. A umožňuje bezdrátovou komunikaci s tabletem nebo chytrým mobilním telefonem a využívat na ní založené nebo s ní spojené funkce a výhody. Oslovuje tudíž opravdu velmi široký okruh potenciálních spotřebitelů, na kterých je, aby zvážili osobní preference a také fakt, že přístroj nemá hledáček, na což ale budou mnozí zvyklí, neboť pro snímání používají kapesní kompakty a mobilní telefony, ani integrovaný blesk. Mohou ovšem použít externí blesk, přičemž miniaturní SEF8A je „přibalen“, ale pak nemají aktivní přípojné sáňky k dispozici pro jiné externí příslušenství, typicky hledáček, což ale mnozí vůbec „neřeší“.
Přílohy:
kropiitko04.jpg (10 576,65 kB)
plakat_a_negativ.jpg (19 785,98 kB)
rychlejsi_nez_usain_bolt.jpg (10 070,86 kB)
samsung_nx300_art.jpg (3 297,36 kB)
samsung_nx300_barva_vyberova.jpg (10 168,36 kB)
samsung_nx300_barvy.jpg (17 137,86 kB)
samsung_nx300_barvy_plener.jpg (17 555,51 kB)
samsung_nx300_cb.jpg (12 318,98 kB)
samsung_nx300_grotta01.jpg (7 147,04 kB)
samsung_nx300_grotta02.jpg (6 835,17 kB)
samsung_nx300_grotta03.jpg (9 174,29 kB)
samsung_nx300_jabloko01.jpg (5 610,00 kB)
samsung_nx300_kluzajda.jpg (19 637,09 kB)
samsung_nx300_krajinny_detail01.jpg (33 135,94 kB)
samsung_nx300_krajinny_detail02.jpg (31 453,70 kB)
samsung_nx300_kvet01.jpg (9 043,38 kB)
samsung_nx300_kvet02.jpg (5 115,58 kB)
samsung_nx300_ludmila.jpg (14 186,87 kB)
samsung_nx300_night01.jpg (7 146,28 kB)
samsung_nx300_night02.jpg (9 723,71 kB)
samsung_nx300_night03.jpg (25 155,27 kB)
samsung_nx300_ost.jpg (20 141,33 kB)
samsung_nx300_panorama01.jpg (4 873,54 kB)
samsung_nx300_panorama02.jpg (5 721,38 kB)
samsung_nx300_plener01.jpg (10 545,84 kB)
samsung_nx300_plener02.jpg (12 228,10 kB)
samsung_nx300_plener_hdri.jpg (22 712,68 kB)
samsung_nx300_plener_xperimental.jpg (16 987,04 kB)
samsung_nx300_prouhonitz.jpg (20 834,39 kB)
samsung_nx300_sum.jpg (13 216,19 kB)
samsung_nx300_sum_real.jpg (13 335,45 kB)
samsung_nx300_sumu_redukce.jpg (8 445,68 kB)
samsung_nx300_sumu_redukce_knihy.jpg (20 936,94 kB)
samsung_nx300_sumu_redukce_real.jpg (23 267,16 kB)
samsung_nx300_vlak01.jpg (5 909,26 kB)
samsung_nx300_vlak01b.jpg (7 683,30 kB)
samsung_nx300_vlak02.jpg (6 867,54 kB)
samsung_nx300_vlak02b_hdri.jpg (7 795,40 kB)
samsung_nx300_vlak03.jpg (5 970,26 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024