Recenze: Enkodér MPEG-2 s TV Tunerem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Recenze: Enkodér MPEG-2 s TV Tunerem

1. července 2003, 00.00 | Nemáte zrovna nejvýkonnější počítač a přesto byste chtěli nahrávat TV do MPEG-2 a v plné kvalitě? Žádný problém, s touto kartou to můžete provést. Vše má své ale a za všechno se musí platit. Více se dozvíte v následující recenzi.

{Základní popis}

Dnešní TV karty již oplývají spoustou pěkných funkcí a i přímým nahráváním do MPEG-2. Avšak většinou až pod hvězdičkou či v malé poznámce je uvedeno, že je k tomuto nahrávání třeba výkonný počítač. Přesně takovýto model jsme vám představili minule, dnes vám popíšeme kartu opačného ražení. Jedná se o capture kartu od firmy Provideo - 3DeMon PV-256T, jejíž součástí je i TV tuner Philips. Nejdůležitější na této kartě ale je, že má na sobě opravdovou HW podporu pro nahrávání do MPEG-1 a 2, a tudíž si váš procesor může při nahrávání celkem i odpočinout. Kartu nám zapůjčila firma Alzasoft.

Celý balíček 3DeMon PV-256T

Balení a instalace:
V celém balíčku s produktem 3DeMon PV-256T - MPEG-2 Video CODEC/Tuner Card dostanete televizní kartu v provedení PCI karty, dálkové ovládání na dvě microtužkové baterie AAA (nebyly přiloženy), kraťoučký kabel pro externí propojení TV karty se zvukovkou, krátký kabel pro konverzi S-Videa na kompozitní a infra čidlo na zhruba metrovém kabelu. Samozřejmě nechybí ani instalační CD a uživatelský manuál. Ten mimo jiné detailně popisuje a nabádá k nastavení DMA u všech HDD a také k nastavení DMA bufferu na 64kB.
Instalace probíhá bez problémů, přesně podle standardního scénáře. Po instalaci HW - ovladačů a aplikace, kde si můžete vybrat z několika jazyků mimo CZ (2xChine, ENG, GER, Jap) a především nastavit zemi s daným TV/Color/Sound systémem. V seznamu se již nachází CZECH s parametry 1/16/01, takže není žádný problém. Teprve nyní je třeba provést restart PC a instalace je dokončena.

PCI karta PV-256T - čip SM2210 a SAA7146AH

Hardware a něco navíc:
V systému Windows naleznete jen položku StreamMachine SM2210 PCI Capture. Čip SM2210 se právě stará o real-time nahrávání do MPEG-1 a MPEG-2. Na zpracování TV signálu z TV tuneru od firmy Philips je na této kartě bohužel použit čip Philips SAA7146AH. Dříve se používal čip BT878A, ke kterému je možno sehnat spoustu kvalitních prográmků z řad freeware či shareware. S tímto SAA7146AH však v drtivé většině fungovat nebudou. Dálkové ovládání je v porovnání s ovládáním pro Aver TVStudio mnohem designově jednodušší, ale za to bez problémů fungovalo i přes odrazy od stěn. Zde jen malé upozornění, že cca 1m dlouhý kabel s infračidlem není zase až tak dlouhý, ale jelikož je ukončen normálním 3,5 jackem, tak ho nebude problém prodloužit.
Produkt byl testován na stejné sestavě jako Aver TV Studio. Jedná se tedy o Pentium 4 2,4GHz, 512 MB DDR333, Matrox G450, HDD 7200 ot./min a Windows 2000. Vzhledem k tomu, že na této sestavě bylo zatížení procesoru při sledování TV či nahrávání v jakékoli nastavené kvalitě od 10% do 14%, tak jsem již nepovažoval za nutné otestovat tento produkt na slabším stroji, jako tomu bylo nutno v případě Averu.
Stejný byl také i zdroj TV signálu, tedy přípojka na kabelovou televizi společnosti TES Media. Z toho důvodu mohu provést srovnání, které jednoznačně mluví ve prospěch PV-256T a jeho TV tuneru Philips. Stanice, které na Averu nebylo možno sledovat, měly velmi dobrou kvalitu. Jediné zhoršení bylo u stanice Nova, ale i přes ne zcela dobrou kvalitu obrazu se i na tuto stanici dalo koukat. Pouze u dvou stanic z 37 byla kvalita nepoužitelná.
Pro video vstup jsem použil kameru SONY DCR TRV310E, kde se dá pro naše testování výstupní signál považovat za velmi čistý. PV-256T jsem stejně tak jako Aver testoval souběžně s aktivní kartou Kouwell 582V2. Mohu tedy prohlásit, že obě karty se vzájemně snášejí a mohou se tedy doplňovat.
Pro úplnost dodávám potřebné minimum, které uvádí firma Provideo. Pentium II 400MHz, 128MB RAM, DirectX8 a OS Windows XP/2000/98SE.

TV panel

A co tedy tato karta umí?
Jak již bylo zmiňováno, karta umí bez větší zátěže procesoru nahrávat video z TV či z externího zdroje S-Video/Composit do formátu MPEG-1 či MPEG-2. Karta má ale i AV výstup a dokáže tak přehrávat MPEG-2 na normální TV či do videa. Taktéž kvalitnější TV obraz stojí přinejmenším za zmínku. Bohužel produkt má i své nedostatky. TV tuner je pouze monofonií s tím, že výrobce dělá i rozšířenou stereo verzi. Ta však není firmou Ben International, výhradním distributorem firmy Provideo v ČR, dovážena. Za další nevýhodu považuji i čip SAA7146AH, který není tak rozšířen, a tudíž pro něho budete obtížněji než pro BT8x8 hledat nějaký SW od třetích výrobců. Dodávaný SW by stál za vylepšení a to především v oblasti GUI. Ale také po funkční stránce má co zlepšovat. Především vůbec nenabízí možnost teletextu a jeho funkce Time Shift není zrovna ku prospěchu. Ale o tom až níže. Dodávaný SW nese název MPEG II Capture Player 2.17 a máte možnost si vybrat mezi třemi skiny. Navíc máte k dispozici malý prográmeček TV Mode Configuration, pomocí kterého se můžete přepínat mezi Preview a Overlay mode, podle potřeb vaší grafické karty. Já jsem mohl bez problémů sledovat TV i nahrávat při rozlišení 1280x1024 či za běhu bez potíží rozlišení přepínat.

Okno pro nastavení kanálů.

Nastavení:
Nejprve je třeba naladit TV stanice. Máte možnost autoscanu nebo ručního zadání frekvence stanice. Ze 37 televizních kanálů se naladily všechny kanály a pouze dva nebyly vůbec ke koukání. Kromě stanice Nova byly všechny důležité (české) televize srovnatelné či lepší kvality než na obyčejné televizi. Což považuji za zajímavé, jelikož právě TV Nova byla u Averu mnohem lepší. Naladěné kanály lze pomocí, ne zcela přívětivé, funkce Remap přerovnat podle vašich požadavků na pořadí. A samozřejmě je možnost je přejmenovat dle libosti. I zde existuje rozdělení jako u Averu na Air a Cable skupiny, ale po naladění jsem měl všechny kanály v Air a ty kabelové duplicitně v Cable. OBR SET MPEG Param.
Ve vlastnostech programu je několik záložek pro různá nastavení. Máte tedy možnost nastavit si TV standard (PAL/SECAM/NTSC) a upravit si světlost, kontrast, odstín a saturaci. U audia pak nastavit hlasitost levého, pravého či obou kanálů současně. Důležité je také nastavit disk, na který se bude nahrávat a zda-li se jedná o NTFS. Tedy, že není problém se 4GB limitem ve velikosti souborů. Na této záložce lze také nastavit časový limit pro nahrávání či nahrávání do dvou souboru. Audio a video rozděleně. Nastavení velikosti snapshot obrázků (352x288, 640x480, 800x600) a SW či HW přehrávání v režimu play. Toto nastavení přehrávače pak rozhoduje o tom, zda-li se přehrávaný MPEG-2 soubor objevuje i na AV výstupu karty.

Okno pro nastavení MPEG parametrů

Nejdůležitější nastavení je však nastavení MPEG parametrů pro nahrávání. Obrazovku máte na obrázku, takže možnosti nastavení nejsou třeba popisovat.

[-more-]{Funkce a závěr}

Nahrávání a přehrávání:
Stejně jako při sledování TV se drží zátěž procesoru mezi 10 až 14%, jen při zahájení je špička až na 45%. Při nahrávání tedy není problém pustit si třeba dříve nahraný pořad či film na DVD. Jen je třeba dát pozor na to, abyste ke zrušení zvuku TV nepoužili funkci MUTE. Pak by se totiž zvuk nenahrál. Zrušení zvuku při nahrávání tedy musíte provést tak, že vypnete přehrávání vstupu LineIN na zvukovce. Zvuk TV přestane být slyšet, ale stále se bude nahrávat.
Při nahrávání do MPEG-2 lze dokonce i použít PAUSE a tím vystřihnout třeba reklamu. Při nahrávání do MPEG-1 tato funkce nefunguje. Při ukončení nahrávání, po STOPce se přeruší obraz i zvuk a zobrazí se standardní dialog pro uložení souboru. Máte tedy možnost zadat jméno i cestu pro uložení nebo OK pro automatické uložení do nastavené cesty se jménem capXXX.mpg.
Pokud zrovna nenahráváte a pouze sledujete TV, je aktivní funkce PLAY. Pomocí ní si můžete otevřít nějaký dříve nahraný soubor a přehrát si ho. Pokud je v nastavení zvoleno SW přehrávání lze "přetáčet s obrazem" zhruba dvakrát rychleji nebo se v souboru pohybovat libovolně přes posuvnou lištu. Při HW přehrávání to možné není. Za to je obraz i zvuk na AV výstupech karty a lze si ho třeba nahrát na video. Zkoušel jsem, jestli půjde přehrát na výstup i jiný soubor MPEG než nahraný touto kartou. Zkusil jsem tedy MPEG-2 nahraný pomocí Aver TV Studia. Na TV jsem sice viděl pár počátečních snímků videa, ale přehrávání se hned kouslo.

Další funkce:
Mezi další funkce patří již standardní SnapShot, který lze použít při nahrávání i při PLAY. Obrazovka se vloží do "katalogu", ze kterého si pak vyberete tu, kterou chcete opravdu uložit na disk. Po uložení obrazovky ve formátu 24-bit BMP a velikosti dle nastavení v SETu se odstraní z katalogu. Bohužel kvalita při 800x600 není moc dobrá a jsou patrné čtverečky.

Katalog s obrazovkami pro uložení

Taktéž funkci 16-Channel Preview asi každý zná. Zde je udělána tak, že vám v 1/16 fullscreenu postupně přehrává 16 kanálů od 1 do posledního a znova dokola. A pokud si z těch 16 ukazovaných kanálů nějaký vyberete, stačí jen kliknout.
Přepínání mezi kanály je možné přes dálkové ovládání či přes čísla v GUI. Musíte ale počítat se zhruba 4,5 sekundovou prodlevou. Rychlejší je proto použít +/- pro postupné přeskakování kanálů či funkci LOOP pro přehazování posledních dvou. Obě tyto funkce zařídí přehození kanálů okamžitě.
Musím přiznat, že na kvalitu funkce TimeShift jsem byl, po menším zklamání u Avera, velice zvědavý. Bohužel ani u tohoto produktu jsem z této funkce nebyl potěšen. Kvalita je sice 100%, ale provedení je téměř nepoužitelné. Po zapnutí funkce se 30 sekund připravuje buffer a není nic vidět ani slyšet. Prodleva se může nastavit přes pop up menu na panelu, ale jen mezi 25 a 30 sekundami. Při aktivním TimeShiftu můžete pouze zpožděný program pozastavit a posléze si ho opět spustit nebo tento režim ukončit. Zcela zde chybí možnost přetáčení, a to ani dopředné skokové po několika sekundách jako to nabízel Aver. Abyste věděli jaké máte zpoždění oproti živému vysílání, tak na panelu je zobrazen čas, o který je program posunut. V případě, že přepnete na jiný kanál, tak se po 25/30 sekundách provede změna i v tomto zpožděném režimu. Do té doby se stále koukáte na dosavadní zpožděný program. Bohužel provedení této funkce není takové, jaké by mohlo být, ale úplně nezajímavá funkce to také není. Procesor se však při této funkci zapotí mnohem více než v normálním TV či VCR režimu. Při TV v okně o velikosti 1/4 PAL pracoval procesor na 30-35% a při fullscreenu dokonce na 70-80%.

Hlavní scheduler okno

Scheduler - plánovač:
Plánovač má velice jednoduché hlavní GUI a téměř stejné GUI pro nastavení záznamu jako je při nastavování MPEG parametrů (viz. výše). Nevím, proč lze zadat maximálně 32 položek. Lze zadat položky, které se v čase překrývají, pak se ta pozdější ignoruje a program se tedy nenahraje. Při nastavování nahrávání si vyberete zdroj videa, ze kterého se bude nahrávat, v případě TV tuneru i konkrétní program a skupinu. Z kalendáře vyberete datum a nastavíte počátek a délku v hodinách a minutách požadovaného nahrávání. Pak jen dopíšete popis a zadáte cestu a jméno pro nahrávaný soubor. Nebo necháte automatické jméno v podobě časové známky na zvoleném disku.

Okno pro nastavení plánovaného nahrávání

I když lze zadat počátek na sekundy, tak se ignorují a to i zpětně (nastaveno na 14:10:00, spustí se i když je už 14:10:20). Aby se spustilo naplánované nahrávání, tak se musí plánovač nastartovat STARTem. Pak lze v plánovači zvolit pouze STOP či HIDE pro minimalizování. Pokud se nahrává ručně či je aktivní funkce TimeShifing, naplánovaný program se nezačne nahrávat. V případě, že se nahrává z plánovače, tak se TV panel chová jako při ručním nahrávání. Takže při ručním zastavení plánovaně nahrávaného programu se nahrávání korektně ukončí a ani se nezeptá na jméno souboru, jelikož již bylo zadáno v plánovači.
Pro opravu či jen pro informaci o záznamu slouží tlačítko INFO. Otevře se okno s nastavením pro program, ale k druhému oknu pro nastavení kvality, či-li parametry MPEGu, se již nedostanete.

Závěr:
Tato enkódovací karta s přidruženým TV tunerem má své pro i proti. Její hlavní funkčnost, a to přímé HW enkódování do MPEG-1 či MPEG-2 bez větší zátěže procesoru, je vynikající. A pro stříhání amatérského videa a rychlé vytváření vlastních DVD, VCD či dokonce zpětně analogového VHS (s jistými omezeními) je kvalita více než dobrá. O kvalitě při nahrávání z kompozitního či S-Video vstupu mohu říci vlastně totéž co u Aver TV Studia. Rozhodně vás překvapí, ale na rozdíl od Avera k tomu nepotřebujete vysoký výkon počítače.
Já jsem na tento produkt ale nahlížel více jako na TV kartu. Kvalita TV signálu se mi zdála ještě o něco lepší než u Avera, takže velice dobrá. Bohužel máte k dispozici pouze monofonní zvuk s tím, že stereofonní varianta se do ČR oficiálně nedováží. Myslím, že je to škoda, jelikož u produktu, za který dáte ve firmě Alzasoft 5636 Kč (cena student či e-shop včetně DPH), se již příplatek za stereo ztratí. A ten kdo nechce TV tuner vůbec, má možnost si koupit jen samotný enkodér jako jiný produkt. Za největší slabost považuji dodávaný SW. Sice nemá až takové fatální mušky jako SW u Avera, ale zato nabízí ještě o něco méně funkcí. Navíc se bude asi stěží shánět SW od třetích firem pro TV čip Philips SAA7146AH. Pokud někdo má nějaký odkaz na freeware či shareware, který spolupracuje i s touto kartou, napište ho prosím do komentářů níže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: