DivX codec 3.11 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

DivX codec 3.11

17. května 2000, 00.00 | MPEG-4 je stále oblíbenějším formátem pro ukládání videa, ale MPEG-4 kodeků mnoho není. Jedním nich je DivX codec.

     Jedním z mála oficiálních MPEG-4 kodeků je kodek od koho jiného než od Microsoftu, který je k dizpozici ve třech variantách označených V1, V2 a V3. Neoficiálních (slovo neoficiální berte prosím doslova) kodeků "naprogramovaných" na základě těchto MS kodeků je několik a nejpoužívanějším z nich je zřejmě DivX codec, momentálně dostupný ve verzi 3.11 alpha. Nehodlám polemizovat o tom, jak je právně zajištěna ochrana formátu MPEG-4 a proto odkaz na DivX codec v tomto článku nehledejte - internet je médium velké, takže hledejte...


     Jakkoliv je DivX codec kontroverzním kodekem, jeho používání je snadné a výsledky řadě případů přijatelné. Po instalaci uvidíte v multimediálních zařízeních Windows DivX kodeky hned dva - Fast-Motion a Low-Motion. Fast-Motion poskytuje subjektivně horší výsledky než Low-Motion a video kompresované s Fast-Motion je téměř vždy výrazně kratší než s Low-Motion, pokud se ovšem spokojíte s horší kvalitou obrazu. Typické čtverečkování můžete částečně omezit 24 nebo 32 bitovým screenmódem (video pochopitelně musí být v truecoloru), u videa se spoustou akčních scén či záběrech ze sport (prostě všude tam, kde se něco stále a rychle pohybuje) je výhodnější Fast-Motion, všude jinde pak Low-Motion.

     Kvalita komprese se nastavuje přímo v kodeku v obvyklých preferencích, standardně je nastavena hodnota 910 kBitů/s. Pokud chcete kvalitnější výstup, dejte alespoň 1200 nebo víc, číslo by však mělo být dělitelné šestnácti. Existuje celá řada bitrate kalkulátorů, které umí spočítat výslednou velikost videa při pevně dané bitrate (Low-Motion) a MP3 zvuku, záleží tedy jen na Vás, jak kvalitní výstup/zobrazení požadujete.

     Kvalita MPEG-4 komprese pohybující se v rozumných mezích (910 až cca 1500) je postačující pro konverzi filmů, ale vhledem ke značné kompresi není pochopitelně tak kvalitní jako MPEG-2 video, v některých případech ale může být kvalitnější než video ve formátu MPEG-1. Zvuk se obvykle používá ve formátu MP3, synchronizace video a audiostreamu je však prakticky nulová a musí se o ni postarat konvertor (například VirtualDUB to zvládne bez větších problémů). Nechtěl bych rozpoutat vášnivé debaty o tom, jestli je DivX codec nebo všeobecně MPEG-4 kodeky natolik kvalitní pro finální zpracování poloprofi/profi videa, v žádném případě se ale nehodí pro stříhání videa, zde se většinou používá MJPEG formát. DivX ale není špatný, pro amatérské požadavky vyhovuje a spousta videoamatérů jím určitě nepohrdne.

Další relevantní články:

DV-Tool 0.19
Personal AVI Editor 1.55
Sharp Internet ViewCam

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: