S ohnivým drátem na cestách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

S ohnivým drátem na cestách

FireWire

4. ledna 2002, 00.00 | Rozhraní FireWire se stalo standardem v oblasti digitálního videa a postupně se objevuje stále více i IT periférií. Jak je to s používáním ohnivého rozhraní u mobilních počítačů? Dá se video stříhat na cestách? Jak fungují externí FireWire disky?

Moderní multimedia, zejména digitální video a fotografie generují stále větší objemy dat a i uživatelé mobilních počítačů hledají cesty, jak s těmito daty rozumně manipulovat. Rozhraní FireWire neboli IEEE 1394 je rozumnou alternativou hned z několika důvodů. Jde o zaběhaný standard pro připojení digitálních videokamer, nabízí dostatečnou přenosovou rychlost 400Mbs resp. 800Mbs a příliš nezatěžuje procesor. Proto jsme udělali malý průzkum toho, nakolik je dnes FireWire pro mobilní počítače přístupný a jak reálně funguje.


Apple iBook firewire port

Přenosné počítače Apple
V současné době mají již všechny dodávané konfigurace iBooků a PowerBooků FW rozhraní integrované přímo na základní desce. U starších PowerBooků byl FW buď přímo na desce, nebo byly k dispozici karty s rozhraním v podobě PCMCIA. Apple ve všech svých reklamách neopomíná zdůrazňovat možnost kreativní práce s digitálním videem na cestách a opravdu všechny nové modely bez problémů zvládají jak přenos dat z digitálních kamer, tak i samotnou práci s videem bez větších problémů.
Co se týče dalších periférií, zejména nabídka externích disků a nejrůznějších datových mechanik je již více jak rok opravdu bohatá. Důvodem je odhadovaných cca 7.000.000 počítačů vybavených tímto rozhraním a prodaných koncovým zákazníkům. Navíc i systém má podporu FW velmi slušně zvládnutou.

Přenosné počítače PC
FW poměrně dlouho čekal na přízeň PC světa, nicméně s rozvojem digitálního videa se i na platformě Wintel začal poměrně běžně užívat. U notebooků najdeme FW port ve standardní výbavě pouze u nejvyšších modelů. K ostatním je potřeba řadič dokoupit v podobě PC Card karty. Důvody jsou v podstatě dva. Tím prvním je předpoklad, že většina uživatelů PC zatím FW běžně nevyužívá. Druhým důvodem je skutečnost, že pro plnohodnotné využití pro zpracování videa je pod Windows potřeba relativně výkonný hardware, speciální ovladače atd. Svojí roli sehrává jistě i čekání na USB 2.0 a jeho komerční úspěch či neúspěch.


Řadič RATOC CBFW3

PC Card IEEE 1394 řadič v PC praxi
Pro naše testy jsme si zapůjčili řadič RATOC CBFW3 od společnosti Kobe. Jde o kartu formátu CardBus PC Card. Ve vyvýšené části má umístěny dva 6pinové FW porty a z boku lze připojit externí napájecí zdroj. Ten je nutný v případě periférií napájených přímo z FW konektoru.
Kartu jsme vyzkoušeli pod Windows 98SE a Windows 2000 s velmi podobným výsledkem na dvou různých noteboocích. Datová zařízení fungovala zcela bez problémů. Testovali jsme MP3 přehrávač Apple iPod a FW externí disk LaCie s kapacitou 20GB. V obou případech proběhla korektní detekce a disky pracovaly zcela bez problémů a velmi rychle.
V případě připojení DV kamery Sony TRV 330 jsme však narazili na problém s konfigurací notebooku. Model vybavený procesorem Intel Celeron 800Mhz a zřejmě poměrně pomalejším diskem nebyl schopen udržet dostačující plynulý datový tok a ztrácel 5 - 15% snímků dle nastavení a aplikace. U modelu vybaveného Intelem Pentium II na 333Mhz byl datový tok bez problémů plynulý, takže obousměrný přenos i ovládání kamery probíhalo bez problémů.

IEEE 1394 a Apple iBook v praxi
Při naší reportáži z londýnského MacExpa jsme v praxi vyzkoušeli i střih videa v plném DV formátu na nižší konfiguraci nového iBooku. Pro práci jsme použili systémovou aplikaci iMovie 2, která sice nenabízí příliš sofistikované střihové funkce, ale zato sestříhání 20ti minutového videa včetně přenosu dat z kamery trvalo necelou hodinku a půl. V tomto ohledu má platforma MacOS jasnou výhodu v podpoře zpracování digitálního videa přímo v systému. Tu uživatelé Windows zatím v podstatě postrádají.


Externí firewire disk LaCie

Reálné výsledky
Používání FW externích disků, CD-R/RW či DVD mechanik je bezproblémovou záležitostí ať už cestujete s Applem či PCčkem. Rychlost práce s externím zařízením záleží na kvalitě řadiče, ovladačů a pochopitelně i přenosného počítače. Nicméně s testovaným řadičem RATOC se externí disky chovaly v podstatě stejně jako interní disk notebooku.
Pokud jde o střih digitálního videa na stolním počítači, je možný, ale je potřeba adekvátně výkonný notebook. U Applů je k základní konfiguraci dobré přidat více operační paměti a větší disk. U PC notebooků je bezpodmínečně nutný výkonný procesor, dostatek operační paměti a dobrý řadič. Například při přenášení dat z kamery přímo na externí FW disk může dojít k problémům, pokud řadič má zjednodušenu vnitřní konstrukci. Navíc je potřeba ověřit funkčnost a kvalitu ovladačů řadiče s konkrétní verzí operačního systému a střihového programu. V našem případě jsme nezaznamenali žádné problémy s kompatibilitou, ale máme informace od čtenářů, že se u levnějších řadičů objevují.

Závěr
Stále více uživatelů osobních počítačů nahrazuje stolní počítač mobilním řešením umožňujícím větší flexibilitu a volnost. Na trhu jsou v současnosti již natolik výkonné konfigurace notebooků, že ani střih videa není na mobilním počítači nereálným snem. Uživatelé Applů mají oproti uživatelům Windows výhodu v lepší systémové podpoře digitálního videa a FW rozhraní. Přesto ani PCčkář se střihu videa s dobrým notebookem a PC Card řadičem nemusí bát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: