Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE

karta video hw

25. listopadu 2003, 00.00 | Zbrusu nová, cenově dostupná a v praxi univerzálně použitelná grafická karta s integrovaným televizním tunerem dorazila i na český trh. Pokud vás zajímají naše zatím krátkodobé zkušenosti s tímto univerzálním grafickým akcelerátorem, disponujícím zajímavými možnosti sledování televize, záznamu a zpracování videa a samozřejmě i hraní náročnějších 3D her, nabízíme vám jeho recenzi.

{Základní informace}
Grafická a televizní karta Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE je vlastně převlečený Guillemot, který své karty pod značkou Hercules nabízí a prodává pro vyšší střední a též nejvyšší segment herního a "spotřebního" trhu s grafickými kartami. Jak už vyplývá z názvu karty, je hnacím motorem karty čip RADEON 9800 SE. Jedná se defacto o speciální verzi z výroby "nepovedených" čipů RADEON 9800/PRO, u kterých nefungují některé z jejich celkem 8 renderovací pipelines. Čipy RADEON 9800 SE (jádro R350) mají funkční pouze 4 renderovací pipelines, čemuž odpovídá jejich zhruba poloviční grafický výkon a pochopitelně i výrazně nižší cena než cena čipů RADEON 9800/PRO. Karta Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE je osazena 128 MB DDR SDRAM a má 256-bitovou paměťovou architekturu. Výkonný grafický procesor na kartě vyžaduje samostatné externí napájení a proto budete v počítači potřebovat alespoň 300 W zdroj. Motherboard s podporou AGP 8X je výhodou, v nouzi postačí i AGP 4X slot. Čipy RADEON 9800 SE by sice měly oficiálně být méně výkonnou variantou jejich výkonnějších bratříčků RADEON 9800/PRO, Hercules ale dodává karty 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE se stejným nebo jen o málo nižším taktem než jsou výrazně dražší RADEONy 9800/PRO - jádro čipu na kartě tedy standardně běží na frekvenci 380 MHz, rychlé DDR SDRAM paměti pak na 340 MHz (tj. efektivně 680 MHz).

Karta respektive čip RADEON 9800 SE podporuje snad všechny nejdůležitější hardwarové a softwarové technologie společnosti ATI jako je například SMARTSHADER, TRUFORM, SMOOTHVISION, HYDRAVISION a další a samozřejmě hardwarově podporuje DirectX 9. Integrovaný televizní tuner pochází z výrobní linky společnosti Philips a podporuje obrazové normy PAL B/G/D/K/I a SECAM L/D/K. Tuner umožňuje ve spolupráci se specializovaným videočipem ATI RAGE THEATER 200 sledování televize a bezproblémový záznam digitálního videa v prakticky libovolném formátu a s dodávanými ovladači například až v rozlišení až 720 x 576 bodů, stejně jako prohlížení teletextových stránek a TV-ON-DEMAND služby. Oficiální technické parametry grafické karty najdete v následující tabulce:

Graphics processor RADEON™ 9800 SE
Processing technology 0.15µ
Memory 128MB onboard DDR RAM, 340 MHz
Memory / Core interface 256-bit DDR, Core freq. 380 MHz
Bus AGP 2X/4X/8X
Rendering pipelines 4
DirectX 3D Hardware DirectX® 9
OpenGL version OpenGL®1.3
Output options DVI-I Output ( DVI-I to VGA converter included)
TV Output
Package Contents

Graphics board featuring ATI RADEON 9800 SE engine with:
- 128MB onboard DDR-RAM
- Radio Frequency Remote Control & USB receiver
-
Input connection adapter:
   Composite video & stereo audio input
   S-Video (S-VHS) input
- Output adapter:
   Composite video & stereo audio output
   S-Video (S-VHS) output
   DVI-I to VGA adapter
- Installation CD-ROM
   Includes installation drivers for maximum performance
   and compatibility
- Complete set of multimedia software
- Online documentation on the included CD
- 3Deep™


Zadní strana karty je přecpána několika vstupními a výstupními konektory. S-VIDEO a kompozitní vstup/výstup jsou samozřejmostí stejně jako zvukový výstup přes klasický 3,5 mm sluchátkový konektor typu jack. Většinu vstupů a výstupů lze použít pouze přes dodávané redukce, které jsou součástí balení celé karty. Samostatný konektor je vyhrazen TV tuneru. Protože se na zadní stranu karty už žádné další konektory nevešly, Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE má pouze DVI výstup, součástí dodávky je ale standardně i DVI-VGA redukce. I když tedy karta podporuje práci s více monitory, neexistuje žádná rozumná možnost, jak tuto funkci bez druhé karty kompatibilní karty zprovoznit, neboť výstup na TV přijímač nelze považovat za ekvivalent zařízení vhodného pro práci s počítačovými aplikacemi a o spolehlivé funkčnosti DVI splitteru jsem nenašel žádné věrohodné informace. Propojení karty s video a audio zařízeními je na dvou přiložených obrázcích.

Ke kartě dostanete samozřejmě i dálkové ovládání a remote senzor (s krvavě červenou LEDkou :-)) připojovaný na port USB. Ovladač používá rádiovou komunikaci a nemusíte s ním tedy mířit na žádnou infra diodu u počítače a navíc funguje i přes slabší zeď. Výhoda ovládání přes zeď je u sledování televize dost sporná, možnost ovládat si ale například WinAmp se už docela hodí. K ovladači totiž dostanete drivery a program na nadefinování ovládacích povelů na dálkovém ovladači, se kterým lze (s pomocí nainstalovaných plug-inů) přepínat i skladby ve WinAmpu nebo třeba přehrávat PowerPoint prezentace. Ovládání dalších programů si můžete částečně přizpůsobit sami.


Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE - schéma zapojení vstupních konektorů a fotografie dálkového ovladače


Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE - schéma zapojení výstupních konektorů


Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE v útrobách počítače

[-more-]{Televize, záznam videa a teletext}

S kartou dostanete mimo (starších) ovladačů, několika dem a doplňkových utilit také balík ATI MULTIMEDIA CENTER. Majitelé různých verzí All-in-Wonder karet už mají jasno, pro ty ostatní nejprve krátký popis. MULTIMEDIA CENTER je komplexní balík pro sledování televize/videosignálu přes integrovaný TV tuner nebo z externího zdroje, jehož možnosti sledováním televize zdaleka nekončí. Záznam videa a teletextový modul je jen jednou z částí balíku MULTIMEDIA CENTER, mezi další softwarové moduly patří například VideoCD/DVD přehrávač a aplikace pro správu souborů. Už samotný MULTIMEDIA CENTER převyšuje téměř veškerý běžný software dodávaný k běžným TV tunerům (u těch levnějších TV tunerů je to navíc většinou bída a utrpení) a grafickým kartám s TV či video vstupem, ale doporučuji stáhnout si z internetu jeho momentálně nejaktuálnější verzi 8.7. Celý balík je nově k dispozici i v češtině, stačí si stáhnout příslušný instalační archiv pro All-in-Wonder karty podporují současně i české obrazové a zvukové normy.

Při nahrávání TV obrazu můžete využít služby vyhledávání v uložených souborech i přímo při nahrávání, většinou ale zřejmě budete využívat pouze časový scheduler pro záznam obrazu a zvuku. Při samotné digitalizaci lze zapnout tzv. VideoSoap filtry, které mohou o něco zvýšit kvalitu zaznamenávaného obrazu pomocí realtime filtrování obrazového signálu včetně jeho ostření apod. TV tuner je analogový a podporuje maximálně 125 kanálů, což by vám mělo stačit. Satelitní kanály lze přepínat přímo na TV/SAT přijímači a vést je do TV tuneru přes samostatný kanál (jeden z oněch 125 kanálů) nebo jako videosignál přes příslušné kabely. Program pro sledování televize umožňuje několik způsobů zobrazení a umí též zobrazovat případné skryté titulky a teletext. Záznam a další služby MULTIMEDIA CENTER lze samozřejmě ovládat i přes dálkový ovladač. Pořady a video můžete nahrávat v několika formátech včetně záznamu ve formátu MPEG-2 a AVI, což by vám opět mělo pro základní použití stačit. Součástí dodávky je i stručný tištěný a podrobný český manuál (PDF), ve kterém najdete detailní popis jednotlivých funkcí MULTIMEDIA CENTER.


ATI MULTIMEDIA CENTER - sledování televize


ATI MULTIMEDIA CENTER - vizuální výběr naladěných (a aktuálně dostupných) TV kanálů s jejich průběžnou aktualizací


ATI MULTIMEDIA CENTER - prohlížení teletextových stránek


ATI MULTIMEDIA CENTER - pojmenování a nastavení vlastností jednotlivých TV kanálů


ATI MULTIMEDIA CENTER - základní volby pro záznam TV pořadů


ATI MULTIMEDIA CENTER - výběr z podrobnějšího nastavení formátů/rozlišení pro záznam TV pořadů


ATI MULTIMEDIA CENTER - volba jednoho z nabízených VideoSoap filtrů


ATI MULTIMEDIA CENTER - podrobnější nastavení vybraného VideoSoap filtru

I když je ATI MULTIMEDIA CENTER poměrně užitečný multimediální balík s mnoha funkcemi, přesto trpí některými neduhy. Jedním z nich je jeho občasná nespolehlivost (a ne vždy se vylepšuje s novými verzemi balíku) a především možnosti nastavení vlastností jednotlivých TV kanálů. Pokud totiž chcete přepínat mezi TV pořady v různých obrazových/zvukových normách, máte zřejmě smůlu, neboť jsem zatím nepřišel na to, jak něčeho takového docílit. V lepším případě se například postupně dopracujete pouze k šumu namísto zvuku, v tom horším případě už zazní jen dokonalé ticho a pomůže jen kompletní restart všech WDM atp. ovladačů. Naštěstí existují i další programy pro sledování televizního vysílání a záznam pořadů, které v několika ohledech převyšují možnosti balíku MULTIMEDIA CENTER. Jedním z těchto programů je například vynikající freewarový ATV2000, který mohu vřele doporučit všem uživatelům All-in-Wonder karet i majitelům různých TV tunerů.

ATV2000 je relativně nenáročný a přitom dostatečně vyspělý balík pro sledování TV pořadů i jejich záznam a má též integrované funkce na prohlížení teletextových stránek. Zejména možnosti detailního nastavení každého TV kanálu výrazně převyšují obdobné funkce MULTIMEDIA CENTER, neboť si můžete nastavit pro každý kanál vlastní obrazovou normu a několik dalších věcí. Podobně bohaté jsou i možnosti záznamu TV pořadů včetně možnosti dělení ukládaných souborů na segmenty, což oceníte hlavně u filesystémů FAT/FAT32 nebo v případě, že mále několik pevných disků s menší kapacitou. Mezi další externí programy patří například neméně známý a populární DScaler. Vše najdete ke stažení na serveru TVFreak.cz. Protože grabování analogového videa je s postupně klesajícími cenami kvalitnějších TV karet (což karty s TV tunery/enkodéry Phillips a čipem RAGE THEATER 200 určitě jsou) oblast stále velmi aktuální, zřejmě se k ní ještě někdy vrátím v samostatném článku.


ATV2000 - sledování televize v okénku (grafické ovládací prvky lze samozřejmě kdykoliv vypnout)


ATV2000 - volba TV stanice přes kontextové menu


ATV2000 - právě se nahrává jeden z TV pořadů


ATV2000 - prohlížení teletextových stránek


ATV2000 - poměrně rozsáhlé možnosti při nastavení TV kanálů a jejich obrazových norem


ATV2000 - nastavení základních parametrů pro záznam obrazu


ATV2000 - program umí video při grabování také dělit na jednotlivé segmenty s určenou délkou


ATV2000 - možnosti aktivace obrazových a zvukových filtrů

[-more-]{Možnosti přetaktování, testy a závěr}

Protože téměř každou grafickou kartu (i tu defacto přetaktovanou už od výrobce) lze alespoň částečně přetaktovat, zkusil jsem to i u Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE. Původní takt 380 MHz jádra jsem zvedl na 400 MHz a DDR SDRAM z 340 MHz na 350 MHz (DDR = x2). Při tomto nastavení je karta dlouhodobě stabilní a neřekl bych, že se paměti hřejí víc než by bylo zdrávo (grafický čip je sám o sobě chlazen docela dobře). Při větším přetaktování byste zřejmě museli na paměti nalepit alespoň pasivní chladiče, vzhledem k jejich taktu 3,3 ns (u dodané karty byly paměti Samsung) se ale už o mnoho výš než 350 MHz a současně k spolehlivému provozu bez obrazových artefaktů zřejmě nedostanete.

Určitě vás také bude zajímat povolení všech 8 renderovacích pipelines. Samozřejmě jsem neodolal a vyzkoušel to také, bohužel neúspěšně. Testovaná karta měla zkrátka některé ze zbývajících 4 renderovacích pipelines vadné a chovala se pak naprosto nepředvídatelně. Podle ohlasů v různých konferencích je úspěšnost povolení všech 8 pipelines u čipů RADEON 9800 SE zhruba 30-50 % a například původní verze RADEON 9500 jsou na tom výrazně lépe. Zda jdou zbývající 4 pipelines povolit nebo ne pochopitelně při koupi karty nepoznáte (pouze když si na prodejně konkrétní kus přímo otestujete, což jde opravdu jen výjimečně) a tak budete muset spoléhat na náhodu. I tak je ale RADEON 9800 SE od Herculesu docela rychlý a je o necelých 20 % rychlejší než karty s čipem RADEON 9600 PRO.

Protože cílovou skupinu zákazníků, kterým je Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE určen, bude zřejmě důležité nejen sledování televize a nahrávání TV či satelitních pořadů, ale také výkon v 3D hrách, pokusil jsem se spáchat i nějaké univerzální syntetické testy. Výkon karty hodně závisí na procesoru i několika dalších vlastnostech počítače, vše najdete v tabulce. Nebylo těžké přesvědčit pár (doslova) sousedů, a tak v tabulce je i srovnání s dalšími kartami s různými čipy RADEON. Hodně zajímavé je zejména porovnání s kartou s čipem RADEON 9500 s povolenými všemi 8 pipelines (všechny jsou OK, marně závidím :-)), který ačkoliv na poměrně vykopávkové základní desce s nepříliš rychlou pamětí, přesto překonává RADEON 9800 SE především v 3DMarku 2003. Pokud se vám u čipu RADEON 9800 SE povede povolit všech 8 pipelines, měl by být výkon plně srovnatelný s klasickým čipem RADEON 9800 a díky vyššímu taktu jádra čipu i paměti a 256-bitové paměťové architektuře karty samozřejmě vyšší než u karet s čipem RADEON 9500 a pochopitelně i RADEON 9600 PRO.

Ovladače Catalyst ani firemní ovladače od Herculesu (mírně upravené Catalysty) pokud vím nejsou certifikovány na provoz profesionálních raytracingových a CAD/CAM OpenGL kompatibilních aplikací jako je 3DStudio MAX, Maya, Lightwave apod. a nelze tedy zaručit, že Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE bude korektně fungovat i v těchto programech, přesto jsem kartu otestoval i s pomocí dvou relativně známých OpenGL benchmarků.

Test / Sestava • AMD Athlon XP
   Barton 2075 MHz
   (12,5 x 166 MHz)
• 512 MB DDR SDRAM
   400 MHz
• Hercules AiW 9800 SE
   400 MHz jádro
   700 MHz DDR SDRAM
• AMD Athlon XP
   Barton 2000 MHz
   (20 x 100 MHz)
• 768 MB SDRAM    133 MHz
• Radeon 9500/9700
   350 MHz jádro
   640 MHz DDR SDRAM
• AMD Athlon XP    Tbred 2200 MHz
   (11 x 200 MHz)
• 512 MB DDR SDRAM
   400 MHz
• Radeon 9000 PRO
   350 MHz jádro
   600 MHz DDR SDRAM
3DMark 2003
(DX9)
1024x768x32
3 917 3DMarks 4 792 3DMarks 1 453 3DMarks
3DMark 2001SE
(DX8)
1024x768x32
13 770 3DMarks 11 748 3DMarks 8 973 3DMarks
AquaMark3
(DX9)
1024x768x32
29,580 fps 27,978 fps 14,671 fps
SPEC Viewperf 7.1
(OpenGL)
3dsmax-02 Weighted Geometric Mean = 10.48
drv-09 Weighted Geometric Mean = 33.98
dx-08 Weighted Geometric Mean = 61.47
light-06 Weighted Geometric Mean = 11.72
proe-02 Weighted Geometric Mean = 11.27
ugs-03 Weighted Geometric Mean = 20.39
3dsmax-02 Weighted Geometric Mean = 5.925
drv-09 Weighted Geometric Mean = 15.94
dx-08 Weighted Geometric Mean = 32.61
light-06 Weighted Geometric Mean = 6.622
proe-02 Weighted Geometric Mean = 5.449
ugs-03 Weighted Geometric Mean = 13.56
3dsmax-02 Weighted Geometric Mean = 6.131
drv-09 Weighted Geometric Mean = 34.34
dx-08 Weighted Geometric Mean = 47.05
light-06 Weighted Geometric Mean = 11.66
proe-02 Weighted Geometric Mean = 10.51
ugs-03 Weighted Geometric Mean = 6.441
Tirtanium 1.90 (OpenGL)
1024x768x32
High Detail
Big Textures
174,0 fps 148,4 fps 129,5 fps


RivaTuner - tento vskutku geniální freewarový prográmek umí opravdu velmi zajímavé věci včetně povolení všech 8 pipelines u některých čipů RADEON


RivaTuner - přetaktování jádra grafického čipu a pamětí na grafické kartě


Možnost přetaktování grafického čipu a pamětí přímo v jedné z verzí ovladačů ke kartě

A co na závěr? Myslím si, že Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE je v současné době jedna z cenově nejzajímavějších a přitom plně univerzálních karet pro sledování televize a nenáročná záznam a zpracování domácího videa. Univerzálnost karty nutno ocenit i při posuzování případných kombinací výkonná grafická karta + samostatný TV tuner. Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE totiž momentálně stojí od cca 6 500 Kč  výš bez DPH (včetně tříleté záruky) a snadno si můžete spočítat, na kolik by vás přišel samostatný grafický akcelerátor a samostatný kvalitní TV tuner - o těch levnějších TV tunerech totiž z praktických důvodů raději ani neuvažujte. TV výstup na kartě je troufám si tvrdit taktéž dostatečně kvalitní a vizuálně je lepší než TV výstup na mé starší kartě ASUS 6800 Deluxe.

Nezanedbatelný není ani výkon osazeného čipu RADEON, který ve spojení s dostatečně výkonným procesorem může nabídnout hraní i náročnějších 3D her ve vyšším rozlišení. 2D obraz poskytovaný kartou je poměrně dobrý, jeho kvality ale dostatečně oceníte zřejmě jen u TFT displejů s digitálním vstupem. Pokud vás náhoda (nebo třeba kamarád v prodejně) obdaří možností povolit všech 8 renderovacích pipelines a žádná z nich nebude vadná, rázem získáte za naprosto směšnou cenu kartu, která se bez problémů výkonem vyrovná "plnohodnotným" grafickým kartám s čipem RADEON 9800, které jsou však nesrovnatelně dražší než Hercules 3D Prophet All-in-Wonder 9800 SE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: