Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
ASUS 6800 Deluxe, 2. část
2. srpna 2000, 00.00 | V pokračování recenze si povíme vše další od instalace grafické karty přes možnosti grabování videa a 3D zobrazení pomocí dodávaných brýlí, místo je vyhrazeno i nezbytným testům.
Předcházející díl recenze naleznete ZDE.
Instalace grafické karty
ASUS AGP-6800 Deluxe je grafická karta vyráběná pouze v provedení AGP (jak ostatně vypovídá z názvu), PCI verze nejsou a zřejmě ani nebudou k dispozici. Instalace samotné karty je tedy bezproblémová, pouze je nutné dbát na přiřazení IRQ - většinou se jedná o volbu Assign IRQ for VGA v BIOSu - nastavte tedy uvedené IRQ na ON nebo AUTO. Ovladače ke kartě dodávané na cédéčku většinou nebývají nejnovější, ve většině případů je tedy dobré si z firemních stránek stáhnout jejich aktuální verze, v případě karet s čipem firmy nVIDIA pak existují i referenční ovladače přímo od nVIDIA, které jsou zpravidla velmi kvalitní a na jejichž základě jsou vyvíjené drivery všech výrobců karet s těmito čipy. Na webu ASUSu najdete nový BIOS pro grafickou kartu, podrobnější popis oprav a změn však chybí, takže nemohu přesně říci, co všechno nový BIOS umí - upgradoval jsem ho ale během deseti dnů 2x bez jakýchkoliv problémů.
ASUS LIVE, VideoSecure
Digitalizace videa je dnes doménou prakticky každé karty s TV vstupem včetně mnoha prodávaných TV tunerů či specializovaných TV capture karet všech cenových kategorií. ASUS LIVE je poměrně kvalitní software pro grabování jednotlivých snímků i videa a s rychlým procesorem je možné v reálném čase ukládat obrázky a video v rozlišení až 704x576 bodů - vyzkoušeno, s PII/400 MHz nevynechá u půlhodinového videa žádný snímek. Podporovány jsou TV normy NTSC-M, NTSC-A, NTSC-4-43, SECAM, PAL-BGHI, PAL_M, PAL-A a PAL-4.43, kalibrovat můžete jas, kontrast, saturaci i barvy. ASUS LIVE grabuje jednotlivé snímky či video ve firemním formátu ASV1 nebo jeho kvalitnější podobě ASV2-HighQuality, z dalších formátů si může zvolit nekomprimovaný RGB a řadu YUV formátů. Při grabování videa ve vyšším rozlišení než kvalita VideoCD (352x288 bodů/PAL) je striktně doporučeno zapnout u IDE harddisku DMA mód, máte-li rychlý SCSI disk, je vhodné ukládat video na něj. Pokud mohu soudit, je kvalita grabovaného videa při "běžném" rozlišení VideoCD plně vyhovující, žádný krystalově čistý obraz však vzhledem ke zdroji videosignálu nečekejte (rozhodně ne z VHS videa či televize). Jestli ovšem vyžadujete co nejkvalitnější grabnuté video, budete muset použít jako zdroj signálu S-VHS video, satelit (nejlépe digitální) nebo ještě lépe DVD přehrávač, teprve pak lze docílit poměrně vysoké kvality grabu. Výroba VideoCD je tak s ASUS LIVE hračkou pro každého, grab z originální VHS kazety (pozor na copyright!) je dostatečně kvalitní, také sledování TV obrazu, satelitu či videa jako pozadí desktopu ve Windows je zajímavý zážitek vzhledem k tomu, že se systémem lze samozřejmě dále pracovat bez jakéhokoliv zpomalení.
Neméně zajímavý je balík VideoSecure umožňující pomocí webové či jiné kamery/zdroje videosignálu monitorovat a pomocí speciálních algoritmů vyhodnocovat změny (s nastavitelnou tolerancí) v určených částech obrazu. Je tedy možné použít ASUS AGP-6800 Deluxe jako neúnavného hlídače, který jakmile se v dané části obrazu něco pohne, vyhlásí poplach. VideoSecure samozřejmě nelze použít pro profesionální akce jako hlídání zboží v regálech nebo jako doplňkovou ochranu při střežení objektů, na to jsou jeho funkce přece jen jednoduché, pro zábavu a domácí použití však může v některých případech poskytnout dobré služby.
3D brýle, ASUS StereoTV, VR PictureViewer
StereoTV a VR PictureViewer jsou určeny ke sledování prostorového statického obrazu i videa, s pomocí dodávaných 3D brýlí a VR nastavení v preferencích ovladačů (viz obrázky) je možné docílit plastických efektů a více či méně reálného prostorového zobrazení. StereoTV slouží ke sledování videa a podporuje i volitelný tuner ASUS TV-Box, VR PictureViewer pak používá k prohlížení obrázků. Jak už jsem uvedl, 3D brýle mne nijak zvlášť nenadchly, únava očí je silně závislá především na psychické výdrži chudáka uživatele a také na nastaveném frekvenci občerstvování obrazu. Zkrátka bliká to a bliká to dost. Je sice pravda, že při sledování videa (nejlépe ve tmě, kdy 3D efekt vynikne nejvíc) je prostorový efekt zajímavý, ale není nijak zvlášť výrazný a za půl hodiny už to blikání nevydržíte a odložíte 3D brýle natrvalo co nejhlouběji do skříně.
Testy
Testovaná konfigurace: motherboard Abit BH6 (BX čipset), PII/400 MHz, 128 MB RAM/100 MHz, 27 GB disk IBM UATA66 s UATA66 řadičem HotRod, Windows 98. Pro grafickou kartu jsem použil dodané oficiální drivery 3.75 od ASUSu a nejnovější neoficiální referenční ovladače od nVIDIA Detonator 5.32, grafická karta NEBYLA při testech přetaktována.
Co jiného vyzkoušet první než benchmarkové programy 3DMark2000 pro zjištění přibližného výkonu ve hrách (DirectX/Direct3D)? Testy jsou dále doplněné poměrně známým OpenGL benchmarkem Tirtanium 1.9 a dalším často používaným testovacím programem WinTune 1.4. Grabování videa a komplexnost capture funkcí jsem testoval s dodaným programem ASUS LIVE, kvalitu videovýstupu pak pomocí vizuálního porovnání s originál VHS videokazetou, TV a SAT vysíláním (popis a kvalita capture funkcí a grabnutého obrazu viz ASUS LIVE), 3D brýle vzhledem k nepříliš dobré kvalitě zobrazení nemělo smysl dále testovat.
Závěr
ASUS AGP-6800 DDR Deluxe dokazuje, že patří mezi špičkové grafické karty pro typické domácí použití, multimédia, hraní her i vážnou práci se systémovými aplikacemi. Díky rychlosti čipu GeForce256, dostatku paměti na kartě (32 MB nebo 64 MB verze AGP-6800 Pro) a 350 MHz RAMDAC si můžete dovolit vysoké frekvence obnovování obrazu bez snížení výkonu karty, to vše nejen v 16, ale i ve 32 bitech. Integrovaný TV vstup je dostatečně kvalitní pro grabování či sledování videa i ve vyšších rozlišeních, též TV výstup je "použitelný", dodávané 3D brýle však využijete zřejmě jen minimálně. Ovladače ke kartě (nové z webu) jsou vynikající a umožňují nastavit prakticky vše, co je zapotřebí. Vysoká je i kvalita generovaného obrazu jak v Direct3D, tak i v OpenGL, karta ale není certifikovaná pro použití v profi OpenGL aplikací jako 3D Studio MAX apod., přesto však fungovala bez zaváhání a relativně rychle i při rozlišení 1280x1024 bodů. Testy napovídají o slušném výkonu karty ve hrách i OpenGL aplikacích, tomu však odpovídá cena karty převyšující 10 000,- Kč. Navíc se už objevila verze ASUS AGP-7700 Pure s čipem GeForce 2, verze 7700 Deluxe byla zatím pouze ohlášena - jejich ceny jsou však takřka astronomické a ASUS 7700 Deluxe bude stát kolem zhruba 16 000 až 18 000,- Kč, než se nasytí trh a ceny půjdou dolů. To je ale pro nás grafiky a videomaniaky dobře, nebo ne?
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024