Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Final Cut Express - 8. Export videa
dv digitalní video
29. listopadu 2010, 00.00 | Máme upravený obraz i zvuk a zbývá poslední krok, abychom mohli předat hotový film divákům nebo si ho alespoň uchovat pro vlastní potřebu.
Testovaný přístroj můžeme již řadit do kategorie ultrazoomů, neboť je vybaven objektivem s rozsahem ohniskových vzdáleností 28 – 336 mm s vcelku standardními parametry světelnosti f3,4 – f5,6. Fotoaparát je určen pro uživatele, kteří nemají potřebu používat přístroje s výměnnými objektivy a přitom vyžadují univerzálně široký rozsah ohnisek.
Canon PowerShot 130 IS dále nabízí možnost nahrávání HD videa s rozlišením 1 280 x 720 pixelů při rychlosti 30 sn./s. Přístroj se může pochlubit širokou nabídkou scénických režimů (mód Smart Auto vybírá z celkem 28 režimů určených pro různé fotografické situace), jež je doplněna standardní eskadrou P/A/S/M režimů. Zkrátka tedy nepřijdou ani náročnější uživatelé, kteří chtějí něco víc než pouhé používání režimu inteligentní automatiky. Možné problémy při exponování příliš kontrastních scén může řešit funkce i-Contrast (ta pomáhá redukovat podpaly a přepaly v obraze). Přístroj není ochuzen o inteligentní systém detekce tváří, úsměvu (funkce „Smart Shutter“) a mrknutí fotografovaných osob.
V popisu přístroje nebudeme dále pokračovat, neboť všechny důležité informace o tomto fotoaparátu může čtenář najít buď na stránkách výrobce, nebo v našem starším článku, kde jsme daný přístroj představili v době jeho uvedení na trh.
Kompaktní fotoaparát Canon PowerShot SX130 IS
– hlavní charakteristika:
- Kompakt pro středně pokročilé uživatele; Funkce i-Contrast; Miniature Effect; Smart Auto a Easy režimy se samočinnou detekcí 28 scén; Makro od 1cm
- Rozlišení: 12 Mpix (efektivně)
- Typ snímače: CCD (velikost 1/2,3 palce)
- Objektiv: 28 – 336 mm (ekv. 35 mm; 12x zoom); světelnost f3,4 – f5,6
- Mechanická stabilizace: Ano (v objektivu)
- Citlivost ISO: 80 – 1 600
- Typ ostření: AF
- Rozsah časů závěrky: 15 s – 1/2 500 s
- LCD displej: 3-palcový s rozlišením 230 000 obrazových bodů
- Video: 1 280 x 720 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s
- Typ podporovaných paměťových karet: SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus, HC MMCplus
- Rozměry: 113 x 73 x 46 mm
- Váha: cca 308 g
- Napájení: 2x AA tužkové baterie (výdrž neuvedena)
Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE.
Praktické zkušenosti
Testovaný přístroj působí při držení v ruce poměrně robustním dojmem. Tělo fotoaparátu je kvalitně sestaveno z převážně plastových komponent, které se opravdu věrohodně tváří jako kov. Výjimkou je ovšem masivní kovový prstenec, z něhož vyjíždí tubus objektivu (stejně jako tlačítka spouště a spínače fotoaparátu). V designu dominují příjemně oblé tvary, což přístroji propůjčuje svěží „look“. Při pohledu zepředu dokonce silueta PowerShotu SX130 IS vzdáleně připomíná tvar DSLR aparátů (že by inspirace kompaktem Pentax I10, který rovněž do určité míry připomíná digitální zrcadlovku?). Také vyskakovací blesk se nachází ve stejných místech jako u DSLR aparátů, což vypadá atraktivně.
Fotoaparát je trochu „archaicky“ (na dnešní dobu, kdy je naprostá většina kompaktů napájena Li-Ion akumulátory) napájen dvojicí tužkových AA baterií. Při držení fotoaparátu jednou rukou má tělo přístroje tendenci sklouzávat dolů. Chtělo by to tedy větší grip, který je na přední straně aparátu pouze mírně naznačen jakýmsi výběžkem. Otočný volič expozičních režimů vykazuje dostatečně tuhý chod, což zabraňuje nechtěnému přenastavení zvoleného módu při manipulaci s fotoaparátem.
Zoomování objektivu se ovládá prstencem rotujícím okolo tlačítka spouště. Zadní strana kompaktu působí strohým dojmem. Dominuje zde 3-palcový displej, jenž je po pravé straně doplněn minimem ovládacích prvků. Najdeme zde pouze 5 tlačítek (Play, Detekce tváře, Kompenzace expozice/Koš, Display, Menu), která jsou doplněna čtyřcestným voličem (pomocí něj ovládáme volbu citlivosti ISO, režimy ostření a blesku či nastavujeme samospoušť). Všechna tlačítka fotoaparátu mají přívětivě zaoblený tvar.
Zobrazení rychlého menu na LCD displeji aktivujeme stiskem ovládacího prvku „Function set“ umístěného uprostřed křížového voliče. Okolo tohoto voliče se otáčí kruhový roller, díky němuž se pohybujeme v menu aparátu. Tento prstenec se bohužel podle nás otáčí příliš volně, což považujeme za nevýhodu, protože si tak můžeme snadno přenastavit expoziční údaje, aniž bychom o tom věděli. Na displeji fotoaparátu se toto rychlé menu ukáže v podobě postranních lišt, kde si uživatel může snadno a rychle navolit naprostou většinu důležitých parametrů pro fotografování (např. volba rozlišení snímku, režim měření expozice, vyvážení bílé, aktivace sériového snímání, kompenzace výkonu blesku; dále je zde přístup k nabídce obrazově stylizačních efektů „My Color“).
Rozhraní hlavního menu kompaktu vypadá podobně jako u většinu kompaktů značky Canon. Menu má graficky atraktivní vzhled a je přehledně uspořádáno do dvou záložek (Fotografování/Setup); v režimu zobrazení snímků má menu záložky tři - přibyl panel pro přímý tisk fotografií z fotoaparátu. Zobrazení údajů menu je dobře čitelné, takže by s ním neměly mít problémy ani osoby s horším zrakem.
S ultrazoomem PowerShot SX130 IS se nám fotografovalo dobře. Fotoaparát nemá problémy s přesným měření expozice, věrně reprodukuje barvy a rychle ostří (prodleva pod 0,45 s. bez namáčknutí; aparát si při ostření vypomáhá přisvětlovací LED diodou).
Přístroj po svém zapnutí nenechá uživatele příliš dlouho čekat (náběh za cca 1,34 s., což je na ultrazoom slušná hodnota). O něco méně pozitivní však musíme být směrem k rychlosti zoomování objektivu. Přezoomování z počátečního ohniska na koncové totiž zabere téměř 3,5 s., což nemůžeme označit jako rychlé zoomování. Na druhou stranu je třeba pomalejší zoomování chápat jako nutnou daň za jeho plynulejší průběh. Zoomování je tak oproštěno od akceleračních „skoků“, které fotografovi obvykle komplikují život při přesném komponování záběru.
V praxi mohou hravější uživatelé ocenit také fakt, že aparát rovněž disponuje některými zajímavými efekty (nejvíce se nám například líbil efekt Miniaturizace či režim simulující fotografování skrze objektiv typu „rybí oko“).
Hodnocení obrazové kvality
V oblasti digitálního šumu testovaný fotoaparát předvádí velmi důstojný výkon (zvlášť pokud si uvědomíme, že se jedná o přístroj s malým 1/2,3-palcovým snímačem). Do citlivosti 400 ISO je úroveň šumu v obraze velmi dobře kontrolovaná, takže uživatel o šumu prakticky neví. Ani citlivost 800 ISO nevypadá špatně, i když už na snímku došlo k viditelnému zvýšení výskytu obrazových artefaktů, které vznikly v důsledku činnosti softwarové redukce šumu. Fotografie pořízená při maximální citlivosti 1 600 ISO už jeví známky znatelně „přežehleného“ obrazu, u něhož dochází ke ztrátě detailů. Celkově se nám velmi zamlouvá, že si testovaný aparát dokáže velmi dobře poradit s barevnou odnoží digitálního šumu, která hraje jasně podružnou roli vedle monochromatického druhu šumu.
Překvapivě dobrý výsledek předvedl testovaný aparát v oblasti automatického vyvážení bílé, neboť i při umělém osvětlení produkuje snímky, jež mají jen slabě oteplené tóny barev.
Objektiv kompaktu jeví na počátečním ohnisku 28 mm určitou míru soudkovitého zkreslení, která je ovšem u srovnatelných ultrazoomů běžným jevem. V oblasti středu produkuje tento objektiv excelentní kresbu, jež se však směrem k okrajovým partiím snímku postupně zhoršuje (dochází zde i k výskytu chromatické vady). Snímek pořízený při použití koncového ohniska objektivu 336 mm je už poznamenán horší kresbou, kterou se fotoaparát snaží urputně zamaskovat mohutným doostřováním. I zde můžeme pozorovat výraznější výskyt chromatické vady (ta se opět nachází nejvíce v okrajových partiích obrazu).
Závěr
Kompaktní ultrazoom PowerShot SX120 IS na nás působil sympatickým dojmem. Jeho hlavní přednosti jsou zejména v oblasti velmi pohledného designu, přehledného menu, rychlého náběhu po zapnutí, svižného systému AF ostření, bohaté nabídky scénických a stylizačních režimů, přítomnosti úplného spektra poloautomatických a manuálních režimů.
Jedná se o přístroj, který má ideální dispozice (univerzální rozsah ohniskových vzdáleností) pro dokumentování například výletů či dovolené. Tělo přístroje působí bytelně, poctivě a hlavně pohledně. Obrazovou kvalitu hodnotíme jako velmi dobrou (pouze nás v tomto ohledu mrzí chromatická vada, kterou je mírně zatížen objektiv fotoaparátu). Chválíme, že daný kompakt dovoluje při nahrávání zoomovat objektivem.
Testovanému kompaktu SX130 IS naopak vytýkáme zastaralý způsob napájení pomocí dvojice AA tužkových baterií, který podle nás jen zvyšuje váhu fotoaparátu. Je škoda, že výrobce přístroj nevybavil na přední straně větším gripem, za nějž by se fotoaparát lépe držel. Zoomování objektivu je podle nás trochu pomalé. Slovíčko „trochu“ již směle vynecháváme při hodnocení rychlosti zoomování při nahrávání videa, které je opravdu hodně pomalé (i když chápeme, že se tím minimalizují ruchy, které by mohly znehodnocovat zvukový záznam videa).
Výhody:
- Velmi příznivý poměr výkon/cena
- Efektivně fungující redukce šumu (použitelní snímky i do citlivosti 800 ISO)
- Atraktivní a svěží design těla
- Rychlé AF ostření
- Rychlý náběh fotoaparátu po zapnutí
- Účinná stabilizace obrazu (při ohnisku 336 mm lze udržet i čas 1/15 s.)
- Spolehlivě fungující měření expozice
- Velká nabídka scénických režimů (zvlášť chválíme zdařilé napodobeniny efektů tilt-shift miniaturizace a rybího oka)
- Přítomnost poloautomatických a manuálních režimů
- Možnost zoomování objektivem při nahrávání videa
- Přehledné menu, které je lokalizováno do češtiny (včetně integrované nápovědy)
Nevýhody:
- Zastaralý způsob napájení pomocí dvojice AA tužkových baterií
- Nevýrazný grip způsobuje horší držení fotoaparátu jednou rukou (přístroj má tendenci sklouzávat dolů)
- Pomalejší průběh zoomování objektivu (zvláště při nahrávání videa)
- Zhoršená kresba objektivu v okrajových partiích obrazu, která je doprovázena výskytem chromatické aberace
Dodejme, že cena kompaktního fotoaparátu Canon PowerShot SX130 IS se v současné době pohybuje okolo částky 4 300 Kč.
Ukázkové snímky
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Final Cut Express - 1. začínáme
- Final Cut Express - 2. Projekty, sekvence, klipy a uživatelské rozhraní
- Final Cut Express - 3. Import videa
- Final Cut Express - 4. Střih
- Final Cut Express - 5. Přechody mezi klipy
- Final Cut Express - 6. Videofiltry a generátory
- Final Cut Express - 7. Hudba a zvuk
- Final Cut Express - 8. Export videa
- Final Cut Express - 9. Filmové triky a efekty
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024