Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
S ohnivým drátem na cestách II.
FireWire
21. ledna 2002, 00.00 | Co všechno je potřeba pro to, aby nám digitální video na cestách nejen chodilo, ale i svižně běhalo? Může být střih na cestách radost nebo jde pouze o z nouze ctnost?
Nedávno jsme publikovali článek o možnostech práce s digitálním videem na mobilních počítačích. Zaměřili jsme zejména na základní hardwarové předpoklady, jako je firewire port, dostatečně rychlý a velký disk apod. Nicméně pokud budeme chtít brát práci s digitálním videem na přenosném počítači opravdu vážně, budeme toho potřebovat ještě o něco víc. On je totiž rozdíl mezi tím, jestli to "běhá", "chodí" nebo jen "nějak funguje".
Důležité jsou uživatelské nároky
Než se pustíme do hodnocení dalších aspektů ovlivňujících kvalitu práce s digitálním videem, je nutné rozlišit styl práce, který volíme. Pro účely tohoto článku rozdělme uživatele do dvou trochu nesourodých, ale pro naše potřeby dostačujících, skupin. Tu první budou tvořit ti, kdož stříhají digitální video na přenosném počítači pouze příležitostně a na čistě amatérské úrovni. Druhou budou tvořit nejen profesionálové, ale i ti domácí uživatelé, kteří chtějí provést buď komplikovanější úpravy nebo si takříkajíc chtějí s videem vyhrát. V prvním případě je potřeba všechny následující řádky brát s jistou rezervou a nadhledem, protože pro příležitostný střih bude stačit hardware méně výkonný a prostředí s nižším uživatelským komfortem. Krásně se tento pohled dá demonstrovat v rozdílu práce s iMovie 2 a FinalCut Pro, tedy dvěma nejrozšířenějšími programy pro zpracování digitálního videa na MacOS. Při práci s iMovie2 si bez problémů vystačíte s iBoookem a budete velmi spokojeni. S FinalCutem však velmi brzy začnete hledat vhodnější hardware, tedy PowerBook G4 Titanium.
Procesorový výkon
Přestože výkon mikroprocesorů používaných v osobních počítačích včetně mobilních roste závratnou rychlostí, nelze pominout skutečnost, že některé operace s videem jsou výpočetně extrémně náročné. Rozdíl mezi Intelem PII na 333MHz a PIIIm na 1,2GHz při samotném přenosu digitálního videa mezi kamerou a notebookem možná ani nepoznáte, se stává propastným při renderingu náročnějších efektů či přepočtu do jiného kodeku. To samé platí o rozdílu mezi procesory PowerPC G3 a G4, takže procesorovou náročnost je potřeba zohledňovat adekvátně náročnosti prováděných výpočtů. Pro ilustraci jsme naměřili 3x kratší čas notebooku Umax 780T s 1,2Ghz procesorem ve srovnání s notebookem vybaveným Celeronem na 800MHz při přepočtu videa z DV kodeku do QT kodeku.
Pro méně náročné uživatele či sváteční střihače je zde potřeba zdůraznit, že méně výkonný procesor je neomezí v tvůrčím rozletu, pokud umožní bezproblémový přenos dat mezi počítačem a kamerou. Méně výkonný procesor pouze prodlouží čas potřebný k provedení požadovaných operací.
UMAX Actionbook 780T
Operační paměť je základním stavebním kamenem
Ve spojení s digitálním videem se nejčastěji hovoří o nárocích na pevný disk. Nicméně pro uživatele mobilních počítačů je operační paměť minimálně stejně důležitá. Důvodem je to, že přenosné počítače typicky přicházejí k uživatelům s výrazně nižší kapacitou operační paměti než stolní počítače. Přitom pro rozumně pohodlnou práci s digitálním videem bez zbytečných zdržení a dropoutů je absolutním minimem 128MB a v závislosti na operačním systému tento požadavek roste až na 512MB. Navíc v noteboocích i poměrně nové konstrukce se občas objevují řešení s poměrně pomalou pamětí. Na 200MHz paměti či DDRAM se zatím u mobilních počítačů čeká.
Z pohledu méně náročného uživatele se slabším přenosným počítačem je dobré si uvědomit, že rozšíření paměti je většinou levnější než upgrade procesoru s tím, že výkonnostní nárůst může být velmi podobný.
Disk, disky, disky
A jsme u druhého stavebního kamene pro úspěšné zpracování digitálního videa. Důležitý je jak výkon disku, tak i jeho kapacita. Protože se u přenosných počítačů používají menší (2,5") disky, jejich cena je při stejných parametrech vyšší než u stolních počítačů. Z toho logicky plyne, že přenosné počítače jsou vybavovány disky pomalejšími a s nižší kapacitou, což je pro střih videa velmi nepříjemné. Navíc nelze většinou přenosný počítač osadit druhým diskem tak, aby se oddělil operační systém od videa. Přesto existuje rozumné řešení tohoto problému, kterým jsou externí firewire disky. Ty nabízejí dnes dostatečnou kapacitu a k notebooku jdou připojit stejně dobře jako ke stolnímu počítači. Tedy potenciální problém může nastat pokud je k dispozici pouze jeden firewire port, ale i to se dá řešit.
Kreativita vyžaduje prostor
Někdy trochu podceňovaným nebo spíš nedoceňovaným problémem může být plocha a rozlišení displeje notebooku. Dokud uživatel používá jednoduchý střihový software, tak mu může 1024x768 bodů stačit, ale v systémech formátu Premiéry, FinalCutu či například Avidu DV je tento pracovní prostor zcela nedostačující. Pokud chce uživatel na plochu vměstnat alespoň tři video stopy, dvě audio stopy, projektové okno, náhled rozumné velikosti a ovládací prvky, tak se místa opravdu rychle začne nedostávat. Ne náhodou profesionální střihači používají i několik monitorů najednou. Naštěstí se již objevují notebooky s vyšším rozlišením, například již zmiňovaný UMAX 780T nabízí poměrně příjemných 1400x1050 bodů na úhlopříčce 15", což sice není střihačský luxus, ale řekněme rozumné minimum.
Z uvedeného je doufám dobře patrné, že začínajícím uživatelům udělá často mnohem lepší službu jednoduchý software než sofistikovaný systém stavěný pro jiné podmínky a nároky. A to nejen cenou, ale i výsledným komfortem užívání.
Všechny cesty vedou k obsahu
Pro plnohodnotnou práci s digitálním videem je potřeba velké množství dalších zdrojů v podobě fotografií, clipartů či dříve zpracovaných šotů. Tento materiál je potřeba rychle dostat do pracovní stanice, tedy našeho notebooku a to z nejrůznějších zdrojů. Naštěstí moderní notebooky přicházejí nejen vybavené 100Mb či 1Gb síťovou kartou, ale mohou být vybaveny takzvanou combo mechanikou. Ta spojuje funkci CD-ROM/R/RW a DVD-ROM/R(RW) mechaniky. Díky tomu je možné jak zdroje, tak i výsledek našeho snažení pohodlně distribuovat.
Shrnutí
V druhém díle povídání o podmínkách nutných pro střih digitálního videa na cestách jsem chtěl ukázat, že pokud chceme brát střih alespoň trochu vážně, naše nároky se nemohou omezit pouze na funkční firewire port. Samozřejmě i s poměrně levným a "málo výkonným" notebookem lze stříhat a efektovat, ale o uživatelském komfortu se v tomto případě hovořit nedá. Na druhou stranu jsou na trhu i notebooky, které dokáží opravdu uspokojit i náročné uživatele. Například Apple PB G4 Titanium je stroj, na kterém se opravdu dá předstříhat šot za letu letadlem. A podobně kvalitní řešení existují i ve Wintel světě.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024