Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
MOVIEWOW!, postprodukce od JVC
19. března 2002, 00.00 | Profesionální postprodukční balíky na zpracování videa nebývají právě levné, MOVIEWOW! je ale pravý opak. Jedná se totiž o program určený pro jednoduchou postprodukci domácího videa a lze konstatovat, že není zase tolik srovnatelných programů, které by se mu v jednoduchosti ovládání mohly rovnat.
Pokud vlastníte analogovou či digitální kameru značky JVC, je pravděpodobné, že jste společně s ní dostali i software MOVIEWOW! pro Windows 98/ME/NT4/2000/XP (funkčnost ve Windows 95 není garantována), určený k finální postprodukci grabnutého videa. Celý balík si ale můžete stáhnout zdarma přímo u JVC America, která je ve spolupráci s FxAlive jeho autorem a hlavním distributorem. MOVIEWOW! má zhruba 14 MB a samotný program je bohužel pouze demo, které obsahuje jen velmi málo postprodukčních efektů a do výsledného videa vkládá vodoznak. Pro získání dalších efektů se už musíte zaregistrovat. Samotná registrace je bezplatná a dostanete za ní odkaz na několik dalších efektů, 20 MB místo na internetu na Vaše výtvory a adresář na ukládání kontaktních adres například pro posílání videa e-mailem. Každá další sada efektů pak stojí při stažení z internetu 20 USD, takže se sami můžete rozhodnout, zda budete placené efekty potřebovat a zda je dokážete při práci využít. Sady jsou k dispozici zatím celkem čtyři (všechny 4 sady dohromady pak stojí pouze 56 USD) a každá z nich nabízí 50 efektů kombinovaných s hudbu na pozadí a většinou i textem.
Jak už bylo řečeno v průvodním popisu článku, patří MOVIEWOW! mezi ty nejsnáze použitelné postprodukční programy, z čehož částečně vyplývají i jeho celkové možnosti přímo závisející na počtu dostupných efektů. Čím víc efektů máte k dispozici, tím větší jsou možnosti programu, což u MOVIEWOW! platí takřka doslova. Celý program je má svoje vlastní grafické rozhraní (celkem zdařilé...) a během pár minut se ho naučí ovládat snad i dítě. Celá postprodukce je rozdělena do tří kroků. V první z nich v sekci "Create Your Storyboard" si naimportujete video či obrázek z vybraného adresáře na disku či jiném datovém médiu, program podporuje formáty ASF, MPEG, AVI, QuickTime (MOV), BMP, GIF a JPEG. Digitální nebo analogové video si nejprve musíte z kamery grabnout ve specializovaném programu (u digitální kamery je to víceméně formalita, protože k naprosté většině digitálních kamkordérů se dodává příslušný DV kodek), samotný MOVIEWOW! totiž bohužel žádné grabovací funkce nenabízí. Videa, animací i obrázků může být samozřejmě i více, jejich řazení vidíte ve Storyboardu. Každé video si můžete přehrát v okénku vpravo nebo o oříznout s pomocí obvyklé funkce Trim Movie (vedle přehrávače).
Dalším krokem je pak samotná aplikace efektů na video či statický obrázek. Na výběr máte úvodní efekt, který celou animaci či video "zahájí", přechodové efekty mezi jednotlivými importovanými soubory (animace, video nebo obrázky), dále standardní přechodový efekt použitý během přehrávání animace/videa či obrázku (doba jeho zobrazení se nastavuje v preferencích programu) a také konečný efekt, kterým celou produkci ukončíte. K celé produkci můžete ještě přidat hudbu na pozadí ve formátech WAV, AIFF, AU, SND a MP3 a nastavit její hlasitost ve dvou stupních (High nebo Low). Každý efekt si samozřejmě můžete přehrát náhledovém okénku, které je na stejném místě jako přehrávač u předchozího Storyboardu. Některé z dostupných přechodových efektů umožňují také manipulaci s textem, který zadáte do příslušného okénka Customize Text. Nikde jsem ale nenašel žádné volby pro výběr typu ani velikosti fontu, buď to tedy umí pouze registrovaná verze, nebo se budete muset smířit pouze se fontem Times New Roman (čeština naštěstí funguje bez problémů - testováno s Windows 2000 CZ), který MOVIEWOW! standardně u textů používá. Většina z efektů také obsahuje vlastní zvukovou složku, jejíž hlasitost opět můžete nastavit v kolonce Sound Effects - opět jsou na výběr volby High, Low a v případě potřeby lze zvuky vypnout úplně.
Finální fáze postprodukce spočívá ve výpočtu všech efektů a uložení animace či videa v jenom ze dvou dostupných exportních formátů. Na výběr máte formáty AVI nebo ASF, jejich kvalitu si nastavuje v preferencích programu. Probíhající výpočet vidíte na náhledu v okénku Now Playing, po skončení výpočtu ještě můžete celou produkci poslat na internetový server ke sdílení dalšími uživateli (opět si můžete vybrat kvalitu v jednom ze tří stupňů) nebo můžete celý soubor poslat mailem.
Preference MOVIEWOW! obsahují celkem pět sekcí , ve kterých si můžete nastavit zobrazování stručné nápovědy, vypnutí zvuků u importovaných animací/videa a také si nastavit kvalitu u výstupního formátu ASF a formát/kvalitu u formátu AVI. U formátu ASF lze volit mezi nízkou kvalitou vhodnou pro posílání souborů mailem (56 kbps) až po nejlepší streamovanou kvalitu 512 kbps, u AVI pak máte na výběr tři kodeky (Motion JPEG, Cinepak a Microsoft Video), další možností je pak uložit AVI animaci/video bez komprese. U obrázků a fotografií lze nastavit dobu jejich zobrazení v celé sekvenci, u zvuků pak lze nastavit jeho kvalitu ve třech stupních od 8 kHz přes 22,05 kHz až po 44,1 kHz v monu i stereu a také hlasitost pro zvukové efekty a hudbu na pozadí.
Co ještě k programu dodat? MOVIEWOW! je zkrátka šikovný a ne zase tak drahý postprodukční balík (20 USD za program + od 20 USD výš za efekty není ve srovnání s jinými postprodukčními balíky zase tak moc), který může zaujmout především typické videoamatéry, kteří nepotřebují s videem pracovat na profesionální ani poloprofesionální úrovni a bohatě ji stačí základní nabízené funkce pro aplikaci efektů, přidání hudby na pozadí případně oříznutí videa na požadovanou délku. Celkové možnosti MOVIEWOW! programu pravda nejsou moc velké, jak už to ale u podobných programů bývá, mnoha uživatelům bude program stačit a ti náročnější stejně už dávno používají na postprodukci něco úplně jiného.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024