Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Apple předložil IETF svůj HTTP streaming jako návrh nového standardu
dv digitalní video
13. července 2009, 00.00 | Mezi zdůrazňované novinky firmwaru 3.0 a Snow Leoparda patří HTTP Live Streaming a nyní Apple tuto metodu dodávky multimediálního obsahu předložil komisi IETF jako návrh standardu. Bude však značně obtížné prosadit ho v širším měřítku pro streaming videa na Internetu.
{Popis a parametry}Vedle zavedených (cca deseti) světových výrobců digitálních fotoaparátů, se tu a tam objeví i pár alternativních značek. Jejich kvalita bývá různá, ale rozhodně lze i v těchto "odlehlejších vodách", občas nalézt zajímavý kousek (viz např. UMAX DS-8330), což je často dáno také faktem, že dodavateli technologií i know-how pro podobné (no-name) značky nezřídakdy bývají právě výrobci světových značek. Jedním z rozhodujících faktorů je samozřejmě cena, která vzhledem k (ne)značce sahá mnohem níže, než je tomu u výrobků zvučných jmen stejné váhové kategorie. A tím se dostáváme k zásadní otázce: "Vyplatí se tedy investovat do neznačkových fotoaparátů? Co nám mohou nabídnout a co naopak postrádají?" V dnešní recenzi se podíváme na jeden takový alternativní model - Hyundai A9325. Jedná se o typický kompakt s rozlišením 9MPix (se snímačem typu CMOS), standardním 3x optickým zoomem, 2,5” LCD displayem a kompaktním plastovým tělem.
Popis přístroje
Hyundai A9325 představuje celoplastový digitální kompakt, kovová je zde pouze boční lišta, sloužící k uchopení přístroje (pak jsou z kovu už jen šrouby). Trochu nás zarazilo, že dokonce i tubus objektivu je plasový (inu, šetřilo se, kde se dalo). Nechybí integrovaný blesk, pomocné AF světlo a nezbytný počet ovládacích prvků. Vzhledem k faktu, že jde o typický kompakt, jakékoli pokročilé manuální funkce bychom zde hledali marně. Zadní stranu vyplňuje LCD display o úhlopříčce 2,5”. Na spodní stranu fotoaparátu umístil výrobce stativový závit, který je z plastu (a leží mimo osu objektivu). Vcelku příjemné a praktické je napájení řešené pomocí dvojice tužkových baterií (typu AA). Marně jsme však hledali zabudovaný reproduktor, ačkoli přístroj umožňuje záznam audia, už jej neumí sám přehrát, což je dost zarážející (zase tolik místa absencí reproduktoru výrobce přece ušetřit nemohl). Ovládání je typické: čtyřsměrový multifunkční křížový ovladač a čtveřice tlačítek, přepínač (foto/preview), tlačítko volby režimů, Menu a potvrzovací klávesa (Set). Výčet ovladačů ještě doplňuje kolébkový ovladač zoomu.
Technická specifikace
Základním stavebním kamenem je zde 9 MPix snímač typu CMOS, umožňující záznam v maximálním rozlišení 3 472 x 2 604 bodů. Dále lze volitelně fotografovat ve velikostech 6 MPix (2 816 x 2 112 bodů), 4 MPix (2 304 x 1 728 bodů), 2 MPix (1 600 x 1 200 bodů) a VGA (640 x 480 bodů). Použitý objektiv nabídne 3x optický zoom s ohniskovým rozsahem 6,1-18,3mm (přepočet na kinofilmové políčko je 38-114mm), při světelnosti F2.8-4.8. Širší úhel záběru na počátečním ohnisku by zde rozhodně nebyl vůbec na škodu. Hyundai A9325 umožňuje také nahrávat videa a to v rozlišení VGA (tedy 640 x 480 bodů). V případě citlivosti lze volit mezi hodnotami: ISO 50, 100, 200, 400 a 640. Chvályhodné je, že zde výrobce zbytečně nehýřil vysokými ISO hodnotami (což je u dnešních kompaktů bohužel již běžným jevem).
Způsoby měření expozice fungují ve třech režimech: poměrové-celoplošné, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Časy závěrky se pohybují v rozsahu 2s – 1/1000s. Hyundai A9325 pracuje buďto v režimu Program, nebo pak již jen v automatických expozičních režimech: Priorita úsměvu, Stabilizace (pouze digitální), Portrét muže, Portrét ženy, Krajina, Sport, Noční portrét, Noční scéna, Svíčky, Ohňostroj, Text, Západ slunce, Východ slunce, Stříkající voda, Tekoucí voda, Sníh, Pláž, Zvířáta, Listí, Custom1.
V případě základních úprav přímo ve fotoaparátu lze volit úroveň nastavení Kvality, Ostrosti a Saturace. K dispozici máte ještě několik barevných filtrů: Standard, živý, sépie, ČB, modrý, červený, zelený, žlutý, purpurový. Automatické ostření pracuje v režimech makro, normal, nekonečno a AF a prioritou tváře. Nejkratší možná zaostřitelná vzdálenost je 5cm (v makro režimu, pochopitelně). Použitý LCD má velikost (úhlopříčku) 2,48”.
Integrovaný blesk nabízí předvolby: zapnuto, vypnuto, s redukcí červených očí, pomalá synchronizace, fill-in blesk a auto. Funkce vyvážení bílé barvy (WB) můžeme nastavit na Auto, Zářící, Zářivku 1 a 2, Den, Zataženo a nechybí ani možnost manuální kalibrace WB.
K dispozici je také samospoušť (2s, 10s, 10s+2s), jako paměťové médium byly použity SD karty (SD/SDHC – výrobce garantuje 4GB). Mimoto nabídne A9325 též interní paměť s kapacitou pouhých 32MB. Chybí stabilizace obrazu (digitální nepočítaje). Data se ukládají ve formátu JPEG (obraz), popř. AVI (video). Kompatibilitu zajišťuje USB 2.0. Rozměry a hmotnost jsou: 89,5 x 61 x 27mm a 134g.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}
Hodnocení snímků
Hyundai A9325 fotografuje na 5 různých citlivostí: ISO 50, 100, 200 a 640. V případě digitálního šumu nejsou výsledky nijak oslnivé, neboť již při základní citlivosti (ISO 50) je šum jasně patrný a hranice použitelnosti snímků končí na ISO 200 (a to s přimhouřeným okem). Poslední dvě citlivosti – ISO 400 a 640 již disponují silným šumem s jasnými konturami, který je patrný i na zmenšených náhledech. Při srovnání s konkurencí tedy jsou tyto výsledky horší než průměrné.
Vyvážení bílé barvy pracuje standardně. V přirozeném světle není s automatickým měřením WB žádný problém. Jakmile se však dostaneme pod umělý zdroj světla, je nutné přepnout na některou z předdefinovaných režimů (žárovka, zářivka atd.). Příjemně překvapila možnost manuální kalibrace WB, což zatím není u této třídy fotoaparátů zdaleka samozřejmostí.
Snímač s rozlišením 9 Mpix nabízí díky své vysoké koncentraci světlocitlivých buněk relativně velký prostor pro detaily a kresbu, čemuž odpovídá i realita. Na druhou stranu se však v obraze projevují "mrtvé pixely" (konkrétní nefunkční obrazové body jsou nahrazeny okolními - "zdravými"), což se v praxi projevuje tak, že se v některých místech úplně ztrácí kresba (patrno zejména na testovacím terči v levé části snímku).
Použitý objektiv reflektuje klasické optické vady. Chromatická aberace, soudkovité zkreslení i vinětace (ztráta světla v rozích) jsou v dané třídě spíše průměrné. Ostrost a kresba ve středu snímku je dobrá, ovšem její úbytek směrem do okrajů fotografie je velice výrazný. Též s rostoucím ohniskem můžeme pozorovat silný úbytek ostrosti!
Jedním ze zásadních problémů přístroje jsou použité velmi silné softwarové úpravy, zejména doostřování! Sám fotoaparát si tím dělá tak trochu medvědí službu. Snímky jsou sice na první pohled ostré, s jasnými detaily, ovšem ruku v ruce se silným doostřením také výrazně roste i nežádoucí šum.
Praxe
Hyundai A9325 nabízí rychlé pracovní časy. Od spuštění k pořízení prvního snímku uplyne 1,5s, což je dobrý čas. Též přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá 1s. Fotografování bez namáčknuté spouště zabere také zhruba 1s. S namáčknutou spouští je reakce fotoaparátu okamžitá – tedy kratší než 1/10s. Menu přístroje i ovládání nepředstavuje, vzhledem k zacílení produktu, nic složitého a zvládnout by jej měl rychle i začátečník. Co však výrobci notně ujelo, je "šílený" český překlad některých položek: např. "žárovka" = "zářící", "listí" = "přírodní", "svíčky" = "podvečer". Příliš šťastná nebyla ani volba způsobu zobrazení menu (všechny položky jsou šedé, kromě aktuálně zvolené, což způsobí na přímém světle absolutně nečitelný display). Další podstatný nedostatek je v tom, že na fotoaparátu není nikde označeno, jak se vlastně vkládají baterie (je to pouze v manuálu).
Co se týče samotných funkcí, Hyundai A9325 obsahuje několik expozičních (automatických) režimů, mezi nimiž nechybí ani oblíbená volba "priorita obličeje". Ta je zde dokonce rozšířena na "portrét muže" a "portrét ženy", nicméně nepovedlo se nám rozkódovat, jaký je vlastně mezi těmito dvěma režimy rozdíl (či na jakém principu fotoaparát rozeznává jednotlivá pohlaví - a např. vousy to není).
+ jednoduché ovládání
+ provozní časy
+ rychlost zoomu
+ 2x AA akumulátory
+ Manuální WB
+ hmotnost
- display (rozměry/špatně čitelný)
- použité materiály
- objektiv
- vyšší šum
- chybí sériové snímání
- absence reproduktoru
Závěr
Hyundai A9325 představuje standardní digitální fotoaparát, který dobře a účelně poslouží coby rodinný (nebo "dovolenkový") kompakt. K tomu jej předurčuje zejména přehledné a snadné ovládání a velice zajímavá pořizovací cena, která činí necelé 2 tisíce korun vč. DPH (konkurenční přístroje jsou v průměru o tisíc korun výše). To je určitě parametr, na který spousta potenciálních zákazníků bude slyšet. Na druhou stranu, co se týče samotné kvality snímků, určitě stojí za zvážení, nevyplatí-li se přeci jen něco připlatit. Čímž se vracíme k úvodní otázce: "Vyplatí se investovat do 'no-name' produktu? Nebo raději vsadit na značku (byť s tím, že si za ni budeme muset připlatit)?". Každá mince má dvě strany, tudíž je to otázkou priority! Sháníte-li nenáročný kompakt na dovolenou a za málo peněz, může být Hyundai A9325 dobrou volbou. Ovšem pokud jste náročnější a záleží vám v první řadě na kvalitě fotek, pak se vyplatí zauvažovat nad koupí něčeho prověřeného (Canon Powershot řada "A", Nikon Coolpix řada "L", Fuji FinePix řada "J", Sony Cybeshot řada "S"/"W"). Obchodní srategie výrobce mi zatím není zcela jasná, nicméně pokud to Hyundai myslí s digitálními fotoaparáty opravdu vážně, měl by na tom ještě hodně zapracovat a kromě nízké ceny minimálně vyrovnat síly s konkurencí (absence sériového snímání, 2,48" LCD, počáteční ohnisko 38mm, použití těch nejlevnějších materiálů – tím dnes už vážně nikdo ohromen nebude). Ideálně ještě nabídnout navíc nějakou přidanou hodnotu (kvalitnější snímač, objektiv, zajímavé funkce, rozšířené možnosti videa ap.). Pak by to bylo pochopitelně o něčem jiném, zatím se však jedná o ryze "spotřební" (v jistém smyslu dokonce jednorázový) kompakt.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024