Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
EditStudio 4
1. března 2004, 00.00 | Zpracování domácího videa je stále populárnější téma hlavně díky cenově dostupnému hardware a v neposlední řadě i díky řadě více či méně zdařilých softwarových produktů na zpracování obrazu. Dnes vám nabízíme představení jednoho v našich končinách zatím nepříliš známého, avšak určitě zajímavého video editoru se slušnými efektovými možnostmi.
EditStudio společnosti Pure Motion je typickým představitelem levnějších videoeditorů, které sice nemohou soupeřit s profesionálními produkty na zpracování videa, ale zato své služby nabízí za výrazně nižší cenu. EditStudio svými vlastnostmi a způsobem práce možná trochu připomíná freewarový Windows Movie Maker, který dostanete zdarma například s Windows XP (včetně updatů aktuální verze WMM), na rozdíl od něj je ovšem EditStudio výrazně dokonalejší komerční software. Program existuje v několika cenově a pochopitelně i možnostmi odlišených variantách, k dispozici je pouze verze pro Windows.
Základní varianta programu stojí 20 GBP (včetně VAT) a umí v jednom projektu pracovat maximálně se šesti vrstvami. Také v této verzi nelze používat klíčové snímky ani DV Monitor pro náhledy videa. Dokonalejší varianty stojí od 59 až po 109 GBP (vše opět včetně VAT) za verzi DV Complete, která obsahuje navíc ještě specializovaný MPEG plugin a FireWire řadič na propojení počítače s DV kamkordérem či jiným DV zařízením.
EditStudio 4 - několik vrstev v časové ose, náhledový systém, správce efektů a další pracovní funkce na obrázku patří ke standardní výbavě programu
Vše co vidíte na velkém obrázku, je prostředí čtvrté verze EditStudia. Základem je obvyklý Storyboard a časová osa s vrstvami, jejichž počet se liší v závislosti na variantě programu. Storyboard slouží jako zásobárna souborů, efektů a dalších komponent, které si v něm můžete jednoduše poskládat v tom pořadí, v jakém je chcete mít sestavené. Časová osa je pak určena k přímé editaci videa, audia a manipulaci s různými typy efektů. Vlastnosti projektu si můžete nastavit před jeho vytvořením nebo je upravit při exportu videa. Mimo DV videa v normách NTSC nebo PAL lze v EditStudiu zpracovat i další (téměř libovolné, ne však úplně každé) AVI, QuickTime, MPEG video či soubory ve formátu Windows Media.
Videoklipy lze do programu dostat běžným importem nebo pomocí interního modulu pro video capturing. Tento modul je bohužel dost jednoduchý a i když podporuje digitální i analogové zdroje, jeho reálné využití spadá spíš do oblasti DV videa. Zachycené nebo importované scény si můžete rozstříhat a různě je prolínat pomocí několika video a audio vrstev. Některé střihové atp. funkce EditStudia mají vlastní okno se samostatným náhledem, který se většinou používá pro označení požadované části videa. EditStudio dále při střihu a úpravách videa nabízí několik celkem běžných transformačních funkcí (například zrychlení části videa apod.), které ale většinou fungují jen na samotné video. Samozřejmostí je v programu rovněž možnost odstranění prokládání (po pravdě nic extra) a různá informační okna například s údaji o každém souboru v projektu a podrobnějších vlastnostech použitých souborů.
EditStudio 4 - základní nastavení celého video projektu
EditStudio 4 - samostatné okénko pro označení vybraného úseku videa (například pro střihové funkce)
EditStudio 4 - funkce pro transformaci videa
EditStudio 4 - přesné označení místa ve videu je samozřejmostí
EditStudio 4 - seznam multimediálních souborů v projektu
EditStudio 4 - zobrazení údajů o importovaném videu
Efekty, titulky a export videa
Jedním z hlavním pracovních nástrojů v EditStudiu je Media Explorer, což je jakási zjednodušená podoba Windows Exploreru obsahující různé efekty, titulky a také například seznamy grabnutých klipů. Media Explorer si můžete stejně jako několik dalších hlavních pracovních oken přichytit k okrajům hlavního editačního okna nebo ho nechat jako plovoucí okno. EditStudio má poměrně širokou škálu mnoha desítek efektů různých typů, které většinou mají ještě řadu vlastních nastavení (většinou pomocí samostatných předvoleb) a jsou rozděleny do kategorií podle přechodových a klasických video efektů. Za zmínku stojí například efekty pro klíčování obrazu, které bych možná rád měl přímo v časové ose, jejich přetažení do projektu je ale otázkou jednoho pohybu myší. Mezi další zajímavé efekty patří třeba zoomování bitmap s využitím klíčování, obrázek v obrázku, Route Tracer pro imitaci vyznačení cesty na mapě a zakrývání obličejů postav.
EditStudio 4 - Media Explorer slouží ke správě souborů a především výběru video a přechodových efektů, titulků apod.
Titulky lze do projektu přidat několika způsoby, oba způsoby vyžadují použití Media Exploreru nebo některé jeho části. Mimo statických titulků nabízí EditStudio 4 také animované titulky s různým fadingem a barvou nebo texturou, které si můžete dále upravit pomocí textového interního editoru. Editor umožňuje psát i víceřádkové titulky, podporuje české TTF/OpenType fonty a nabízí i zarovnání titulků do bloku a volbu pozadí pro lepší pohodlí psaní titulků. Složitější formátování vkládaných textů lze zajistit přes speciální textové značky vkládané přímo do psaného textu. To je ale bohužel všechno a například specifickou průhlednost titulků (jednotlivá písmenka apod.) už musíte nastavit v jiném okně a vyžaduje to delší pracovní postup.
EditStudio 4 - vkládání titulků je snadné, příliš velký komfort ale titulkovací funkce nenabízí
Práce s formátem MPEG-1/MPEG-2 respektive export ve formátu MPEG nepatří mezi základní vlastnosti programu a budete k ní potřebovat doplňkový plugin MPEG XS. Plugin se dá samozřejmě koupit i samostatně, ale já osobně nepovažuji jeho oddělení od samotného video editoru za příliš šťastné řešení. Součástí pluginu jsou i potřebné předvolby pro různé varianty formátu MPEG, které lze použít pro tvorbu VideoCD, SVCD či DVD videa. Program umí exportovat i zvukové stopy, jediným dostupným formátem je v tomto případě WAV. Po výběru předvolby nebo nastavení vlastního formátu (AVI nebo DV) můžete ještě upřesnit rozlišení výstupního videa a jeho další parametry. Přímo při exportu si navíc můžete vybrat úsek videa, který budete chtít uložit na disk, a to včetně náhledu videa.
EditStudio nemusí být špatnou volbou pro zpracování domácího videa hlavně u nejlevnější varianty programu, za podporu více vrstev a další funkce je nutno zaplatit už výrazně víc peněz (čímž ale současně získáte i slušný program na komplexní zpracování DV videa). Stejně jako u všech video editorů podobného typu a obdobné cenové kategorie zde platí, že je z čeho vybírat. Pokud například požadujete české grafické rozhraní nebo český manuál, vyberte si raději jiný program, naopak podpora až šesti vrstev u nejlevnější verze programu stojí za pozornost stejně jako relativně přehledná časová osa a mnoho solidních přechodových a video efektů.
EditStudio 4 - výběr pevně dané předvolby pro export projektu
EditStudio 4 - další volby při exportu videa
EditStudio 4 - ještě před finálním exportem lze vybrat požadovanou část videa pro jeho uložení na disk
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024