Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Digitální video
imageN 1.2
15. září 2000, 00.00 | Komplexní efektový program se zajímavými možnostmi určený ke spolupráci s digitálními
fotoaparáty a ke zpracování libovolné další grafiky, to vše v cca 1 MB instaleru a zadarmo? Že to není možné? V případě imageN je opak pravdou!
imageN se objevil mezi software pro účely image procesingu nenápadně a jeho vývoj respektive drobnější úpravy nabízených funkcí probíhají velmi rychle. Proto je už teď ImageN jedním z nejzajímavějších programů svého druhu, a to především díky nulové ceně a podpoře Photoshop kompatibilních plug-inů.
Mezi hlavní možnosti imageN patří přenos dat z digitálních fotoaparátů, čtení paměťových karet pro tato zařízení a následné zpracování získaných obrázků včetně možnosti jejich přejmenování přímo při přenosu do počítače. Ke zpracování obrázků můžete využít jak funkce imageN samotného, tak i nepřeberné množství Photoshop kompatibilních filtrů a plug-inů. Program obsahuje prohlížecí systém s libovolným počtem obrázků otevřených najednou a funguje přímo na ploše Windows. Součástí imageN je i jednoduchý databázový systém, který můžete použít například pro třídění a "hromadění" obrázků (databáze obsahuje náhledy všech obrázků) a integrovaný web server, který umožňuje pracovat obrázky přímo na webu.
Grafické prostředí programu je představováno obrázkem digitálního fotoaparátu (viz obrázek výše), jejíž ovládací prvky sice přímo svádí ke kliknutí myší, ale bohužel jsou neaktivní a k ovládání se používá kontextové menu. Doslova a dopísmene miniaturní náhledy otevřených obrázků (16x16 bodů) jsou přitom stejně jako program minimalizovaný v trayikonce a pokud máte obrázků na ploše víc, můžete mezi nimi přepínat právě pomocí trayikon. Poměrně rozsáhlé preference umožňují nastavit některé věci kolem prostředí programu, gama korekce, velmi detailní je i konfigurace přenosu dat z PC Card/PCMCIA nebo přímo z digitálního fotoaparátu (viz obrázek) a konfigurace webového serveru.
Nechcete-li pracovat s programem pomocí mnoha kontextových menu, stačí si vyvolat nástrojovou lištu s klasickými menu a několika ikonkami pro ovládání základních funkcí programu. Při výběru/importu obrázků máte navíc k dispozici celkem rychlý image browser s náhledovým systémem. Co se týče podpory grafických formátů, imageN umí pracovat s obrázky ve formátech BMP, JPEG a PNG, ohledně digitálních zařízení jsou ve verzi 1.2u podporovány zařízení firmy Agfa, Epson a Olympus (bohužel pouze s přenosem dat přes sériový port) a dalšími digitálními zařízeními používajícími stejný přenosový protokol jako například Nikon 950 atp. S formátem JPEG umí imageN pracovat ještě ve standardech EXIF, JFIF/APP12 a CIFF.
Přidávání plug-inů je hračkou - na obrázku vidíte komfortní okno, ve kterém s plug-iny pracujete, přidáváte cesty k plug-inům (lze je ale i nechat vyhledat na disku), přičemž každý z nich si můžete ihned otestovat.
Aktivaci a práci se samotnými plug-iny vlastně už není třeba podrobněji vysvětlovat, fungují prostě tak, jak jsou naprogramovány a jejich GUI i ovládací prvky jsou pochopitelně shodné jako kdybyste je spustily z jakéhokoliv jiného "photoshop" kompatibilního programu. Samozřejmě jsou zde určité výjimky u plug-inů, které vyžadují transparentní pozadí, nebo u plug-inů, které fungují pouze na místě, kam byly nainstalovány (například některé moduly od Extensis a řada dalších), s tím se ale nedá nic dělat. Na prvním velkém obrázku je vidět i zjednodušený seznam všech momentálně dostupných plug-inů, který si můžete nechat zobrazit z menu stejně jako nástrojovou lištu.
imageN obsahuje i řadu vlastních efektů a filtrů, možností přidat prakticky libovolný počet Photoshop kompatibilních plug-inů, zcela zanedbatelnou velikostí programu (vyjma plug-inů cca 2,5 MB po instalaci) a spoluprací s řadou digitálních zařízení a nulovou cenou se řadí k těm nejzajímavějším freeware programům svého druhu a může v řadě případů fungovat jako systémově nenáročný doplněk k software dodávanému k digitálním fotoaparátům. Pokud autor programu rozšíří seznam podporovaných přenosových protokolů včetně variant přes rozhraní USB, mohl by imageN slavit hned tak nevídaný úspěch.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024