Digitální budoucnost filmu a televize - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Digitální budoucnost filmu a televize

14. listopadu 2001, 00.00 | V Praze na Kavčích horách se konala prezentace technologií Sony a Avid pro záznam a zpracování obrazu ve formátu HD - stejnou technologií natočil George Lucas i poslední Hvězdné války. A co čeká české filmaře?

Minulý týden ve čtvrtek proběhla v prostorách České televize na Kavčích horách zajímavá veřejná prezentace zatím poměrně neznámého a především v praxi u nás nepoužívaného formátu HD. Prezentaci pořádala společnost Visual Connection ve spolupráci se Sony BPE a Českou televizí pro široký okruh profesionálů a dalších zájemců, jak přímo z ČT, tak ze soukromých společností. Zájem byl slušný, sál vyhrazený pro prezentaci byl krátce po zahájení přeplněn návštěvníky.

Řekněme si v krátkosti základní fakta o formátu HD (v případě zájmu čtenářů se mu pochopitelně budeme věnovat důkladněji). Jedná se o digitální formát záznamu obrazu ve vysoké kvalitě (maximální rozlišení je 1920 x 1080 pixelů, jsou definovány i nižší) s možností volby mnoha aspektů, například rychlost záznamu v fps, formát záznamu prokládaný nebo progresivní či šířka záznamu v klasickém poměru 4:3 nebo 16:9. Na základě kombinace rychlosti a typu snímání jsou potom definované 3 obvyklé typy záznamu, 50i nebo 60i pro televizní záznam nebo 24p pro filmový záznam (24fps progresivně), ovšem navolit si lze (v závislosti na kameře) v podstatě libovolnou kombinaci.


Kamkordér CineAlta HDCAM HDW-F900

Kvalita dovoluje záznam použít například pro přepis na filmový pás (kvalita odpovídá formátu 35 mm), pro vysílání HDTV (tedy televize ve vysokém rozlišení, v Evropě zatím ve stádiu pokusů a příprav, ovšem v Americe a v Asii již vysílá v této kvalitě mnoho stanic), kvalita je pochopitelně více než dostatečná pro výstup pro TV ve formátech PAL a NTSC. Jedním z nasazení formátu HD je také přímé promítání v kinech (tzv. e-cinema) prostřednictvím datových projektorů s vysokým rozlišením – tato technologie se nyní rozšiřuje například v Německu.

HD záznam byl mimojiné použit pro natočení posledního dílu Hvězdných válek (StarWars) režiséra George Lucase, který na tiskové konferenci na NAB 2001 prohlásil, že už bude točit pouze na digitální video. V případě jeho filmů, ve kterých je následně digitálně upravován skoro každý záběr, se ostatně není co divit, ovšem HD technologie byla použita už u mnoha dalších filmových i televizních titulů – především pro svou ekonomickou výhodnost, případně již zmiňovanou možnost řady výstupů.


Pracovní stanice s Avid|DS HD - počítač včetně diskového pole pod stolem

Na samotné prezentaci byly představeny dva nejzajímavější články celého produkčního procesu, který pochopitelně zahrnuje mnohem více části - HDCAM kamkordér a střihový systém.

Nejdříve zástupce Sony Broadcast a Professional Europe, pan Kamil Obluk, informoval o systému HD samotném a o produktech, které Sony pro tento formát nabízí ve svém systému HDCAM – na místě byl prezentován kamkordér CineAlta HDCAM HDW-F900. Řada produktů CineAlta HDCAM je konkrétní implementace standardu HD u Sony. Sony nabízí celou řadu produktů, od kamer, přes Sony Vialta, což je zařízení pro přepis filmového materiálu do formátu HDCAM až po přepisovače z HD formátu, HD monitory a další. Kamera stojí včetně objektivů zhruba 200 000 USD, záleží na dodávané konfiguraci.

V další prezentaci byl panem Vaňkem z Visual Connection představen střihový systém Avid|DS HD 4.0, který je určený pro provoz na „běžných“ pracovních stanicích s procesory Intel – systém umožňuje snadno editovat zdrojová data v nejrůznějším rozlišení, poskytuje množství střihových i efektových nástrojů pro práci s videem. V systému lze také použít samostatnou renderovací stanici pro výpočet náročných scén, přičemž na vlastní pracovní stanici lze editovat jinou scénu, lze také použít offline variantu, kdy se pracuje v 1/4 rozlišení – což představuje výraznou úsporu diskového prostoru. Zazněly též informace o verzi 5, obsahující mnoho novinek, například mimo jiné podporu pro efekty v reálném čase či pro práci s komprimovanými médii.

Po teoretické části následovaly praktické ukázky. Jak již bylo řečeno, zkušenosti s touto technologií jsou zatím v Čechách minimální, ovšem prezentace se zúčastnili dva kameramani, kteří už s HD technologií pracovali – konkrétně přímo s HDCAM kamerou od Sony. Jedním byl pan Štěpán Kučera, který pracoval pro Illusion film při natáčení dokumentárního filmu o holocaustu, druhý kameraman Antonín Chundela se účastní natáčení českého filmu Děvčátko, což je první český projekt točený na HDCAM. K dispozici byly i praktické kamerové ukázky, při kterých byly testovány snímací možnosti kamery, jak ve studiu, tak v exteriérech. Podle prohlášení kameramanů je tato technologie použitelná s přihlédnutím k omezením, které vyplývají z technologického hlediska (práce ve tmě, určité typy kompozic záběrů a podobně). Kromě těchto kamerových zkoušek byly promítány také další materiály, například o natáčení posledního filmu režiséra Wima Wenderse „The Ground Beneath Her Feet“, který vznikl za použití HD technologie, včetně „doprovodného“ videoklipu skupiny U2. Prezentace probíhaly přímo z kamkordéru za použití dataprojektoru s vysokým rozlišením, který, ačkoliv nevyužíval veškeré možnosti rozlišení, poskytoval velmi dobrý obraz.

Dále následovalo předvedení editačního systému Avid|DS HD. Prezentaci prováděl Jakub Vaněk s Tomášem Veselým, který byl operátorem Avidu. Již zmiňovaná „běžná“ pracovní stanice byl stroj IBM IntelliStation Z Pro, osazený 2x Intel Xeon na 1 GHz s 1,5 GB RAM. Ke stanici bylo připojené diskové pole o kapacitě 0.5 TB, postavené z 8 SCSI LWD disků. Ukázky byly prováděny v aplikaci Avid|DS HD 4.01, která například ještě nezvládá všechny speciální efekty v reálném čase, i přesto je nutné říct, že rychlost byla velmi překvapující – přestože se pracovalo v plném nekomprimovaném HD rozlišení, reakce programu byly v podstatě okamžité a počítání scén s efekty bylo velmi rychlé, program přitom využívá pouze síly procesorů, bez jakéhokoliv dodatečného hardwarového urychlení operací. Avid|DS nabízí poměrně hodně nástrojů a efektů, od jednoduchého střihu, přes kompozice více záběrů, má zabudované například i morphovací efekty a další.


Kameramani Štěpán Kučera a Antonín Chundela

Na závěr vystoupil pan Felix Nevřela z postprodukční firmy ACE, kde je momentálně Avid|DS HD nainstalovaný (až do pátku 16. 11) a je k dispozici pro potencionální zákazníky. ACE se podle jeho slov o tuto technologii aktivně zajímá a chce vyzkoušet celý produkční řetězec od pořízení záběrů přes střih až po „export“ na filmový pás – tak, jak se bude tato technologie potencionálně používat v praxi a tím také ověřit výhody a nevýhody tohoto způsobu záznamu. Nehodlají se však omezit pouze na tuto konkrétní kombinaci střihového systému a kamery, ale vyzkoušet pokud možno všechna dostupná řešení.

Jedná se o první praktickou ukázku této technologie u nás, k tomu dvou konkrétních řešení – Avid na straně střihového software a Sony v oblasti videotechniky, střihové systémy i akviziční a další techniku nabízejí i jiné firmy. Každopádně je z vývoje ve světě evidentní, že je to aktuální směr, u kterého záleží jen na čase, kdy také dorazí k nám – jak v podobě filmové tvorby na formátu HD (přeci jen důstojnější náhrada filmu než nyní příležitostně používaný formát DV) a také v podobě HDTV a digitálního terestrického vysílání, které tuto kvalitu bude schopné využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: