Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Adobe AfterEffects tutoriál: 3D titulkování II (2. část)
3. dubna 2008, 00.00 | V druhé části vytváření titulkování si dokončíme započatou práci z minula. Jak bylo zmíněno v závěru předchozího dílu, před sebou máme další animace kamery, práci s výrazem wiggle a dodatečné kosmetické úpravy titulků. Čeká nás tedy nemálo práce, takže směle do toho.
V prvním kroku přistoupíme k další části animování kamery, abychom mohli navázat dalšími titulky na ty, které jsme vytvořili v první části článku. Označíme si vrstvu s kamerou, kde máme již z minula rozbalené položky Point of Interest a Position, a se stisknutou klávesou Shift zmáčkneme klávesu R, která nám otevře položku pro úpravu rotace. Najedeme si na čas 02:26 a vytvoříme keyframes pro Z Rotation a dále pomocí Camera Tools uděláme pohyb kamery lehce na pravou stranu a zároveň její přiblížení k grungy pozadí. Opět se posuneme v Timeline o kousek dál a to na čas 03:02 a nastavíme z rotaci na +90°, opětovným oddálením a natočením kamery tak, aby grungy pozadí bylo vidět jakoby z podhledu. Ale můžeme zanechat kameru v nadhledu a tím následně změnit směr další animace kamery.
Jakmile máme hotovou předposlední animaci kamery, tak si vložíme do kompozice novou bílou vrstvu. Jak asi tušíte, tak opět použijeme stejnou techniku jako u prvního titulku, ale s tím rozdílem, že bílý pruh poběží horizontálně zleva doprava. Nové vrstvě nastavíme výšku na asi 1/4 výšky kompozice a upravíme rotaci pro osu Z – Z Rotation na +90°.
Stejným postupem jako u předchozího titulku přepneme vrstvu do 3D, upravíme její polohu (bude potřeba vrstvu i pootočit), vytvoříme animaci pohybu, tentokrát zleva doprava, a vrstvu duplikujeme. Vytvoříme text titulku a duplikované vrstvě nastavíme Matte Tracking na Alpha Matte (musíme si pohlídat, aby se duplikovaná vrstva nacházela hned pod textovou vrstvu). A nakonec jen upravíme průhlednost bílé vrstvy a dále pozice jednotlivých vrstev v rámci osy z.
Protože je pro nás snazší číst dva titulky v řádku nad sebou, tak můžeme použít místo jedné přejíždějící bílé vrstvy dvě, tak jako jsem to provedl já. U těchto dvou vrstev jsem udělal časový rozestup asi 10 snímků, tedy druhý pruh začne vyjíždět o 10 snímků později.
Předposlední animací kamery bude obdobný pohyb, jaký jsme vytvářeli u prvního titulku, ale s tím rozdílem, že bude shora dolů. Počáteční keyframe tohoto pohybu jsme si již vytvořili v čase 03:02 a další umístíme v čase 05:00. A to tak, že pomocí nástroje pro práci s kamerou „přesuneme“ kameru shora dolů. Keyframe se vytvoří již sám.
V tuto chvíli máme naše titulky téměř kompletní, ale jejich začátek a konec působí nedotaženě. Ale to změníme. A začneme nejprve u začátku. K tomu budeme potřebovat dvě věci. Jednou z nich bude nové světlo do kompozici: Layer – New – Light. Zde vybereme Light Type Ambient, nastavíme intenzitu kolem 120 % a klikneme OK.
Tak jako v minulém tutoriálu využijeme výraz wiggle, který si tentokrát trochu vylepšíme. Potřebujeme totiž, aby titulky nabíhávaly při blikajícím světle, a toto blikání po určité době přestalo. A k tomu použijeme následující výraz:
timeToStop = 1.2; if (time > timeToStop){ value; }else{ wiggle(10,40); } |
Hodnota u timeToStop značí čas, kdy blikání ustane. Tedy po jedné a 1/5 vteřiny. A samotný výraz wiggle lze přečíst tak, že intenzita světla se změní desetkrát za sekundu v rozmezí +-40 %.
Ale ještě než výraz aplikujeme, tak si vytvoříme keyframes pro intenzitu světla. Budeme vycházet z absolutní tmy, takže první keyframe s hodnotou 0 % umístíme v čase 0 a druhý keyframe s hodnotou 120 % umístíme lehce za 1. sekundu, čas 01:15 by mohl být v pořádku. Nyní za stisknuté klávesy Alt klikneme na ikonku budíku a tím se nám otevře textové pole pro vložení výrazu. V začátku animace kamery uděláme ještě jednu úpravu. a to tak, že posuneme první keyframe pozice kamery z času 1 vteřina na úplný začátek do času 0.
Ukončení titulků můžeme provést tak, že záběr kamery projede skrz grungy textury na černé pozadí. Jako konečný čas si stanovíme 05:10, kde bude poslední keyframe s polohou kamery a její rotací. Nejprve si v čase 05:00 vytvoříme keyframes u kamery pro Point of Interest, Positron a Rotation. (tyto keyframes vytvoříme kliknutím na světle šedivý kosočtvereček, který se nachází úplně nalevo od ikonky budíku mezi dvěmi šipkami). Nyní si již najedeme na čas 05:10 a pomocí nástrojů pro práci s kamerou (především Track Z Camera Tool a Track XY Camera Tool) „projedeme“ kamerou skrz grungy textury. Kyeframes se nám vytvoří již samy. Pro menší vylepší v tomto čase můžeme vytvořit keyframes pro položku Z Rotation s hodnotou 180°.
Na závěr si dovolím přidat dva tipy na estetické vylepšení. Prvním z nich je aplikování efektu Glow na vrstvy s textem: Effects – Stylize – Glow.
Druhým tipem, který v sobě skrývá dvě vylepšení, je upravení šířky/výšky bílé vrstvy na kterou je aplikováno Alpha Matte. To upravení se týká zmenšení šířky/výšky tak, aby se text neobjevoval/nemizel na hraně bílé vrstvy, ale o něco později, respektive dříve. Stačí tedy u této vrstvy stisknout klávesu S a upravit její velikost. (Pro vertikální pruh upravíme druhou hodnotu v pořadí, u horizontálního pruhu upravíme první hodnotu).
Abychom změkčili přechod, tak aplikujeme na závěr na tyto zmenšené vrstvy rozmazání: Effects – Blur & Sharpen – Directional Blur. Pro vertikální vrstvy ponecháme Direction na 0° a pro horizontální vrstvy nastavíme 90°. Blur Length, čili délku rozmazání nastavíme kolem hodnoty 5.
Na závěr jen stiskneme nulu na numerické části klávesnice a podíváme se na pre-render naší práce.
Doufám, že se Vám tento tutoriál líbil a budu se těšit na psanou/čtenou u dalšího článku. Na závěr opět malá poznámka – veškeré hodnoty a nastavení jsou orientační a nemusíte se tedy dopracovat ke stejnému výsledku jako já. Největší rozdíly budou v animaci kamery nebo při použití jiné grungy textury.
Výsledné video a projekt ke stažení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024