CES 2006: Všichni rychle na web - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

CES 2006: Všichni rychle na web

Morgan Freeman

9. ledna 2006, 00.00 | Jednou z nezodpovězených otázek na letoším CESu je, zda má lepší perspektivu HD-DVD či Blu-Ray. Nicméně povšimněme si i jiného úhlu pohledu. Budeme vůbec nástupce DVD potřebovat?

CES je nejen největším veletrhem spotřební elektroniky, ale i setkáním vůdců IT a CE průmyslu a místem konfrontací jejich vizí. Zatímco v loňském roce se asi nejvíc diskutovalo o tom, jak bude vypadat digitální domácnost a zda dáme přednost plasmové, LCD či jiné televizi, letošní ročník se vydal zcela jiným směrem. Samozřejmě dál všichni vyvíjejí a propagují hardware, který by měl přinést IT technologie do obývacích pokojů všech z nás, ale ten nejtvrdší souboj vizí se letos odehrál kolem obsahu dostupného přes internet.

Vše odstartoval již den před zahájením veletrhu Bill Gates, který představil kromě jiného službu URGE, na které spolupracuje s MTV. Nejde sice o nic technologicky závratného, ale spojení potenciálu MTV s technologií a vlivem Microsoftu může docela vážně zahýbat s poměry v oblasti prodeje hudby přes internet. K tomu přidal Microsoft podporu systému Vongo ve Windows Media Center a přenosných zařízeních. Tato služba je zaměřena na prodej videa přes internet.


Keynote Sony bavili tvůrci fimlu DaVinčiho kód

Jen o několik hodin později kontroval koncern Sony, který jednak představil velice povedený eBook Reader, pro který mají být v zápětí dostupné tisíce knih, a druhak oznámil snahu maximálně využít PlayStation 3 a PSP i pro přehrávání videa šířeného přes internet. Pozice Sony není snadná, protože investice do vývoje Blu-Ray byly zřejmě obrovské, přesto i tento gigant nemohl u přechodu na web chybět.


Morgan Freeman má k Intelu hodně blízko, vždyť mu část ClickStar patří

Třetím hráčem do pranice je Intel, který se svou platformou Viiv jednoznačně také míří na uživatele lačnící po obsahu dostupném přes internet. Ne náhodou tak na keynoute Intelu vystoupili i Morgan Freeman či Dany DeVitto propagující službu ClickStar neboli opět prodej filmů přes internet. Co víc Intel se snaží podporovat i on-line distribuci méně známých autorů a je vidět, že od procesorové společnosti se snaží posunout do role tvůrce celé platformy. Také aby ne, AMD vystrkuje růžky, kde může a jeho AMD LIVE! je přímou konkurencí Viiv.


Intel představil nejvíce hvězd ze všech

A pozadu nemohl zůstat ani žralok dnešního internetu Google. Ten do svého portfolia služeb přidal Google Video Store, který umožní i prodej privátních videí. Nemluvě o řadě dalších služeb, kterými Google láká uživatele k používání on-line služeb.


HD-DVD bude k dispozici i v kapacitě 45GB

Možná, že toto všechno z pohledu dnešní české perspektivy a technologických limitů, na které se spojení se slůvkem broadband narážíme, může vypadat dost nezajímavě, ale pokusme se dát si věci do souvislostí. Microsoft s Windows Vista kromě jiného chce nabídnout co nejsnadnější přechod mezi různými typy zařízení s tím, že data bude mít uživatel trvale nasdílena na internetu. Telekomunikační operátoři se snaží o co nejrychlejší zavedení služeb 3G, které by zpřístupnily relativně slušnou konektivitu na cestách. Ve Vegas byly k vidění první zařízení nabízející rychlost 200 Mb při přenosu dat po elektrické síti atd. atd. Dle všeho není zas tak daleko doba, kdy budeme po technologické stránce opravdu připraveni na to, přistupovat ke svým privátním datům a jekémukoli obsahu přes internet.

Pokud se k tomu přidá vize Web 2.0, neboli toho, že i aplikace budeme spouštět z webu nikoli instalovat na svůj lokální počítač, začíná ukládání velkého objemu dat na lokálním počítači ztrácet logiku. Filmy, video, televizi - toto všechno bez problémů a snadno dostaneme žive z internetu. Aplikace budeme spouštět z internetu a k datům buď budeme přistupovat přes internet, nebo je budeme rovnou také skladovat na některém ze serverů poskytující tuto službu. Koneckonců to není žádná utopie, Apple v určité formě již poměrně dlouho tento typ služeb nabízí v podobě .Mac.


Pro nástup Blu-Ray je možná ten poslední vhodný okamžik

Potřebujeme tedy HD-DVD či Blue-Ray?
No my víme o mnoho lépe než Američané, že doba broadbandu dostupného komukoli a kdekoli za přijatelné peníze není až zas tak blízko, jak visionáři na CESu předpovídali. Pro plnohodnotné využití technologií jako je IPTV, HDV vysílaného přímo přes internet či aplikací a dat sdílených z internetu bychom střízlivě potřebovali konektivitu 30 - 100 Mbs na domácnost, což je přeci jen stále dost nedostupné. Navíc je zde i faktor lidské psychiky. Zvyknout si na to, že obsah nebudeme shromažďovat či dokonce všemožně syslit u sebe, ale on-damand sledovat z internetu, bude pro některé z nás asi problém. Nemluvě o bezpečnosti a důvěře v to, že si mohu data bezpečně u někoho uložit na server. Z těchto všech pohledů je zde dostatek prostoru pro to, aby HD-DVD a Blu-Ray svedly svou bitvu o trh a pokusily se na 10 možná 15 let ovládnout část distribuce obsahu a zálohování dat. Nicméně je dost dobře možné, že jejich největším nepřítelem nebude jmenovaný sok, ale internet. I když ruku na srdce, nebude lepší i v internetové budoucnosti mít důležitá data vypálená na nějakém médiu, někde bezpečně uložená pod polštářem?

Další informace a fotografie přímo z Las Vegas najdete na http://report.grafika.cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » CES  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: