Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální video
Diamond Viper550 AGP
8. března 1999, 00.00 | Jak zkrotit zmiji od Diamondu? V dnešním článku vám poradíme, jak kartu vyladit k plné spokojenosti uživatele.
S každým novým standardem v oblasti grafických karet přichází řada problémů, které vyřeší vždy až software, a to ještě za poměrně dlouhou dobu. Grafická karta od Diamondu pojmenovaná Viper550 s jedním z dnes nejdiskutovanějších čipů RivaTNT od společnosti nVIDIA nabízí vysoký výkon za přijatelnou cenu. Jak kartu vyladit k plné spokojenosti uživatele, to si povíme v tomto článku.
Viper550 je k dispozici v provedeních AGP i PCI a také ve verzích s TV výstupem. Moje karta bohužel TV-Out nemá, takže zkušenostmi s kvalitou obrazu na TV přijímači či nahrávání sekvencí na video posloužit nemohu.
První připomínka se týká funkčnosti karty - zapomeňte na Windows95, Viper550 je určen a bez problémů funguje pouze s Windows98. Ovladače dodané ke kartě (na CDčku) s verzí nižší než 4.10.01.245 ani neinstalujte, je to ztráta času. Ne že by nainstalovat nešly, ale jedním slovem jsou nepoužitelné. Raději si stáhněte nejnovější verzi, která chodí už zcela spolehlivě, nebo použijte nové referenční drivery s příznačným názvem Detonator přímo od výrobe gr. čipu, firmy nVIDIA. Pokud dbáte na nejvyšší možnou kompatibilitu s Windows98, můžete si také stáhnout WHQL certifikované ovladače pro Viper550 přímo od Microsoftu. Moje zkušenosti s ovladači od MS jsou však horší než s referenčními či drivery přímo od Diamondu, záleží hodně na tom, jaké programy či hry pod kartou provozujete.
Máte-li problémy s kurzorem (zvláště pak se zákl. deskami typu Socket 7), stáhněte si od Diamondu také update BIOSu pro Viper550, k dispozici je oficiální verze 1.95c. Upgradovat lze bohužel pouze z verze 1.93e, naštěstí naprostá většina Viperů550 je standardně dodávána s tímto BIOSem.
Tweaking...
S orig. drivery od Diamondu toho v preferencích driveru příliš nenastavíte, základem urychlujícím prvkem výrazně zvyšujícím výkon především ve hrách, je vypnout vertikální synchronizaci V-SYNC. U referenčních driverů pro TNT musíte pro docílení tzv. PowerUser módu (více detailnějších voleb v preferencích driveru) nejprve vytvořit v registrech (třeba obyčejným RegEditem) v oddílu “HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\NVIDIA Corporation\RIVA TNT\NV4Tweak ” položku DWORD se jménem ”PowerUser” a nastavit jí na hodnotu 1. Poté již lze ve vlastnostech obrazovky zvolit Nastavení/Upřesnit/RIVA TNT/Additional Properties/Direct3D Settings/Advanced (viz obrázky) a nastavit ”Disable wait for VBlank”. V tomto oddílu nechte nezaškrtnutou položku ”Enable fog table emulation” a pokud nemáte AMD K6-2 nebo PIII (poznámka: u K6-2 nutno vyzkoušet, jaký to bude mít vliv), povolte ”Disable support for enhanced CPU instruction sets”. V samotném oddílu Direct3D Settings nastavte všech ”12 mixmap levels” a povolte ”mixmap dithering”. Vyhlazování hran je zapnuté standardně. V oddílu OpenGL Settings povolte “Enable buffer region extension”, dále “Allow dual planes extension to use video memory” a “Enable buffer flipping for full-screen applications”, volbu “Wait for VBlank after flipping” nechte nezaškrtnoutou. Ostatní možnosti jako barvové korekce, posun obrazu apod. jsou standardní a nemá smysl se o nich blíže zmiňovat. Pokud se Vám stane, že drivery Detonator po instalaci způsobují v OpenGL aplikacích nepříjemné blikání obrazu, zkuste nastavit v registrech klíč
“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\NVIDIA Corporation\RIVA TNT\OpenGL\EnableBufferFlipping” na hodnotu 0 nebo 1 (nutno vyzkoušet).
Výkon, základ všeho
Původně měly být čipy RivaTNT taktovány na 125MHz, nakonec ale z důvodů tepelných ztrát (tedy i stability čipu) a výrobní technologie klesla frekvence čipu na 90MHz, SGRAM paměti na Viperu550 jsou taktovány na 110MHz. Pokud chcete, může výkon ještě zvýšit o cca 20%, což určitě stojí za pokus. Základní podmínkou je však namontovat na heatsink připevněný na gr. čipu aktivní chlazení. Bohatě postačí klasický malý větráček v ceně cca 100 až 200,- Kč, který pomocí šroubků s vhodným závitem snadno na heatsink našroubujete. Po zprovoznění aktivního chladiče stačí už jen použít vhodný software a nastavit vyšší taktovací frekvenci jak samotného TNT čipu, tak i paměti na grafické kartě.
K mnoha gr. kartám s RivouTNT dodávají jejich výrobci různé tweak utilitky umožňující TNT čip i paměť přetaktovat. U driverů od Diamondu bohužel nic takového nenajdete, takže budete muset využít služeb některé z externích tweak utilit. Na obrázku si můžete prohlédnout PowerStrip taiwanské firmy EnTech, který mimo plnou a mnohem komfortnější náhradu vlastností obrazovky dokáže přetaktovat valnou většinu stávajících grafických karet. Protože se však jedná o opravdu špičkovou tweak utilitku, není bohužel zdarma a plná verze stojí 30$.
Na dalším obrázku je pak freeware MaxClock, s jehož pomocí lze přetaktovat jak Viper550, tak i několik dalších karet s RivouTNT.
Je samozřejmé, že ne vždy lze čip i paměť na gr. kartě přetaktovat a závisí to také i kus od kusu. Takže například můj Viper550 AGP lze bez problémů přetaktovat na 120MHz SDRAM a 110MHz TNT clock, takže zvýšení výkonu je opravdu znát, to vše samozřejmě BEZ POZOROVATELNÉHO snížení kvality obrazu. Vyšší frekvence už způsobí sněžení v obraze (drop-outy), nebo přestane zobrazování fungovat úplně.
Všeobecně je známo, že výkon gr. karet s RivouTNT je přímo úměrný výkonu procesoru. Čím rychlejší procesor, tím rychlejší je i gr. karta, což např. u Voodoo2 rozhodně neplatí. Pokud znáte jeden z nejlepších 3D testovacích programů 3DMark99, snad postačí u přetaktované karty s PII/448MHz výsledek testů, který činí s drivery Detonator cca 2780 3Dmarků99.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024