Adobe AfterEffects tutoriál: 3D titulkování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Adobe AfterEffects tutoriál: 3D titulkování

17. října 2007, 00.00 | V dnešním tutoriálu budeme titulkovat pomocí 3D objektu se čtyřmi stěnami, který nám bude postupným otáčením ukazovat své stěny s textem. Pracovat budeme s vrstvami v 3D prostoru a dále budeme používat Null Object, kameru nebo také výrazy. Podobný způsob titulkování bylo možné vidět na TV Nova v upoutávkách na seriál Útěk z vězení. Jak na něj si ukážeme v následujícím výkladu.

3dnapis1f.jpg

Screenshot výsledného videa, které si můžete stáhnout spolu s projektem přes odkazy uvedené na konci tohoto článku

Jako vždy začneme vytvořením nového projektu. V tomto tutoriálu pracuji s nastavením HDV/HDTV 720/25, které má rozlišení 1280 x 720px a s poměrem stran 16:9. Délku kompozice si nastavíme na postačujících 5 sekund.

rot_title_compf.jpg

Obrázek s nastavením kompozice – HDV/HDTV 720/25 s rozlišením 1280 x 720px a poměrem stran 16:9.

Do nově vytvořené kompozice si importujeme „grungy“ texturu. Já pracuji s texturou, která se nachází na DVD Riot Gear od společnosti Video Copilot. Po kliknutí na obrázek níže si ji můžete stáhnout v plném rozlišení.

rot_title_texturaf.jpg

Grungy textura s kterou budeme v tomto tutoriálu pracovat.

Tuto vrstvu s grungy texturou si duplikujeme (pomocí klávesové zkratky Ctrl + D) a obě vrstvy přepneme do 3D. To provedeme kliknutím do kolonky, která se nachází v sloupci, na jehož vrcholu je malá kostka. Je možné, že toto nastavení bude skryté. V tom případě stiskneme klávesu F4. Díky tomu se nám prohodil panel režimů prolnutí s panelem pro nastavení vrstev.

rot_title_motionbutf.jpg

„Kolonky“ pro přepnutí vrstvy do 3D režimu.

Označíme si vrchní duplikovanou vrstvu, stiskneme klávesu R (Rotation) a u položky Orientation přepíšeme prostřední hodnotu na 270 pro otočení vrstvy o 270° v rámci osy y. Nebo můžeme použít nástroj Rotation Tool (klávesa W), „chytit“ šipku pro osu y (zelená) a za stisku klávesy Shift vrstvou otáčet. Druhý postup je rychlejší, ale první je zase přesnější, a to především pokud potřebujeme vrstvu otočit jen o pár stupňů.

Nyní si změníme náhled na scénu tak, aby jsme ji pozorovali shora (Top). To lze provést buď pomocí nastavení kamery v panelu s kompozicí (viz obrázek níže), anebo přes View – Switch 3D View – Top.

rot_title_cameraswitchf.jpg

Menu pro výběr pohledu kamery.

V tomto horním náhledu budeme posouvat vrstvy tak, aby tvořily pravý úhel a dotýkaly se na svých koncích. Špatně se to popisuje, ale více řekne obrázek. S ohledem na následující práci s vrstvami doporučuji dodržet pořadí a směr, v jakém se vrstvy budou posouvat. Vrchní vrstvu otočenou o 270 stupňů posuneme chycením modré šipky směrem doprava, aby se těsně dotýkala okraje spodní vrstvy. To samé uděláme i se spodní vrstvou, ale tu posuneme směrem dolů. Vrstvy by se měly takto společně dotýkat na svých koncích, viz obrázek.

rot_title_topviewposunrotf.jpg

Ukázka toho, jak by se měly dotýkat vrstvy v okrajích.

Obě vrstvy duplikujeme a nově vytvořené vrstvy posuneme tak, aby jsme z nich vytvořili čtverec. Stačí si označit dolní duplikovanou stěnu/vrstvu, chytit ji za modrou šipku a posunout ji směrem nahoru, aby se dotýkala pravé stěny/vrstvy v jejím vrchním konci. Pro další postup otočíme v položce Orientation (klávesa R) tuto vrstvu o 180 stupňů (opět prostřední hodnota). Stejný postup, včetně otočení o 180°, ale s posunutím vrstvy doleva, aplikujeme na druhou duplikovanou stěnu/vrstvu.

rot_title_topviewposunrot2f.jpg

Výsledný pohled na všechny čtyři vrstvy tvořící stěny „krychle“ a dotýkající se v okrajích. V Timeline upravené natočení jednotlivých vrstev.

V tuto chvíli by nám měly vrstvy při horním pohledu tvořit čtverec.

Změníme náhled na scénu zpět na Activ Camera a do kompozice vložíme novou vrstvu: Layer – New – Null Object. K čemu Null Object? Tutoriál je založený na otáčející se „krychli“ složené z vrstev. Pokud bychom chtěli tento objekt otáčet pomocí rotací v jednotlivých osách, tak by se otáčely pouze a jen samotné vrstvy. My ale potřebujeme otáčet tento objekt jako celek. A to nám umožní Null Object, na který „napojíme“ tyto čtyři vrstvy tvořící jednotlivé stěny objektu. Pokud tedy budeme chtít s objektem otáčet, tak budeme pracovat pouze s rotací u vrstvy Null. Popis je to poněkud chaotický, ale v praxi je to velice snadné.

Vrstvy propojíme s Null Object tak, že si v Timeline označíme všechny čtyři vrstvy tvořící stěny a poté chytíme u jedné z vrstev Pick Whip (malá spirála) a natáhneme ho na vrstvu Null. Nyní pokud u označené vrstvy Null stisknete klávesu R pro rotace a zkusíte měnit hodnoty, tak vidíte, že se objekt otáčí jako celek.

rot_title_pickwhipf.jpg

„Propojení“ vrstev pomocí Pick Whipu.

rot_title_nullrotf.jpg

Ukázka napojení vrstev na Null Objec – hodnoty rotace se nastavily pouze pro Null Object, ale stěny na něj napojené se natočily také.

Rovnou si zanimujeme Null Object. Označíme si tedy vrstvu Null a stiskneme klávesu R. Díky tomu se nám ukázaly položky pro práci s rotací. My budeme pracovat s položkou Rotation y. Intervaly mezi otočením „krychle“ uděláme dostatečně dlouhé s ohledem na plánovanou délku textu tak, aby jej byl schopen divák přečíst. Já budu v článku pracovat s kratšími texty a tak jsem nastavil intervaly kratší. Hodnoty keyframe v daných časech:

00:00:01:00 – první keyframe

00:00:01:10 – vytvořen keyframe s hodnotou 90

00:00:02:00 – druhý keyframe s hodnotou 90

00:00:02:10 – keyframe s hodnotou 180

00:00:03:00 – druhý keyframe s hodnotou 180

00:00:03:10 – vytvořen poslední keyframe s hodnotou 270

Pokud by jsme chtěli „krychli“ dostat do původní pozice, tak v čase 00:00:04:00 vytvoříme keyframe o hodnotě 270 a v čase 00:00:04:10 poslední keyframe s hodnotou 360.

Všechny vytvořené keyframe si označíme a stiskneme klávesu F9 pro vytvoření plynulého přechodu mezi jednotlivými keyframes.

rot_title_easyeasef.jpg

Nastavení plynulého přechodu mezi jednotlivými keyframes.

Tímto by jsme měli hotovou první část. V druhé části doplníme do stěn text a přidáme pár „vychytávek“.

Abychom mohli do stěn přidat text, tak musíme provést nejprve prekompozici jednotlivých vrstev tvořících stěny. Ještě předtím si pro přehlednost seřadíme v Timeline vrstvy tak, jak jdou za sebou na „krychli“. Prekomopozici vrstev uděláme přes Layer – Pre-compose. Vyskočí nám okno, kde máme na výběr ze dvou možností. My využijeme tu první z možností, tedy „Leave all attributes in …“, protože chceme, aby nově vytvořená kompozice převzala všechny vlastnosti prekomponované vrstvy (3D vrstva, natočení o x stupňů). Opět pro přehlednost jsem si pojmenoval vrstvy Stěna 1 až 4 podle toho, jak jdou za sebou. Eventuálně můžeme zaškrtnout políčko u Open New Composition. Díky tomu nám v Timeline vyskočí záložka s kompozicí obsahující grungy texturu. Tento postup opakujeme i pro zbývající tři vrstvy.

rot_title_precompf.jpg

Prekompozice jedné z vrstev tvořící stěnu.

Pokud jsme zaškrtávali políčko u Open New Composition, tak máme v Timeline panelu čtyři nové záložky pro jednotlivé kompozice. Pokud bychom políčko nezaškrtávali, tak si tyto kompozice otevřeme tak, že na ně v Timeline za stisku klávesy Alt dvakrát poklikáme.

Nyní si do těchto jednotlivých kompozic doplníme text pomocí Text Tool. Pro umístění textu na střed si aktivujeme Title/Action Safe a pomocí nástroj Selection Tool (V) text posuneme na střed. Dále jsem na text aplikoval efekt Glow – Effect – Stylize – Glow. Tento nám trochu podsvítí text. Na obrázku níže přikládám nastavení uvedeného efektu.

rot_title_textf.jpg

Vycentrovaný text na první stěně.

rot_title_glowf.jpg

Nastavení efektu Glow aplikovaného na vrstvu s textem.

Dále si do kompozice s grungy texturou a textem vytvoříme novou vrstvu, pomocí které budeme kolorovat texturu. Tak jako v předešlých tutoriálech vložíme vrstvu Adjustment Layer – Layer – New- Adjustment Layer. Do této vrstvy aplikujeme filr Hue & Saturation – Effects – Color Corrections – Hue & Saturation. U tohoto filtru zaškrtneme políčko Colorize a změnou hodnot u Colorize Hue najdeme požadovanou barvu. Já jsem použil odstín do hněda a snížil jsem hodnotu pro Colorize Saturation, abych dosáhl méně sytého odstínu.

rot_title_huesatf.jpg

Hodnoty filtru Hue & Saturation ve vrstvě nacházející se nad vrstvou s textem.

Můžete vyzkoušet, jak bude vypadat výsledná kompozice, pokud umístíte Adjustment Layer pod nebo nad textovou vrstvu. Mně se osvědčilo umístit tuto vrstvu nad tu s textem, díky čemuž je ovlivněna nejen textura, ale i text.

Pro usnadnění práce si označíme vrstvy s textem a filtrem Hue & Saturation a zkopírujeme si je do schránky pomocí klávesové zkratky Ctrl-C. Přejdeme do kompozice s druhou stěnou a použijeme klávesovou zkratku Ctrl-V pro vložení zkopírovaného obsahu z předchozí kompozice. Nyní stačí pouze přepsat text a může se stejným postupem přejít na třetí kompozici a poté i na poslední čtvrtou.

Vrátíme se do původní „hlavní“ kompozice. V té si vytvoříme kameru: Layer – New – Camera. Kameru nastavíme na 35mm.

rot_title_camerasetf.jpg

Nová kamera a její nastavení na 35 mm.

V Timeline si rozklikneme vrstvu s kamerou a pomocí položky Zoom doladíme úhle záběru kamery. Já jsem původní úhel zúžil z původních 1244 mm na cca 1450 mm.

rot_title_camerazoomf.jpg

Nastavení položky Zoom a dva pohledy na tutéž scénu. V levé části pohled zeshora (Top) a v pravé pohled zepředu.

V tuto chvíli přichází na řadu první z „vychytávek“. Aby kompozice nepůsobila natolik staticky, tak ji trochu rozhýbeme. A to pomocí výrazu wiggle (česky třást se, vrtět). Ten nám umožní dodat kameře pohyby náhodnými směry. Označíme si vrstvu s kamerou a stiskneme klávesu P pro Position (pozice). Za stisku klávesy Alt klikneme na ikonu stopek nalevo od položky Position. Nalevo v Timeline se nám objevil řádek, do kterého napíšeme: wiggle(1.25,25). Co nám určují čísla za výrazem wiggle? Číslo 1.25 značí, že jednou a čtvrtkrát za sekundu se změní původní poloha o -25 px až 25 px. Poloha se bude měnit v rámci os x, y a z.

rot_title_wiggleposf.jpg

Vložený výraz wiggle(1.25,25) do polohy kamery.

Nyní do kompozice vložíme světlo: Layer – New – Light. Light type nastavíme na Point a intenzitu na cca 150 %, ale její hodnotu budeme nejspíš ještě upravovat. Barvu ponecháme na základní bílé.

Po vložení světla by jsme měli mít celou scénu černou. Takže si přepneme opět pohled na scénu zeshora (top). V tomto náhledu upravíme polohu světla. A to tak, že světlo umístíme do míst, kde se nachází kamera. Změníme pohled na scénu zpátky na Activ Camera a vidíme, že scéna je osvětlena tímto světlem.

rot_title_lightintf.jpg

Opět dva pohledy na scénu a světlo umístěné v místech, kde se nachází kamera (levý horní pohled).

Pokud snížíme intenzitu světla, tak se sníží světlost celé kompozice. My pouze doladíme intenzitu podle potřeby a na položku Intenzity budeme aplikovat opět výraz wiggle. Tentokrát za účelem navození lehce poblikávajícího osvětlení. To dodá kompozici napínavější ráz. Klikneme tedy za stisknuté klávesy Alt na ikonku stopek nalevo od položky Intesity. A napíšeme wiggle(5,30). Tím jsme si definovali, že se pětkrát za sekundu změní původní intensita světla v rozmezí -30 % až 30 %.

rot_title_wigglelightf.jpg

Intenzita světla s vloženým výrazem wiggle(5,30).

Jako poslední krok vytvoříme novou vrstvu: Layer – New – Solid. Velikost vrstvy bude stejná jako kompozice, klikneme tedy pro jistotu na Comp Size a barvu (Color) vrstvy nastavíme černou.

rot_title_solidf.jpg

Nová vrstva pro nasimulování vinětace.

V paletě nástrojů si najdeme nástroj Rectangular Mask Tool. Tento nástroj si rozbalíme a vybereme nástroj Elliptical Mask Tool. Poté na ikonku tohoto nástroje dvakrát poklikáme. Tím se nám vytvořila oválná maska přes celou kompozici.

rot_title_ellmaskf.jpg

Výběr mezi Rectangular Mask Tool a Elliptical Mask Tool.

V Timeline si označíme tuto vrstvu s maskou a stiskneme klávesu M a za stisknuté klávesy Shift stiskneme klávesu F. Zaškrtneme políčko u položky Inverted a položce Feather nastavíme hodnotu na cca 400 px. Tím jsme si nasimulovali vinětování a kompozice vypadá díky tomu o něco zajímavěji.

rot_title_masksetf.jpg

Nastavení masky – položka Inverted zaškrtnuta a hodnota u Mask Feather na cca 400 px.

Posledním krokem je povolení „efektu“ Motion Blur (pohybové rozmazání) v kompozici a určení vrstev, které tímto efektem budou ovlivněny. „Spínač“ efektu Motion Blur se nachází v Time nahoře napravo od názvů vrstev. Toto tlačítko stisneme, a tím povolíme v kompozici Motion Blur. Jediné vrstvy, které budou tímto efektem ovlivněny, jsou ty, které tvoří stěny krychle. Takže u nich zaškrtneme políčko pod položkou Motion Blur (na obrázku níže).

rot_title_3dswitchf.jpg

Poslední krok – povolení „efektu“ Motion Blur kompozici a jednotlivým vrstvám.

rot_title_motionblurofff.jpg

Snímek bez zapnutého „efektu“ Motion Blur.

rot_title_motionbluronf.jpg

Stejná scéna, ale s povoleným „efektem“ Motion Blur.

Zabalený projekt a video ke stažení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: