Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Jak v praxi funguje digitální fotoaparát jako kamera ?
17. února 2005, 00.00 | Není žádným tajemstvím, že většina novějších digitálních fotoaparátů umožňuje záznam videa na paměťovou kartu, podobně jako mnohé kamery zvládají záznam statických obrázků. Pojďme se nyní podívat, jak se s takovým jedním vyspělým DF natáčí video.
Fujifilm FinePix S 5500 je i jako digitální fotoaparát poměrně zajímavý přístroj - se 4 Mpix rozlišením a desetinásobným transfokátorem je za necelých 11 tisíc Kč atraktivní nabídkou, vždyť stejný nebo podobný obnos dáme za přístroje s podstatně menším rozsahem objektivu. Nás však v tomto testu nebude zajímat jako DF, ale zaměříme se na jeho schopnost pořizovat kromě statických i pohyblivé obrázky.
Obsluha
Přepnutí do "kamerového režimu" se provádí otočným voličem, umístěným na horní straně přístroje. Režim videa symbolizuje malá kamera, celkem úsměvně filmová se dvěma cívkami filmu… Po jejím zvolení se na displeji (vnitřním i vnějším LCD) objeví nápis "standby", signalizující připravenost přístroje na pořízení videozáznamu, spolu s délkou, kterou je možné na aktuálně volné místo na kartě pořídit. Přístroj umožňuje natáčení ve dvou velikostech obrazu - 640x480 a 320x240 bodů, oboje v AVI formátu, se zvukem a snímkovou frekvencí 30snímků za sekundu (fps). Stupeň komprese ani jiné volby kvality záznamu nejsou možné, výrobcem je ale zvolená poměrně nízká, tedy kvalitní komprese. To sice vede v důsledku k velmi dobrému obrazu, současně ale také k velké náročnosti na paměť - pro seriózní práci je nezbytností alespoň 512 MB karta (vejde se na ní 7,4 min "většího" videa). To samé platí i u menšího formátu, velikostí přímo volajícího po web užití. Z objemových důvode se při umisťování na web nevyhneme převodu např. do MPEG1, protože i "malé avi" je poměrně velké, alespoň co se megabytů týče.
Natáčení
Natáčení spustíme i zastavíme úplným stiskem spouště (jako při pořízení fotografie), předtím je ještě nutné zvolit vhodnou ohniskovou vzdálenost a zaostřit - transfokátor (stejně jako autofokus) je po stisku spouště nefunkční. Funkční naopak zůstává expoziční automatika a automatické vyvažování bílé, nemusíme se tedy bát chybně exponovaných nebo "přebarvených" záběrů. Přístroj po zaostření ostří jakýmsi "fixfokusem", při širokoúhlém nastavení transfokátoru od cca. 90 cm do nekonečna, při teleobjektivu pak cca. od 2 m do nekonečna.
Trochu zamrzí třicetisnímková obrazová frekvence (poplatnost americkému trhu), která je zvláště na dynamičtějších záběrech celkem vidět, nicméně nijak výrazně neruší. Svou lehkou "rozklepaností" trošku evokuje prvopočátky natáčení, což je s ohledem na způsob záznamu na kartu opět úsměvné. Delší ohniska desetinásobného objektivu pak velmi rychle zavolají po stativu, neb si uvědomíme, že to, co udržíme s trochou štěstí "z ruky", se zatajeným dechem a s jedním stiskem spouště, neudržíme rozhodně při natáčení videa. Expoziční automatika si pak při změnách expozice počíná poněkud skokově, což je v záznamu dosti vidět - tady se asi nejvíce projeví, že v ruce držíme DF a nikoli kameru.
To je tak ale vše, co bych FinePixu S5500 v roli videokamery vytkl, v hlavním parametru - obrazové kvalitě - je totiž jedním slovem vynikající. Troufám si tvrdit, že v hranové ostrosti, barevné saturovanosti, prokreslenosti - se tato "fotokamera" celkem spolehlivě vyrovná levnějším MiniDV modelům, především díky kvalitně nastavenému kodeku a převodu do AVI formátu. Pokud navíc záznam míníte zpracovávat dále na počítači, například jako materiál pro filmové CD, nebude pro vás omezením ani velikost obrazu 640x480 bodů, naopak - tento rozměr je celkem užívaným pro video na CD, je totiž použitelný ("utáhnutelný") na většině PC, včetně těch starších. Navíc se dá přímo vložit do jakéhokoli střihového softwaru, kde se s ním dá okamžitě pracovat.
Zhodnocení
Tím se dostáváme k hlavní otázce - nakolik se dá s tímto DF pracovat jako s kamerou ? Odpověď není až tak jednoznačná, dá se ale v zásadě shrnout do dvou bodů :
- Pokud jste alespoň trochu kameramansky zdatný filmař, dokážete si své záběry promyslet a naplánovat, nebude vám pravděpodobně zásadně vadit absence zoomu ani ostření v průběhu natáčení - vrátíte se zkrátka v natáčecích postupech o "pár" desítek let zpět. Navíc se takové natáčení velmi přibližuje klasickému filmovému, což mělo alespoň pro mě příjemný půvab. "Doceníte" i omezenou kapacitu média, jež vás donutí záběry pečlivě promýšlet, než stisknete spoušť. Tedy opět analogie s klasickým, drahým filmem, i když tady se naštěstí "film" dá kdykoli přemazat. Domů z "natáčení" si však zaručeně nedonesete hodinu "hrubáče", jak se často děje s MiniDV kamerou. Vše ostatní pak už hraje jen pro vás : výborný obraz ("točíme" DF za cca. 11.000 Kč, nesmíme zapomenout!), možnost okamžitého převedení do PC, nenápadnost (nenápadněji než "točit focením" už asi nejde, nejste-li James Bond)
- Pokud naopak míníte své záběry prezentovat především na TV či zkopírované na klasický PAL videorekordér, trváte na delších záběrech a neoželíte zoom při natáčení, bude pro vás asi nadále vhodnějším zařízením "pravá" kamera.
Závěr
Sečteno a podtrženo :
- výtečná kvalita obrazu
- možnost bleskové kontroly a případné opravy záznamu
- možnost okamžitého použití a úpravy na PC
- relativní nenápadnost při práci
- často si vystačíte s jedním jediným, potažmo docela malým přístrojem
- skokové změny expozice, na rozdíl od DF viditelné v záznamu
- absence ostření a transfokace při záznamu
- nutnost stativu při delších ohniscích (ten by ale měl být samozřejmostí pro práci)
- rozměr obrazu 640x480, při převodu do PALu černé orámování
- paměťová náročnost .avi formátu, nutnost větší karty
- při výrobě videa pro web nutný převod do formátu s nižšími nároky na paměť
Pozn. Ukázkové video je pořízeno ve větší velikosti obrazu (640x480 bodů), sestříháno ve FinalCut Pro a převedeno do MPEG1 softwarem Discreet Cleaner, pro snížení objemu. Případné obrazové artefakty připisuji jednoznačně tomuto převodu a redukci dat, původní obraz byl "bez chyby".
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024