RT 2000 pod lupou - HW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

RT 2000 pod lupou - HW

23. října 2000, 00.00 | Přečtěte si o kartě na zpracování videa, která získala na Invexu novinářskou cenu Excellent IDG Czech 2000.

Klikni pro zvětšení V minulém článku RT2000 - digitální svět jsme si tuto kartu na nelineární střih videa s podporou realtime efektů představili a v tomto článku se na ni podíváme blíže. Na úvod bych rád jen poznamenal, že jsem měl možnost s touto kartou strávit celý týden na Invexu a až na dvě negativa, o kterých se zmíním dále, jsem byl s touto kartou více než spokojen. A o tom, že tato karta patří k těm lepším svědčí i fakt, že RT2000 získala na Invexu novinářskou cenu Excellent IDG Czech 2000.

Častá otázka u všech možných komponent do PC je: "Bude mi to chodit pod Windows 2000." Ovladače pro W2000 by již měly, dle informací firmy Matrox, být každým okamžikem (ohlášeny byly již na konec léta).
Další zprávička od Matroxu je pro uživatele počítačů Mac. Do konce roku by měla být k dostání RT2000 ve verzi pro Mac a to pod názvem RT Mac. Jedná se o trochu odlehčené RT-čko ve verzi pro PC, především pak bez grafického akcelerátoru G400 Flex3D. Na místo Adobe Premiere bude distribuována karta se střihovým SW Final Cut Pro 1.2. A to vše za $999.
Mezi další frekventované otázky patřila ta o procesorech AMD - Athlon, Duron a Thunderbird. Na oficiálních stránkách se dozvíte, že "procesory AMD K6 a K7 nejsou podporovány v první verzi softwaru pro RT2000". Ale když se podíváte na seznam kompatibility základních desek, zjistíte, že se tam objevují i desky pro tyto procesory, takže bych to neviděl až tak tragicky. Také s ohledem na několik málo již fungujících stanic s AMD procesory.
Klikni pro zvětšení A do třetice FAQ. "Jak je to s tou G400-kou". Karta RT2000 je dodávána s grafickým akcelerátorem G400 Flex 3D a bez ní by ani nefungovala. Pokud tedy například nepřipojíte kabel z RT2000 do druhého monitorového výstupu G400 Flex 3D, tak prostě karta RT2000 nebude fungovat. Znamená to tedy, že ačkoliv je G400 Flex3D DualHead, nelze s ní pracovat se dvěma monitory při používání RT2000. Jestliže připojíte druhý monitor a restartujete windows, tak mužete pracovat na dvou monitorovém systému v celých windows, ne však s kartou RT2000. Pokud chcete pracovat se dvěma monitory a RT2000, nezbude Vám nic jiného než si pořídit novou grafickou kartu na PCI a na ni připojit ten druhý monitor.

A nyní si představíme Matrox Video Tools 2.0 beta. Díky programovatelné technologii Flex3D zde nalezneme nové realtime efekty do Premiere.
Vedle již známých přechodů máme k dispozici i nové

  • 2D/3D DVE´s - různé pohybové efekty na ploše i v prostoru,
  • Organic wipes - časový přechod vrstev pomocí šedivého přechodu,
  • Page Curls - otáčení stránek na všechny způsoby,
  • Particles - částicové systémy
  • 3D Titles
Stejně tak ve složce filtrů přibyly nové položky
  • Distortion - zkreslení obrazu, zamrzlé sklo, vodní hladina apod.
  • Particles
  • 2D/3D DVE´s
  • Page Curls
Vedle těchto nových efektů se mírně změnilo názvosloví v oblasti kodeků. Matrox přešel na standardní názvosloví spotřební elektroniky. Takže například u kamer Panasonic si zvolíte DVCPRO na místo dřívějšího kodeku DV 4:1:1 a u přístrojů Sony či jiných DV/DVCAM na místo DV 4:2:0. Samozřejmě u obou případů se jedná o formát DV25, neboli datový tok je zde 25 Mb/s. RT2000 nepodporuje formát DV50.
Jak již víme z úvodního článku, RT2000 má HW podporu pro MPEG 2. Takže pokud budeme nahrávat přes DV rozhraní můžeme si rovnou nahrát příspěvek ve formátu MPEG 2. Musíme si však předem uvědomit co s tímto příspěvkem budeme nadále dělat a podle toho zvolit vhodný kodek. Pokud chceme příspěvek stříhat a upravovat v Premiere, zvolíme kodek MPEG2 I-Frame, který umožňuje přesný střih. Pak stačí jen zvolit kvalitu čili datový tok a to mezi 10 až 25 Mb/s (což je 13,7 - 5,5 minuty na GB bez audia).
Pokud si budeme chtít rovnou vyrobit vlastní DVD vybereme kodek MPEG2 IBP. Tento kodek neumožňuje přesný střih, takže si příspěvek již nemůžeme upravit. Co se týká kvality, máme přednastaveny dvě možnosti. DVD-compliant (2-8 Mb/s) a Custem (2-15 Mb/s). V obou případech si můžeme vybrat konstantní či variabilní datový tok. Nějaký ten SW pro tvorbu DVD je také přiložen, takže nám jen chybí vypalovací mechanika DVD a můžeme jít na to. Vytvořené DVD si pak můžeme přehrát v jakémkoli DVD přerávači.

Od firmy VisualConnection si můžete pořídit spoustu zajímavých vylepšení a to na internetu za registraci či na CD za distribuční poplatek. A co všechno na tomto CD najdete?

Dokumenty

  • Český manuál Matrox RT2000
  • Poznámky a informace k Matrox RT2000
  • Učebnice Adobe Premiere 5.1
Nové realtime efekty
  • Matrox RT2000 Effects Pack 1
  • Matrox RT2000 Effects Pack 2
Upgrade software
  • Adobe Premiere Update 5.1c
  • Fix pro systémy s 64 MB pro AGP
  • Matrox G400 Flex 3D drivers pro Windows 2000 - verze 5.03.025
  • Matrox G400 Flex 3D drivers pro Windows NT 4.0 - verze 4.43.033
  • Matrox Video Tools Service Pack 1-3 - verze 1.0
  • Texas Instruments DVConnect 1394 - verze 3.1.0 a 3.2.2
Utility
  • Inscriber TitleExpress 1.0
  • Matrox DVD Player Update - verze 4.1.22
  • Sonic Solutions DVDit! LE 2.1
Závěrem se chci zmínit o dvou negativních bodech této jinak vynikající karty. První ze záporů je ten, že se tato karta se stávajícími ovladači nesnese s kodeky Microsoft pro tvorbu MPEG4. Druhým záporem je fakt, že realtime efektové náhledy a především přímý výstup z časové osy jde pouze na analogové výstupy a nikoli na DV výstup. Pro přímý DV výstup bez předchozího vytvoření jediného AVI souboru lze použít funkci Print to Tape, která si dopředu připraví a spočítá všechny efekty (pro uživatele neviditelné soubory) a následně pak pustí celý projekt na výstup. A nakonec opět musím konstatovat, že karta RT2000 i přes tyto dva nedostatky opravdu stojí za to a s cenou 46990 Kč bez DPH zatím nemá konkurenci. V příštím článku o RT2000 si blíže představíme dodávaný SW.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: