DV a jak dál ? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

DV a jak dál ?

4. května 1998, 00.00 | Stále více uživatelů volí DV pro velmi přitažlivou cenu zařízení v poměru ke kvalitě výstupu. DV záznam můžeme kvalitativně posadit někam mezi profesionální S-VHS a Betacam SP.

Stále více uživatelů volí DV pro velmi přitažlivou cenu zařízení v poměru ke kvalitě výstupu. DV záznam můžeme kvalitativně posadit někam mezi profesionální S-VHS a Betacam SP. Pro akceptovatelnou kvalitu se DV formát běžně používá i ve velkých studiích pro zpravodajství. Komerčně vedoucí firmou je bezesporu SONY s řadou kamer PC-7, VX700, VX1000, VX9000.

Jak zpracovat DV formát ?
Podíváme-li se na dnešní nabídku zařízení pro digitální zpracování DV formátu, moc optimisticky nedopadneme. První, kdo oznámil výrobu střihového zařízení pro zpracování DV formátu byl SONY, nabízející kompletní střihové pracoviště ES-7, cca za 1.000.000 Kč, nebo se nabízím jiné řešení a to zpracování na PC. To samozřejmě vyžaduje také investici do rozšiřujícího zařízení, ale řádově nižší. Její přesná cena nezávisí jen na značce, ale do velké míry i na postupu zpracování.

DV a PC pohromadě
Při spojení osobního počítače a DV zařízení se musíme v první řadě rozhodnout, jakou funkci v celém systému bude PC zastávat. Jsou v podstatě tři základní varianty :
Varianta A
Počítač využíváme pouze k řízení DV periférií bez vlastního zpracování v PC. To je varianta poměrně jednoduchá. Cenově není příliš náročná, ale znamená zahodit možnost rozumného využití osobního počítače. Všichni jistě tuší, že nám může nabídnout mnohem víc.

Varianta B
Počítač vlastní potřebné rozhraní FireWire (IEEE1394) pro možnosti nakopírovat soubor s digitálním videem na harddisk PC. K vlastní dekompresi a zpracování se používá SW. Zásadní nevýhodou je velmi pomalý přístup k informaci díky softwarové dekompresi. Tato řešení zároveň neumožňují reálné preview na VGA monitoru a výstup po analogu. Je nutné zpět nahrát hotový výsledek zase pouze v digitální formě na DV videorecordér ( například Sony DHR-1000 ). Tato řešení mohou být použita v kombinaci s klasickými M-JPEG digitalizačními kartami (FAST AV Master, Miro DC-30,DPS EditBay, atd. ) pro digitální vstup videa po FireWire a řízení periferií (dávková digitalizace). Je nutné poznamenat, že i prostou konverzí DV do M-JPEG ztrácíme kvalitu, jelikož je nutno video rozbalit a znovu zkomprimovat v jiném formátu. Dalším omezením je audio. Střihové programy dokáží pracovat pouze se zvukem navzorkovaným na 44kHz. Některé kamery mají pouze 32kHz stopy, je tedy nutno před vlastní editací překonvertovat audio na potřebnou vzorkovací frekvenci.

Typickými představiteli kategorie B jsou : SPARK od firmy Digital Processing Systems ( umožňuje zpracování DV i DVC Pro) a MIRO DV-100 - pouze DV ze SONY kamer.

Varianta C
Hardwarové řešení střihu přímo v DV formátu. Toto řešení nemá již žádná omezení. Videosignál se nahrává se nahrává přímo na harddisk a přístup k obrazové informaci zajišťuje v reálném čase hardwarový DV Codec. Odpadají problémy s audiem a zařízení mohou mít i analogové vstupy a výstupy. Typickým (zatím jediným) představitelem je FAST DV Master. Fast díky úzké spolupráci se SONY získal přístup k technologii použité v DV kamkordérech. Výsledkem je zařízení, které umožňuje jak záznam DV formátu po FireWire, tak nahrávání analogových signálů (composit, Y/C) do DV. Typickými představiteli kategorie C je : DV Master od firmy Fast.

DV Master je dobrou volbou
DV Master tedy dokáže přímo konvertovat v reálném čase (i bez záznamu na HDD) DV a YUV (Betacam SP). Součástí DV Masteru je i zpracování zvuku a ovládání DV periferií. DV Master lze použít i jako standartní DV videorekordér. Vlastní zpracování videozáznamu probíhá v maximální možné kvalitě díky absenci jakýchkoliv konverzí ve vlastním DV formátu. Nechybí preview v reálném čase jak na VGA tak externím video monitoru. Součástí dodávky je i kompletní střihová podpora ve formě Ulead Media Studio Pro 5.0. Tento nový střihový program je až 3x rychlejší než předchozí verze při zachování sub-pixel renderingu. (Důvod, proč předchozí MediaStudio 2.5 bylo pomalejší než např. Adobe Premiere 4.2). Otázkou zatím zůstává, zda Adobe odpoví verzí 5.0 ?
K dispozici jsou působivé 3D efekty, kompletně předělané výkonné titulkovací prostředí, audio editor, video retuš, vectorscop/waveform monitor, dávková digitalizace.

Závěr
Co říci závěrem ? Všichni fandíme DV formátu, protože přináší kvalitu za velice pěknou cenu. A všichni doufáme, že možností spojení s PC bude stále přibývat. Pozornost si jistě zaslouží miro DC 300, kterou jsme bohužel ještě netestovali. A další firmy samozřejmě také usilovně pracují, například firma True Vision chystá zcela nové karty určené pro DV.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: