Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální video
Dovolená s digitálním fotoaparátem?
DF Radíme pláž
9. července 2001, 00.00 | Jak se co nejlépe postarat o svůj drahý digitální fotoaparát na pláži u moře? Co všechno si vzít s sebou na dovolenou? To jsou opravdu aktuální otázky, na které se pokusíme stručně odpovedět.
Nastal čas dovolených, odpočinku a pochopitelně i cestování. Pláže, moře, lesy či památky jsou vždy vděčným objektem pro objektivy fotoaparátů klasických i digitálních. Zejména v druhém případě však vyvstává otázka "jak pečovat o drahou techniku na cestách"? Pokusili jsme se pro vás sepsat několik užitečných rad a zkušeností pro cestování s fotografickou technikou na běžné turistické cestě.
Přípravy na cestu
Před cestou je vhodné se řádně připravit jak technicky, tak i znalostně. Zkontrolujte si veškeré vybavení i příslušenství. Kromě fotoaparátu budete potřebovat paměťové karty dostatečné kapacity či v lepším případě datovou peněženku. Cestování s notebookem si nemůže dovolit každý, takže vřele doporučujeme sebou vzít alespoň 128 MB paměti.
Nelze zapomínat ani na akumulátory a nabíječku, protože ceny běžných alkalických článků jsou v turistických centrech ještě horší než v Čechách. K nabíječce budete do některých států potřebovat ještě speciální redukci pro zapojení do elektrické sítě. Proto doporučujeme přibalit i 2-3 sady alkalických baterií určených speciálně pro spotřební elektroniku.
Nedílnou součástí výbavy by měla být odpovídající fotografická brašna. Ta by měla nabízet fotoaparátu jak mechanickou ochranu, tak i základní ochranu proti prachu a vlhkosti. Při výběru brašny se zaměřte zejména na to, aby brašna odpovídala rozměrově a byla dostatečně odolná. Čím menší rozměr brašny, který pojme vaší výbavu, tím lépe.
Kromě technické výbavy je vhodné získat alespoň základní vědomostní zázemí. Zejména v případě exotických zemí se může fotografování na nevhodných místech rovnat řadě nečekaných problémů. Například i v USA se můžete dostat do nepříjemné pozice při fotografování třeba na pláži. Obecně platí, že se slušností se nejdál dojde.
Pojištění?
A teď trocha tvrdé reality. Veškerá rizika spojená s používáním techniky na dovolené budete muset vzít na svá bedra. Prakticky všechny pojišťovny odmítají pojistit elektroniku a fotografickou techniku na běžné turistické cestě. Cestovní pojištění se nevztahuje na spotřební elektroniku a tudíž ani na digitální fotoaparáty. To platí pro poškození i pro krádež s výjimkou odcizení zavazadel v době přepravy, které některé pojistky kryjí. V případě odcizení techniky z hotelového pokoje lze teoreticky vymáhat náhradu na majiteli hotelu, pokud provozní řád výslovně nevyžaduje uložení techniky v trezoru. Bohužel ani tato cesta není pro našince příliš snadná.
Přeprava
Důrazně doporučujeme přepravovat a po dobu dovolené i uchovávat digitální fotoaparát v malé fotografické brašně a tu pokud možno mít trvale u sebe. To platí pro let letadlem, cestu autobusem i procházky v cílové zemi. Ideální jsou malé brašny konstruované pro fotoaparát a základní příslušenství, které jsou poměrně levné, skladné a nenápadné. Pokud nemáte brašnu a nechce se vám do ní investovat, tak aspoň přepravujte fotoaparát v pouzdru uvnitř příručního zavazadla.
Ochranná pouzdra a kryty
Zejména u vody se vyplatí chránit svůj fotoaparát před vlhkem a prachem. U moře hraje svoji roli i sůl, která dokáže závažně poškodit jak elektroniku, tak i mechanické součásti fotoaparátu. Nejlepší cestou ochrany je originální "vodotěsné" pouzdro, které je primárně konstruované pro podvodní potápění. Kromě ochrany proti vodě tato pouzdra chrání i proti nárazu a prachu, což jsou hlavní nepřátelé techniky. Bohužel tato pouzdra se prodávají řádově za tisíce až desetitisíce korun a nejsou k dispozici pro všechny modely fotoaparátů.
Universální foto/video ochranné vaky. Druhou možností ochrany jsou universální ochranné vaky vyráběné různými výrobci a určenými pro fotoaparáty a videokamery. Tato pouzdra nechrání fotoaparát proti nárazu, protože jsou vyráběna z plastové fólie, ale stále nabízejí ochranu proti prachu a vodě. Tyto vaky umožňují většinou plnohodnotné používání fotoaparátu, takže je spíš otázkou, kde vhodný typ získat.
Ostatní ochranné vaky jsou poslední, nejlevnější a zároveň nejméně komfortní řešení. Jedná se o speciální plastové "pytlíky", většinou původně určené pro mobilní telefony. Ty sice neumožňují běžné fotografování, ale chrání přístroj alespoň v klidovém stavu.
Závěrem
Závěrem nezbývá než zdůraznit, že základem příjemně strávené dovolené s digitálním fotoaparátem je alespoň základní příprava a hlavně opatrnost. Pokud budete ke svému fotoaparátu šetrní, přežije i fotografování na pláži bez poškození. Pokud nebudete fotoaparát nechávat bez dozoru a na očích, s největší pravděpodobností se vám neztratí a pokud jej nepřihodíte do kufru s konzervami, tak snad přežije i cestu. Vždyť za ty nádherné fotografie to stojí!
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024